Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu trwają obchody "Rok Zgody Sandomierskiej". W sobotę 10 października na Rynku wystąpi rycerstwo

Klaudia Tajs
Na godzinę 12.30 zaplanowano inscenizację przed Kamienicą Oleśnickich na Rynku Starego Miasta przypominającą szlacheckie obrady podczas Synodu Sandomierskiego w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Zaprasza kasztelan Karol Bury.
Na godzinę 12.30 zaplanowano inscenizację przed Kamienicą Oleśnickich na Rynku Starego Miasta przypominającą szlacheckie obrady podczas Synodu Sandomierskiego w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Zaprasza kasztelan Karol Bury. Klaudia Tajs
Barwna rekonstrukcja wydarzenia sprzed 450 kiedy, kiedy podpisano Zgodę Sandomierską w wykonaniu rycerstwa Chorągwi Ziemi Sandomierskiej na Rynku oraz zwiedzanie tematycznej wystawy w Ratuszu z kuratorem, to część propozycji, z jakich mogą skorzystać w najbliższą sobotę 10 października mieszkańcy i turyści.

Trwający Rok Zgody Sandomierskiej jest uhonorowaniem okrągłej rocznicy jej podpisania w Sandomierzu.

Kolejną propozycją wydarzeń obchodów Roku Zgody Sandomierskiej jest "Droga do Zgody", która odbędzie się 10 października na Rynku Starego Miasta w Sandomierzu. W programie barwna rekonstrukcja wydarzenia sprzed 450 lat a także naukowe spojrzenie na historyczny fakt, który zapisał się znacząco w historii Europy i świata.

O godzinie 12 w sali ekspozycyjnej sandomierskiego Ratusza rozpocznie się wykład "Droga do Zgody Sandomierskiej 1570" , który wygłoszą doktor habilitowany Tomisław Giergiel i doktor Urszula Stępień. Na godzinę 12.30 zaplanowano inscenizację przed Kamienicą Oleśnickich na Rynku Starego Miasta przypominającą szlacheckie obrady podczas Synodu Sandomierskiego w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Od godziny 13 do 15 będzie można zwiedzać z kuratorem wystawę w dolnej części Ratusza "450 lat Zgody Sandomierskiej".

Zgoda Sandomierska podpisana 14 kwietnia 1570 roku w Sandomierzu była porozumieniem pomiędzy wyznaniami reformowanymi w I Rzeczypospolitej: luteranami, kalwinami oraz braćmi czeskimi. Intencją zgody była wspólna obrona przed kontrreformacją i zaprzestanie walk między różnymi wyznaniami protestanckimi. Postanowiono uznawać wzajemnie sakramenty oraz kaznodziejów. Planowano wspólne synody. Stworzono projekt konstytucji - ustawy sejmowej, w której postulowano zrównanie prawne z katolikami. Chciano również zniesienia jurysdykcji kościelnej w odniesieniu do osób świeckich, darowania zaległych dziesięcin oraz wprowadzenia wolności wyznania.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie