Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu rozmawiano o korzyściach związanych z Klastrem Energii. To oferta dla gmin, przedsiębiorców i mieszkańców

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Zaproszony na sandomierskie spotkanie wyłoniony operator projektu wskazywał na korzyści związane z przystąpieniem do klastra i odpowiadał na liczne pytania włodarzy gmin i przedsiębiorców.
Zaproszony na sandomierskie spotkanie wyłoniony operator projektu wskazywał na korzyści związane z przystąpieniem do klastra i odpowiadał na liczne pytania włodarzy gmin i przedsiębiorców. Klaudia Tajs
- Zawiązanie Klastra Energii Powiatu Sandomierskiego było konieczne, ponieważ nie wiemy jakie będą losy Krajowego Planu Obudowy, a tylko grupy, które zwiążą się przed wejściem w życie Krajowego Planu mogą z tego wsparcia skorzystać, bo konkursy będą dedykowane wyłącznie klastrom energii - mówi Marcin Piwnik, sandomierski starosta. O korzyściach związanych z przystąpieniem do Klastra Energii Powiatu Sandomierskiego przedstawiciele powiatu, gmin oraz przedsiębiorcy rozmawiali w Sandomierzu.

Rozmawiali o Klastrze Energii Powiatu Sandomierskiego

Spotkanie poprzedziło podpisanie porozumienia przez samorządy gmin powiatu sandomierskiego powołującego do życia "Klaster Energii Powiatu Sandomierskiego", które miało miejsce w listopadzie ubiegłego roku.

Zaproszony na sandomierskie spotkanie wyłoniony operator projektu wskazywał na korzyści związane z przystąpieniem do klastra i odpowiadał na liczne pytania włodarzy gmin i przedsiębiorców. Przedstawił także możliwości oraz propozycje, z jakich będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, samorządowcy, jak również indywidualni mieszkańcy powiatu sandomierskiego.

- Przed nami nabory wniosków, jeśli chodzi o Krajowy Plan Odbudowy i chociaż on nie jest realizowany przez polski rząd, i nie ma porozumienia z Komisją Europejską, pewne nabory wniosków są ogłaszane i realizowane - tłumaczy starosta Marcin Piwnik. - Jest to forma zaliczkowania tych pieniędzy przez polski rząd, nie mając refundacji z Komisji Europejskiej. Należy tę szansę wykorzystać. Wiemy, że jeden klaster energii może aplikować o jeden i pół miliona złotych na stworzenie strategii, dokumentacji pod przyszłe nabory.

Należące do klastra gminy powiatu sandomierskiego mają jak najszybciej przedstawić możliwości korzystania z odnawialnych źródeł energii. Mowa tu o budynkach użyteczności publicznej, wskazanie terenów, na których można zamontować panele fotowoltaiczne. - Jeśli samorząd zamontuje na swojej działce panele, nie zapłaci za oświetlenie uliczne - dodał starosta. - Jeżeli wszyscy zrealizujemy inwestycje w formie klastra możemy wnioskować o mniejsze opłaty dystrybucyjne i to nie tylko dla samorządu, ale każdego mieszkańca naszego powiatu. Mam nadzieję, że po dzisiejszym spotkaniu przedsiębiorcy uwierzą, że z tego typu wsparcia należy skorzystać.

Spektrum korzyści jest bardzo szerokie. Od paneli fotowoltaicznych po pompy ciepła. Istnieje także możliwość powstania spółdzielni energetycznej czy budowy biogazowni na terenie gmin. Będzie także możliwość inwestycji parasolowych dla indywidualnych mieszkańców powiatu, którzy będę mogli korzystać ze wsparcia przy montażu pomp ciepła grupując się w ramach swoich gmin.

Do Klastra Energii Powiatu Sandomierskiego przystąpiły niemal wszystkie gminy. Wyjątkiem jest gmina Obrazów, jednak jak zapewnia starosta, nie oznacza to, że mieszkańcy i przedsiębiorcy z tego terenu zostaną wykluczeni przy realizacji wspólnych projektów. Jest to zwarty obszar powierzchniowy, bo Sandomierz, Wilczyce, Samborzec Klimontów, Koprzywnica należą do klastra dlatego mieszkańcy gminy Obrazów, będą objęci wsparciem.

Jednym z przedsiębiorców uczestniczących w spotkaniu był Arkadiusz Zajdlicz, przedstawiciel firmy Real S.A., którego jeden z zakładów produkujących musy jabłkowe działa w Bilczy, w gminie Obrazów. - Nasze pobory mocowe są znaczące a plan rozwojowy firmy jest ciągle układany i będzie duży postęp w tym rozwoju -mówił Arkadiusz Zajdlicz. - Nasze zużycia energii są na tyle duże, aby zainteresować się każdą formą obniżki cen. Sami już inwestujemy w odnawialne źródła energii. Montujemy już pierwsze instalacje fotowoltaiczne. Staramy się sami, ale każda forma współpracy i pomocy, żeby zrobić to razem jest interesująca.

Kolejnym krokiem będą spotkania w gminach, na których mieszkańcy będą pytani o swoje preferencje i plany w zakresie korzystania z odnawialnych źródeł energii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie