Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu będą podwyżki podatku od nieruchomości. Radni wyłączyli z podwyżki jeden podmiot. Kogo?

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Radni Sandomierza zdecydowali, że podatki od nieruchomości wzrosną o poziom inflacji, czyli o 3,6 procent. Po sugestii radnej Kazimiery Bednarskiej z podwyżki podatku wyłączono Specjalistyczny Szpital Ducha Świętego w Sandomierzu. Z tytułu podwyżek podatku od nieruchomości do budżetu Sandomierza wpłynie dodatkowo 460 tysięcy złotych.
Radni Sandomierza zdecydowali, że podatki od nieruchomości wzrosną o poziom inflacji, czyli o 3,6 procent. Po sugestii radnej Kazimiery Bednarskiej z podwyżki podatku wyłączono Specjalistyczny Szpital Ducha Świętego w Sandomierzu. Z tytułu podwyżek podatku od nieruchomości do budżetu Sandomierza wpłynie dodatkowo 460 tysięcy złotych. Klaudia Tajs
Radni Sandomierza zdecydowali, że podatki od nieruchomości wzrosną o poziom inflacji, czyli o 3,6 procent. Po sugestii radnej Kazimiery Bednarskiej z podwyżki podatku wyłączono Specjalistyczny Szpital Ducha Świętego w Sandomierzu. Z tytułu podwyżek podatku od nieruchomości do budżetu Sandomierza wpłynie dodatkowo 460 tysięcy złotych.

Jak powiedziała przed głosowaniem Barbara Grębowiec skarbnik miasta podwyżka podatku od nieruchomości jest konieczna, ponieważ sytuacja miasta jest zła i będzie coraz gorsza. - Mamy zadania własne gminy, które musimy realizować - powiedziała. - To jest dodatkowa kwota 460 tysięcy i aż 460 tysięcy złotych.

Z kolei burmistrz Marcin Marzec przypomniał, że co roku samorząd i radni zmierzają się z problemem podwyżki stawek podatku od nieruchomości. - Zawsze przy uchwałach mówiących o podwyżce stawek są burzliwe dyskusje - mówił burmistrz. - W innych samorządach jest podobnie. Dobrą praktyką jest to, że w grudniu rady miast i gmin podejmują uchwały o podwyżkach od nieruchomości o wskaźnik inflacji. To jest normalna i dobra praktyka. Radni są od tego, aby dbać o dochody tego miasta. Takie praktyki są stosowane w wielu samorządach. Ostatnio w gminie Dwikozy podniesiono podatek. Zupełnie gładko i spokojnie.

O wyłączenie sandomierskiego szpitala z podwyżki stawek podatku od nieruchomości zaapelowała radna Kazimiera Bednarska, pracująca w lecznicy. Radna przypomniała, że obecnie lecznica płaci rocznie około 300 tysięcy złotych podatku od nieruchomości. - Pani skarbnik informuje, że ta podwyżka będzie niewielka, to pytam po co, to w ogóle robić - mówiła radna. - Po drugie szpital wzbogacił się o nowe, otwarte już budynki. Mam na myśli przychodnię zdrowia psychicznego. Nasz szpital to jedyna lecznica w mieście. Są tu dwa oddziały buforowe. Przyjeżdżają do nas mieszkańcy nie tylko Sandomierza, aby się leczyć. Gdy ktoś zachoruje gdzie się zgłasza? Do nas, na izbę przyjęć i chce być elegancko przyjęty. Inne osoby starają się, piszą wnioski o tomografy i inne urządzenia, a my dziś ten podatek mamy trochę podnieść i chcemy, aby szpital jako płatnik nam zapłaci. To jest oczywiste. Ale mam pytanie. Czy można szpital wyłączyć z uchwały o podwyżce podatku od nieruchomości?

Radna argumentując swoją propozycję poinformowała, że pacjentów w szpitalu przybywa i będzie tylko gorzej. - Jest sytuacja epidemiologiczna - dodała. - Dlatego składam wniosek formalny o wyłączenie szpitala od wzrostu podatku od nieruchomości.
O zastosowanie maksymalnej zniżki stawki podatku od nieruchomości względem sandomierskiego szpitala zaapelował do radnych Sandomierza także wicestarosta Paweł Niedźwiedź. - Oprócz tego, że radni zobowiązani są do dbania o dochody miasta, zobowiązani są także do tego, żeby dbać o podstawowe potrzeby mieszkańców - mówił Paweł Niedźwiedź. - W dobie pandemii podstawową potrzebą mieszkańców jest potrzeba leczenia. Wiem, że miasto jest w trudnej sytuacji finansowej, bo w takiej sytuacji jest w zasadzie każdy samorząd w Polsce. Natomiast w dobie pandemii podnoszenie stawek od nieruchomości podmiotom, które świadczą usługi medyczne dla wszystkich mieszkańców wydaje mi się, że nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Ostatecznie radni zdecydowali, że podatki od nieruchomości wzrosną o poziom inflacji, czyli o 3,6 procent. Co to oznacza dla mieszkańca? Jeśli mieszkaniec posiada nieruchomość o powierzchni 100 metrów i budynek o takiej samej powierzchni podatek wzrośnie o 3 złote rocznie. W przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą na działce o areale 100 metrów kwadratowych i takiej samej powierzchni budynku wzrost wyniesie 80 złotych w skali roku.

Radni przychylili się także do wniosku radnej Kazimiery Bednarskiej. Dotychczasowa stawka podatkowa dla podmiotów medycznych zostanie utrzymana na obecnym poziomie i wniesie 4,28 złotych za metr kwadratowy.

Pozostałe stawki za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrosną z 78 do 81 groszy, za budynki mieszkalne, za metr kwadratowy z 64 do 66 groszy, podatek za budynki, w których prowadzona jest działalność gospodarcza wzrośnie z 21,66 do 22,43 złotych. W przypadku garaży podatek wzrośnie z 7,24 do 7,50 złotych.

Za podwyższeniem podatków głosowało siedem osób. Trzech radnych było przeciw, dziewięcioro wstrzymało się.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto