Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu przyznano tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Nagrodę Bonum Publicum. Kto został wyróżniony? Zobacz zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Bonum Publicum za dokonania w zakresie kultury, utrwalania tradycji otrzymała Grażyna Maria Milarska. Pomysłodawca  bardzo wartościowych Żywych Obrazów Historii. Od lewej  Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza. Pierwszy z prawej
Wojciech Czerwiec, przewodniczący rady Miasta i prof. Stanisław Adamczak.
Bonum Publicum za dokonania w zakresie kultury, utrwalania tradycji otrzymała Grażyna Maria Milarska. Pomysłodawca bardzo wartościowych Żywych Obrazów Historii. Od lewej Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza. Pierwszy z prawej Wojciech Czerwiec, przewodniczący rady Miasta i prof. Stanisław Adamczak. Klaudia Tajs
Uroczysta gala Nagrody Bonum Publicum – Nagrody Miasta Sandomierza imienia Aleksandra Patkowskiego odbyła się w Zamku Królewskim, w Sandomierzu. Nagrody odebrali Grażyna Maria Milarska oraz Bożena Ewa Wódz. Podczas uroczystej gali trzy osoby otrzymały także tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza.

W Sandomierzu przyznano tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Nagrodę Bonum Publicum

Nagrodę imienia Aleksandra Patkowskiego przyznaje się osobom prywatnym bądź stowarzyszeniom za znaczące osiągnięcia na rzecz społeczności lokalnej. Nagroda ma zachęcać do kontynuowania działań wzorowanych na dorobku i osiągnięciach twórcy regionalizmu Aleksandra Patkowskiego

Marcin Marzec burmistrz Sandomierza dziękując jury Nagrody Bonum Publicum z profesorem Stanisławem Adamczakiem na czele za pracę w komisji konkursowej, podkreślił, że nagroda w kategorii „Za dokonania w zakresie kultury, utrwalania tradycji, pamięci historycznej, turystyki, ekologii, dobroczynności, wszelkich form aktywności społecznej kształtującej obywatelski stosunek do rzeczywistości” trafiła do osoby, która od wielu lat angażuje do działalności społecznej osoby dorosłe i młodzież oraz dba o rozwój Sandomierza.

Bonum Publicum w tej kategorii zdobyła Grażyna Maria Milarska. Pomysłodawca bardzo wartościowych Żywych Obrazów Historii, które wzbogacają od kilku lat odpust błogosławionego Wincentego Kadłubka patrona miasta i diecezji sandomierskiej oraz orędowniczkę Narodowego Czytania.

Grażyna Milarska odbierając Nagrodę Bonum Publicum przyznała, że jest to dla niej ogromne zaskoczenie. - Jest to najcenniejsza i najważniejsza nagroda jaką w życiu otrzymuję - powiedziała Grażyna Milarska. - Ważna ze względu na osobę Aleksandra Patkowskiego, którego idee całe życie była mi bardzo bliska, a którą staram się nadal realizować. Postać Aleksandra Patkowskiego jest obecna także w moich żywych obrazach historii od samego początku, razem z Romanem Kosełą. Jestem tak wzruszona, że nie wiem, jak to wyrazić słowami.

Wśród nominowanych znalazło się także Stowarzyszenie Confraternitas Gostomianum.

Bonum Publicum w kategorii publikacji za rok 2021 otrzymała Bożena Ewa Wódz, która nie mogła być na uroczystości jednak jej współpracownicy z Muzeum Zamkowego odebrali za nią nagrodę. Jury doceniło jej publikację pod tytułem "Dzieje Zamku Królewskiego w Sandomierzu". Piękną, ciekawą i bardzo dokładnie opracowaną monografię o sandomierskiej rezydencji królewskiej.

Wśród nominowanych znaleźli się autorzy publikacji: doktor Roman Chyła i świętej pamięci profesor Feliks Kiryk, Jerzy Krzemiński oraz Andrzej Nowak-Arczewski.

Nagroda wynosi pięć tysięcy złotych. Fundatorem Nagrody jest Miasto Sandomierz, natomiast organizatorem – Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

Podczas gali burmistrz Marcin Marzec wspólnie z Wojciechem Czerwcem przewodniczącym Rady Miasta Sandomierza oraz z radnymi przekazał akty nadania tytułów Honorowych Obywateli Miasta Sandomierza, które zostały przyznane uchwałą Rady Miasta z dnia 28 września.

Trzej nowi Obywatele Honorowi to: Krzysztof Burek, świętej pamięci ksiądz doktor prałat Wiesław Wilk oraz świętej pamięci doktor Stanisław Krawczyński.

Akty nadania złożono na ręce Krzysztofa Burka, Marka Karmazyna - krewnego księdza Wilka oraz Anny Warner - bratanicy doktora Krawczyńskiego.

Krzysztof Burek odbierając tytuł podkreślił, że jest to dla niego ogromy zaszczyt. - Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza jest dla mnie odzyskaniem obywatelstwa Sandomierza, które utraciłem z powodu wydarzeń dziejowych czyli przeprowadzki do Warszawy w w grudniu 1963 roku - mówił Krzysztof Burek. - Cały czas byłem obywatelem duchem, związanym nierozerwalnymi węzłami.

Piękne laudację wygłosili na cześć uhonorowanych doktor Urszula Stępień, doktor Damian Gil oraz Maciej Dynkowski były burmistrz Sandomierza.

Przedstawiciele Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego które było wnioskodawcą nadania tytułów wszystkim trzem zasłużonym osobom.

O oprawę muzyczną zadbała utalentowana wokalistka i skrzypaczka Julia Tłuczkiewicz.

Do tej pory Rada Miasta przyznała 26 tytułów Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza. Tegoroczni uhonorowani wzbogacają tę liczbę do dwudziestu dziewięciu.

Pierwszym Honorowym Obywatelem Miasta Sandomierza był Stanisław Dunin – Brzeziński. Pełnił on funkcję delegata CiK Komendy Obwodowej. Był komisarzem państwowym, faktycznym zarządcą miasta Sandomierza. Rada Miasta nadała Stanisławowi Dunin-Brzezińskiemu honorowe obywatelstwo miasta Sandomierza w 1916 roku.

Nowi Honorowi Obywatele Sandomierza

Krzysztof Burek - polski archeolog, historyk i działacz antykomunistyczny. Urodził się w 1946 roku w Sandomierzu. Archeologię na Uniwersytecie Warszawskim. W okresie stanu wojennego włączył się w działalność „Solidarności”. Był członkiem warszawskiego Klubu Miłośników Sandomierza, a potem jednym z członków założycieli Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego, w którym obecnie pełni funkcję wiceprezesa. Jest redaktorem „Zeszytów Sandomierskich”, autorem licznych artykułów oraz książek.

Stanisław Krawczyński urodzony w 1884 roku w Zawichoście, był lekarzem i społecznikiem. Przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości prowadził działalność narodowowyzwoleńczą. Był założycielem w Sandomierzu Polskiej Organizacji Wojskowej. W czasie wojny bolszewickiej służył w wojsku jako kapitan lekarz. Później był dyrektorem Szpitala Ducha Świętego, rozbudował i zmodernizował tę placówkę. Był posłem na sejm, mandat poselski zdobywał trzykrotnie. Po wybuchu II wojny światowej zaangażował się w działalność ruchu oporu. W 1940 roku po sfingowanym procesie został zamordowany.

Ksiądz Wiesław Wilk urodzony w 1932 roku w miejscowości Czarna, pracował w kurii diecezjalnej w Sandomierzu, był moderatorem Ruchu Światło-Życie oraz duszpasterzem młodzieży, wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym. Przez 30 lat prowadził teatr seminaryjny. Pozostawił po sobie liczne publikacje – książki i artykuły. Był wyróżniany wysokimi godnościami kościelnymi. Zmarł w 2021 roku.

Zobacz zdjęcia z gali

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto