W Sandomierzu otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego. To jedyna tego rodzaju placówka w Świętokrzyskiem. Co oferuje pacjentom? (WIDEO)

Klaudia Tajs

Wideo

Zobacz galerię (62 zdjęcia)
- W Centrum Zdrowia Psychicznego mówimy o takim podejściu, które nazywamy zdrowieniem, nie skupiamy się wyłącznie na objawach choroby, ale patrzymy na człowieka w całości - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Leczenia Psychicznego w Sandomierzu Marek Balicki, kierownik biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Rozwoju Zdrowia. Sandomierskie Centrum Zdrowia Psychicznego to pierwsze takie centrum w województwie świętokrzyskim i 33 w Polsce.

Nowy pawilon na potrzeby Centrum powstał na terenie kompleksu Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu. W pawilonie swoją siedzibę ma psychiatria środowiskowa i dzienny oddział psychiatryczny, na którym opiekę znajdzie 25 pacjentów. Sale są dwuosobowe, każda z węzłem sanitarnym. Jest sala gimnastyczna i sala terapii zajęciowej. Wszystkie usługi znajdują się w jednym miejscu. Jest rejestracja, punkt konsultacyjny i poradnia. W jednym miejscu pacjenci mają dostęp do psychiatrycznej przychodni specjalistycznej, pomocy psychologa, dziennego pododdziału psychiatrycznego i całego zespołu leczenia środowiskowego. Centrum obsługuje pacjentów z terenu powiatów sandomierskiego i opatowskiego.

Doktor Marek Kos, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Ducha Świętego, podczas uroczystego otwarcia przypomniał, że projekt na budowę Centrum został złożony do Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim w listopadzie 2018 roku. - Wartość projektu oszacowano na ponad 12 milionów złotych - przypomniał dyrektor. - Dofinansowanie na budowę Centrum w kwocie ponad 8 milionów złotych pochodzi z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Ponad 900 tysięcy złotych to pieniądze rządowe. Pozostałą kwotę, ponad 3 miliony złotych zabezpieczył szpital z własnego budżetu. W ramach tego projektu, oprócz budowy i wyposażenia pawilonu, sfinansowano między innymi zakup tomografu komputerowego, aparatu EEG i zakup serwera.
W parterowym pawilonie powstało dziesięć gabinetów lekarskich. W centrum pracuje obecnie 8 psychiatrów, jeden rezydent, 9 psychologów, w tym 5 psychoterapeutów, 27 pielęgniarek, 2 pracowników socjalnych, 3 terapeutów zajęciowych, terapeuta środowiskowy i dwóch asystentów zdrowienia.

Renata Masternak, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu poinformowała, że osoby, które potrzebują wsparcia nie muszą mieć skierowania do Centrum. - W ramach Centrum działa punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny, do którego może zgłosić się chory, albo ktoś z jego rodziny, aby otrzymać wskazówki - tłumaczyła Renata Masternak. - Nie potrzebna jest także rejestracja, bo codziennie od godziny 8 do 18 każdy może uzyskać pomoc ze strony wykwalifikowanego pracownika.

Marek Balicki, kierownik biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Rozwoju Zdrowia Psychicznego powiedział, że przykład Sandomierza, to przełom w leczeniu polskiej psychiatrii. Marek Balicki wyraził także nadzieję, że tak będzie w całej Polsce. - W 2018 roku rozpoczął się pilotaż, który będzie trwał do końca przyszłego roku - powiedział Marek Balicki. - To okres kiedy testujemy przyszłe rozwiązania, które mają być wprowadzone powszechnie w całym kraju. Dziś takich centrów, jak w Sandomierzu mamy 33. One obejmują swoim działaniem prawie 4 miliony mieszkańców - 12 procent dorosłych Polaków. Powstanie tych Centrów to przełom w leczeniu chorób psychicznych. Zmieniamy wszystko. Sposób finansowania, organizacji pracy dla personelu medycznego. Będzie więcej elastycznych rozwiązań. Mniej biurokracji i ograniczeń. To integracja opieki. Każdy mieszkaniec powiatu, w którym działa Centrum ma dostęp do wszystkich podstawowych form opieki. Nie tylko do poradni zdrowia psychicznego, jak to jest dziś w większości powiatów, ale także do oddziału dziennego, zespołu leczenia środowiskowego.

Sandomierski starosta Marcin Piwnik podkreślił, że utworzenie przy szpitalu Centrum Zdrowia Psychicznego, gdzie działa już oddział psychiatryczny, stawia lecznicę w elicie wojewódzkiej, w zakresie leczenia schorzeń psychiatrycznych. Dodał także, że na ten sukces pracowało wiele osób. - Nic by się nie zadziało w kwestii powstania tego Centrum gdyby nie wieloletnie starania i praca personelu medycznego tego oddziału, pod kierunkiem ordynator Renaty Masternak - dodał starosta Marcin Piwnik.

Centrum Zdrowia Psychicznego poświęcił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który zauważył, że sandomierski szpital to miejsce, w którym dzieje się bardzo dużo. - I to nie tylko z powodu pandemii - powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz. - Władze szpitala i ci wszyscy, którzy umożliwiają podjęcie inwestycji wychodzą naprzeciwko naszym potrzebom. Potrzebom wspólnoty.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz dodał, że obok pandemii COVID 19 są jeszcze inne pandemie, których nie zauważamy. - Są też choroby o czym świadczy to centrum - dodał biskup. - Jest także głód, niesprawiedliwość. Jest zagubienie, wykluczenie, więc niech to Centrum przypomina nam, że jest wielu ludzi potrzebujących naszej bliskości, nie wirtualnej, tylko rzeczywistej. Pandemia nam to uświadomiła.

Część oficjalną zakończyło wspólne przecięcie wstęgi i zwiedzanie Centrum Zdrowia Psychicznego.

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

U
Uczennica

Pan prof pracuje w szkole w Niemczech ma udokumentowaną opinię od dyrektora szkoły bdb rozmawia po niemiecku a w Sandomierzu chcą go leczyć psychiatrycznie.Wy się same barany leczta na tym oddziale.

K
Klient banku na Kościuszki

Pietrka s,!kobla z Kamienia do Morawicy już nie będą wywozić teraz do szpitala na ulicy Schinzala ma teraz rzut beretem

A
Antoni Popchaj

Bezpłodny rozwodnik Z..ybała z psiarni Sandomierz już będzie kierował wnioski na zdrowych ludzi do robienia ich głupimi przez kastę Sandomierz.Kiedyś na niewinnych sporządzał wnioski akty oskarżenia o karę więzienia i ludzie za nic siedzieli w Pińczowie

A
Antoni Popchaj

Panie Balicki Ruski nas kiedyś wódką karmił a unia europejska zdrowych Polaków dzisiaj głupimi robi na tym te Wasze projekty polegają Niemiec ściągnął fotowoltanikę z dachów domów a Polak zakłada i cwany Niemiec mu jeszcze daje dopłaty tysiąc euro bo głupimi ludźmi łatwiej rządzić.

A
Antoni Popchaj

Panie pośle Kwitek ja jako Pana i PiS oraz prezydenta Andrzeja Dudy wyborca oczekiwałem reformy wymiaru sprawiedliwości wierzyłem w to teraz z upływem czasu zaczynam w to wątpić.Żádam o przeprowadzenie kontroli w sądzie i prokuraturze w Sandomierzu aktów oskarżeń i wydanych wyroków.Mam dowody że są wydawane nie zgodne z prawdą,rzeczywistością i są obrazą przepisów prawa polskiego.Mam zastrzeżenia co do egzekwowana prawa również w Polsce.

A
Antoni Popchaj

Panie Heniu ja pracując w szkole w Niemczech 1,5 r dowiedziałem się że do mnie domu gdzie mnie nie ma mieszka tam moja 78 letnia mama przyjeżdża kurator rozwódka Kot i policja.Okazało się że ja mam nadzór kuratora i leczenie psychiatryczne bo.....pracuje w szkole w Niemczech.Panie Ziobro i PiS tak wygląda ta Wasza reforma wymiary sprawiedliwości.

H
Heniek Łańcuch

Pierwszym pacjentem tego szpitala powinna być pani Jadwiga Błajszczak z kasty Sandomierz która wobec nauczyciela dyplomowanego pracującego bdb opinią w szkole w Niemczech od listopada 2018 r w marcu 2020 r zastosowała wobec niego nadzór kuratora sądowego

U
Uczennica

Mnie też zastanawia sytuacja że pan prof z 20 letnim stażem w szkole w Sandomierzu jako nauczyciel dyplomowany trafił do więzienia a dziś jest wspaniałym pedagogiem autorytetem w Niemczech mając w opinii zaznaczone że bardzo dobrze komunikuje się z uczniami w języku niemieckim.Do tego szpitala powinny być te osoby wsadzone które go fałszywie oskarżały i zależało im na wsadzeniu go do więzienia.Ponieważ nie ma udowodnionej winy stwierdzam że siedział za nic i dalej pomimo że go od kilku lat nie ma w Sandomierzu jest nękany przez tutejszą kastę.

A
Antoni Popchaj

Wy ludziom pracę zorganizujcie łącznie z biskupem Nitkiewiczem a nie będziecie ludzi nękać i zdrowych głupimi robić a sami się lansować.Według mnie 80% mieszkańców w sile wieku,wykształconych powiatu pracuje zagranicą zorganizujcie im miejsca pracy a nie lansujcie się że im szpital psychiatryczny postawiliscie.Społeczeństwo jak będzie pracować mieć zapewniony byt to na żadne choroby psychiczne nie będzie chorować.

A
Antoni Popchaj

Kiedyś wsadzali ludzi za nic do więzienia teraz zdrowych będą głupimi robić.Ja pracując w szkole w Niemczech z bdb opinią jako nauczyciel dyplomowany przez kastę Sandomierz jestem kierowany na leczenie psychiatryczne.Panie Kwitek minister Ziobro i partia PiS zapowiadała reformę wymiary sprawiedliwości i na tym się skończyło i na szumie medilnym sędziów Juszczyszyna ,Tuleji i Morawiec.

Dodaj ogłoszenie