Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu rusza Świat Ojca Mateusza. Będą woskowe figury gwiazd

Małgorzata Płaza
Odtwarzane jest również wnętrze kościoła, w którym msze odprawia ksiądz Mateusz Żmigrodzki.
Odtwarzane jest również wnętrze kościoła, w którym msze odprawia ksiądz Mateusz Żmigrodzki. Małgorzata Płaza
Wszyscy chętni już niebawem będą mogli odwiedzić plebanię księdza Mateusza Żmigrodzkiego, komendę policji kierowaną przez Oresta Możejkę i wejść do pokoju biskupa, a także sfotografować się z odtwórcami głównych ról w popularnym serialu, uściślając, obok ich figur woskowych. Wyjątkowa ekspozycja - Świat Ojca Mateusza nabiera kształtów. Ma być otwarta już za kilka tygodni.

ZOBACZ TAKŻE:
Amerykański sen Ewy Żmijewskiej - córki Artura Żmijewskiego. Jakie były jej muzyczne początki?

(Dostawca: x-news)

Zobaczą to, czego w Sandomierzu nie ma

Świat Ojca Mateusza jest odpowiedzią na oczekiwania fanów serialu i turystów podążających śladami jego bohaterów.
- Ludzie szukają w Sandomierzu śladów serialu: plebanii, komendy policji czy kościoła, jednak ich nie znajdują. Postanowiliśmy wyjść turystom naprzeciw i dać możliwość pooddychania serialowym powietrzem, również wtedy, gdy ekipa nie pracuje – tak o pomyśle na stałą ekspozycję mówił Krzysztof Grabowski, producent serialu „Ojciec Mateusz”.

Początkowo planowane było utworzenie muzeum, później – wspólnie z miastem - galerii. Planów nie udało się zrealizować. Ostatecznie zdecydowano, że powstanie wyjątkowa stała ekspozycja. Świat Ojca Mateusza powstaje przy staromiejskim Rynku, w budynku dawnej restauracji Retro. Wnętrza zaprojektował Jacek Mocny, scenograf serialu.

Zwiedzający zobaczą serialowy kościół, który w rzeczywistości znajduje się w Gliniance niedaleko Warszawy, kuchnię Natalii Borowik, altanę, w której lubią siadać ze swymi gośćmi mieszkańcy plebanii księdza Mateusza, komisariat policji, celę oraz pokój biskupa. – Odtwarzamy wnętrza wiernie, zgodnie z serialową scenografią. Dbamy o każdy szczegół – podkreśla Artur Wnuk, właściciel Świata Ojca Mateusza.

Twórcy ekspozycji pomyśleli nie tylko o wrażeniach wzrokowych zwiedzających. W pomieszczeniach odtwarzana będzie muzyka z serialu autorstwa Michała Lorenca, w powietrzu unosić się będą zapachy, typowe dla kuchni czy kościoła.

W Sandomierzu rusza Świat Ojca Mateusza. Będą woskowe figury gwiazd
Małgorzata Płaza

Gwiazdy z wosku

Hitem ekspozycji mogą stać się figury woskowe czterech odtwórców głównych ról, czyli Artura Żmijewskiego, Kingi Preis, Piotra Polka i Michała Pieli. Figury wykonywane w pracowni w Poznaniu do złudzenia będą przypominać znanych aktorów. Zwiedzający będą mogli zatem sfotografować się z bohaterami serialu „Ojciec Mateusz” w prawdziwej serialowej scenografii.
Będzie także możliwość spotkania z prawdziwymi aktorami. Twórcy ekspozycji obiecują, że podczas pobytu w Sandomierzu i kręcenia kolejnych zdjęć artyści będą gościć w Świecie Ojca Mateusza.

Ponadto ci, którzy odwiedzą sandomierską ekspozycję, jako pierwsi będą mogli poznać nowe szczegóły z kolejnych sezonów serialu. Dowiedzą się, jakie wątki, postaci i aktorzy pojawią się w nowych odcinkach.
Miejsce ma być interaktywne, ma tętnić życiem, oferować zabawy i niespodzianki. Po ekspozycji zwiedzających oprowadzać będzie przewodnik. W obiekcie, w sklepiku na parterze, będzie można kupić licencjonowane pamiątki związane z serialem oraz z Sandomierzem.

Inauguracja w uroczystej oprawie

Telewizja Polska udzieliła twórcom projektu licencji na odtworzenie scenografii. Prace nad ekspozycją odbywają się we współpracy z producentem serialu Krzysztofem Grabowskim. - Miasto, na tyle, na ile prawo pozwala, będzie włączać się w promocję Świata Ojca Mateusza. Jesteśmy przekonani, że będzie to nowa, duża atrakcja Sandomierza – zapowiada Katarzyna Zioło, asystent burmistrza.

Udostępnienie pierwszych atrakcji planowane jest na koniec marca. Otwarcie Świata Ojca Mateusza będzie miało uroczysty charakter. Twórcy ekspozycji liczą na obecność serialowych aktorów. Planują wykonanie na tę okazję tablicy pamiątkowej, która ma być umieszczona w chodniku obok wejścia do budynku.
Ekspozycja będzie czynna siedem dni w tygodniu, przez cały rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie