Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu oficjalnie powołano Centrum Wolontariatu Diecezji Sandomierskiej dla młodych społeczników. Zobacz zdjęcia i film

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
od 7 lat
W Sandomierzu oficjalnie powołano Centrum Wolontariatu Diecezji Sandomierskiej. Podpisanie aktu powołania Centrum oraz wręczenie legitymacji wolontariuszom miało miejsce podczas obchodów Dnia Wolontariusza. Centrum powstaje w ramach projektu „Wolontariat pomoc i nadzieja dla potrzebujących” i na początek powołano do niego ponad 30 wolontariuszy z terenu diecezji sandomierskiej.

W Sandomierzu oficjalnie powołano Centrum Wolontariatu Diecezji Sandomierskiej

W oficjalnym powołaniu Centrum Wolontariatu Diecezji Sandomierskiej uczestniczyło 80 przedstawicieli wolontariuszy z terenu całej Diecezji Sandomierskiej, którzy także obchodzili Dzień Wolontariusza. To młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, która wspiera innych poprzez działalność w szkolnym i parafialnych kołach wolontariatu.

Na terenie Diecezji Sandomierskiej działa ponad 1200 wolontariuszy. O potrzebie powołania Centrum Wolontariatu i projekcie, w ramach którego powstało Centrum mówi Anna Świeca: - Głównym założeniem tego projektu było zatrudnienie koordynatora wolontariuszy - mówiła Anna Świeca. - On ma za zadanie skupić takie osoby, które będą udzielały się w wolontariacie. Koordynator jeździ na różnego rodzaju szkolenia , spotkania i wizyty studyjne, gdzie zdobędzie odpowiednią wiedzę, którą następnie przekaże wolontariuszom systemowym, którzy są w każdej miejscowości.

Zobaczcie galerię zdjęć z powołani Centrum Wolontariatu Diecezji Sandomierskiej

Każdy z tych wolontariuszy systemowych będzie miał odpowiedni dział pomocy. Jedni będą zajmować się osobami niepełnosprawnymi, inni starszymi, a jeszcze inni będą brali udział w zbiórkach.
Koordynatorka projektu Natalia Grochowina z Caritas Diecezji Sandomierskiej podliczyła, że do nowo powołanego Centrum przyjęto 30 wolontariuszy, którzy będą w sposób systematyczny i długoterminowy współpracować z pracownikami Caritas. - W tym momencie mieliśmy wolontariuszy akcyjnych, a teraz chcemy, żeby oni współpracowali z nami w każdej chwili – wyjaśniła Natalia Grochowina.

Dyrektor sandomierskiej Caritas ksiądz Bogusław Pitucha podkreślił, że bez wolontariuszy wspieranie osób potrzebujących nie byłoby możliwe. - Nie moglibyśmy przeprowadzić żadnej zbiórki żywności a co za tym idzie świątecznych paczek – powiedział dyrektor Pitucha. - Tu widzimy, że nie wszystko da się zrobić za pieniądze. Potrzebne jest wrażliwe serce i ręce gotowe do pomocy. To widać u młodzieży, która jest entuzjastycznie nastawiona do ludzi i wspierania ich w potrzebie.

W spotkaniu uczestniczyło osiemdziesiąt osób z całej diecezji sandomierskiej. Wśród powołanych wolontariuszy znaleźli się Oliwia Kotkowska oraz Stanisław Kossak ze Szkolnego Koła Wolontariatu „Z potrzeby serca” w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu. Monika Sroczyńska opiekun koła powiedziała, że wolontariat powinien wynikać z potrzeby serca.

- To realizowanie siebie przez pomoc innym – powiedziała Monika Sroczyńska. - Zauważenie tego, czego nie widzą inni i tego co chcemy zrobić w życiu dla innych. Wolontariat to oddawanie kawałka siebie i tego co mamy najcenniejszego czyli czasu dla innych.
Po wręczeniu legitymacji wolontariuszom wszyscy usiedli do wspólnego poczęstunku.

Zobaczcie galerię zdjęć z powołani Centrum Wolontariatu Diecezji Sandomierskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie