Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu odsłonięto pomnik podpułkownika Antoniego Wiktorowskiego (ZDJĘCIA)

Klaudia Tajs
W Sandomierzu, na terenie jednostki wojskowej odsłonięto pomnik podpułkownika Antoniego Wiktorowskiego ps. "Kruk"
W Sandomierzu, na terenie jednostki wojskowej odsłonięto pomnik podpułkownika Antoniego Wiktorowskiego ps. "Kruk" Klaudia Tajs
Uroczystym odsłonięciem i poświęceniem pomnika podpułkownika Antoniego Wiktorowskiego pseudonim "Kruk" patrona 3. Batalionu Radiotechnicznego w Sandomierzu rozpoczęto obchody święta sandomierskiego batalionu. W programie obchodów była także msza polowa oraz piknik lotniczy "Skrzydła nad Sandomierzem".

Świadkami uroczystego odsłonięcia pomnika na placu przed siedzibą 3. Batalionu Radiotechnicznego w Sandomierzu byli mieszkańcy, samorządowcy, pracownicy resortu obrony narodowej i rodzina Antoniego Wiktorowskiego.

Uroczystość rozpoczął gospodarz obiektu, dowódca batalionu, który przypomniał o nadaniu imienia dla batalionu. - Minister Obrony Narodowej 25 kwietnia 2019 roku nadał 3. Sandomierskiemu Batalionowi Radiotechnicznemu imię patrona pułkownika Antoniego Wiktorowskiego, pseudonim "Kruk" - przypomniał pułkownik Paweł Czajkowski. - Jestem zaszczycony, że jako dowódca batalionu mogę uczestniczyć razem z państwem w odsłonięciu pomnika symbolu naszego patrona - dodał.

Po przypomnieniu postaci patrona Antoniego Wiktorowskiego pseudonim "Kruk" przez pułkownika Pawła Czajkowskiego i okolicznych przemówieniach zerwano symboliczną wstęgę i złożono wiązanki kwiatów.

Z okazji nadania imienia dowódca batalionu Paweł Czajkowski uhonorował pamiątkowym upominkiem fundatora pomnika - Longina Bokwę.

62. rocznica sformowania 3. Batalionu Radiotechnicznego była okazją do wręczenia pamiątkowych medali między innymi dla samorządowców z miasta i powiatu sandomierskiego. W gronie odznaczonych był także doktor Marek Jedynak z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Doktor Marek Jedynak ustalił datę śmierci Antoniego Wiktorowskiego, który zmarł 7 czerwca 1945 roku w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie.

Doktor Jedynak przypomniał, że podpułkownik Antoni Wiktorowski, dowódca 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, to osoba, która swoim działaniem w I Wojnie Światowej, Wojnie Bolszewickiej i II Wojnie Światowej pokazała jak dbać o Ojczyznę, jak kochać i jak dla niej się poświęcać.

- Dla mnie osobiście jest to człowiek, którego chciałbym kiedyś odnaleźć - powiedział doktor Marek Jedynak. - Tak jak kilka lat temu udało mi się ustalić datę i miejsce jego śmierci, tak chciałbym rodzinie, mieszkańcom Sandomierza i Bogorii wskazać miejsce, gdzie pułkownik Wiktorowski został zagrzebany przez oprawców z Urzędu Bezpieczeństwa, aby mógł doczekać się katolickiego pochówku.

Po odsłonięciu pomnika i uroczystym przemarszu na Rynku odbyła się msza święta polowa, po której odbył się uroczysty apel z okazji 62. rocznicy sformowania 3. Batalionu Radiotechnicznego.

Podsumowaniem święta był piknik lotniczy na Bulwarze Marszałka Piłsudskiego "Skrzydła nad Sandomierzem".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie