Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu będą kwestować na ratowanie zabytkowych nagrobków. Co zrobiono w tym roku?

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu  przygotowuje się do tegorocznego  kwestowania na sandomierskich nekropoliach.  Kwesty rozpoczną się już w sobotę 30 października i potrwają do 2 listopada. Zobacz na kolejnych zdjęciach odnowione nagrobki.
Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu przygotowuje się do tegorocznego kwestowania na sandomierskich nekropoliach. Kwesty rozpoczną się już w sobotę 30 października i potrwają do 2 listopada. Zobacz na kolejnych zdjęciach odnowione nagrobki. Klaudia Tajs
Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu przygotowuje się do tegorocznego kwestowania na sandomierskich nekropoliach. Kwesty rozpoczną się już w sobotę 30 października i potrwają do 2 listopada. Dzięki pieniądzom z ubiegłorocznej kwesty na Cmentarzu Katedralnym stowarzyszenie odnowiło cztery nagrobki. W trakcie jest także renowacja zabytkowego krzyża żelaznego na cmentarzu świętopawelskim.

W Sandomierzu będą kwestować na ratowanie zabytkowych nagrobków

Tegoroczne kwesty rozpoczną się w już sobotę, 29 października i potrwają do środy 2 listopada. Będą prowadzone na cmentarzu katedralnym, świętopawelskim i komunalnym. Pieniądze będą zbierać członkowie i sympatycy stowarzyszenia, uczniowie i nauczyciele sandomierskich szkół, radni. Kwestujący rozdają darczyńcom broszury na temat działalności Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego oraz okolicznościowe naklejki.

Jak przypomina Janusz Sobolewski, prezes Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego w Sandomierzu kwesta w 2021 roku po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, odbyła się i dzięki poświęceniu wolontariuszy oraz hojności darczyńców zakończyła się sukcesem. Zebrano 21 tysięcy 993 złote i 90 groszy.

Datki z kwesty oraz pieniądze przekazane stowarzyszeniu przez sponsorów i darczyńców, a przede wszystkim dotacja celowa z Urzędu Miasta, pozwoliły zarządowi stowarzyszenia zaplanować budżet stowarzyszenia na 2022 rok w wysokości ponad 60 tysięcy złotych. Po zaakceptowaniu projektu budżetu przez Walne Zebranie Członków Zarząd wytypował na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu cztery zabytkowe obiekty do przeprowadzenia prac konserwatorskich i zabezpieczających. To nagrobek rodziny Jaworskich z 1844 roku w sektorze II; nagrobek n/n w formie dużego krzyża w sektorze III; nagrobek Petra Pawłowicza Protopopowa z 1884 roku w sektorze V oraz nagrobek rodziny Wróblewskich z 1852 roku w sektorze III.

Wykonawcą prac konserwatorskich jest Piotr Zawadzki, a koszt prowadzonych robót wyniesie 56 tysięcy złotych. Prace konserwatorskie i zabezpieczające przy czterech obiektach zabytkowych trwają, a planowany komisyjny odbiór prac to 21 listopada 2022 roku. - Na cmentarzy świętopawelskim od kilku lat remontowany jest zabytkowy krzyż żelazny z żeliwa, który jest konserwowany na Śląsku - dodał Wojciech czerwiec, wiceprezes stowarzyszenia. - W tym roku, na pewno chcemy go postawić.

Członkowie stowarzyszenia dziękują wszystkim , którzy wspierają kwesty na sandomierskich cmentarzach. - Dziękujemy wszystkim darczyńcom za datki, a wolontariuszom za przygotowanie, organizację i udział w kweście - Dodaje Janusz Sobolewski. - Podziękowania należą się także dyrektorowi Wydawnictwa i Drukarni Diecezjalnej księdzu Leszkowi Pachuta za nieodpłatny druk 1500 egzemplarzy gazetki „Pismo SKOCK 2021” oraz panu doktorowi Piotrowi Sławińskiemu za przygotowanie jej do druku. Tą drogą składam również serdeczne podziękowanie panu Aleksandrowi Paszkowskiemu, który od wielu lat nieodpłatnie prowadzi stronę internetową stowarzyszenia www.skock.pl. Dziękuję również pracownikom Banku PKO, Oddział w Sandomierzu za sprawne obliczenie wyników kwesty. Dziękuję Proboszczowi Parafii Świętego Józefa, księdzu prałatowi doktorowi Jerzemu Dąbkowi i Proboszczowi Parafii Świętego Pawła księdzu kanonikowi Krzysztofowi Rusieckiemu za pomoc w organizacji kwesty, właścicielowi firmy JAP panu Januszowi Pońskiemu za przygotowanie i dofinansowanie materiałów na kwestę. Zarząd SKOCK dziękuję również wszystkim dziennikarzom za propagowane kwesty oraz przekazywanie informacji o jej przebiegu i wyniku, a w szczególności panu Andrzejowi Capiga z redakcji Gościa Niedzielnego, pani Małgorzacie Płaza z redakcji Tygodnika Nadwiślańskiego, pani Joannie Sarwa z redakcji Radia Leliwa, pani Grażynie Ślęzak-Wójcik z redakcji Radia Kielce, pani Klaudii Tajs z redakcji Echa Dnia.

Szczegółowe informacje dotyczące działalności SKOCK i tegorocznej kwesty znajdą się na stronie internetowej www.skock.pl.
Wpłaty indywidualne można kierować na konto SKOCK w Banku PKO, oddział w Sandomierzu numer: 44 1240 2786 1111 0000 3690 190

Zobacz zdjęcia odnowionych nagrobków

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto