Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu upamiętnili 78. rocznicę akcji "Burza" i bitwy pod Pielaszowem. Zobacz zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
W uroczystościach uczestniczyli: Przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Huk Starosta Sandomierski Marcin Piwnik,  oraz Członkowie Zarządu Powiatu Grażyna Szklarska i Ryszard Nagórny.
W uroczystościach uczestniczyli: Przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Huk Starosta Sandomierski Marcin Piwnik, oraz Członkowie Zarządu Powiatu Grażyna Szklarska i Ryszard Nagórny. Klaudia Tajs
Nabożeństwem w kościele świętego Józefa w Sandomierzu rozpoczęły się obchody 78. rocznicy akcji „Burza” i bitwy pod Pielaszowem. W ramach obchodów uczestnicy uroczystości przeszli na Cmentarz Katedralny, gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na Mogile Pielaszowiaków.

W bitwie stoczonej 30 lipca 1944 roku w okolicach wsi Pielaszów i Wesołówka zginęło ponad 60 żołnierzy 1. Batalionu 2. Pułku Piechoty Legionów AK. Część ofiar została zamordowana przez Niemców podczas akcji represyjnej, dokonanej w dniach od 30 lipca do 3 sierpnia 1944 roku. Symbolem męczeństwa sandomierskich Kolumbów pozostaje mord popełniony na czterech łączniczkach i sanitariuszkach batalionu, którego dokonano 3 sierpnia 1944 roku.

O potrzebie kultywowania pamięci o sandomierskich bohaterach spod Pielaszowa i potrzebie udziału w obchodach pielaszowskich mówił burmistrz Sandomierza Marcin Marzec. - To jest taka nasza sandomierska uroczystość - podkreślił Marcin Marzec. - W 1944 roku, podczas Akcji Burza to młodzież sandomierska niesiona chęcią odzyskania niepodległości poszła na nierówną walkę. Wydarzyła się tragedia. Zostali zaskoczeni przez duże siły niemieckie. Ponieśli śmierć w obronie Sandomierza dlatego powinniśmy o tym szczególnie my Sandomierzanie pamiętać i obchodząc to święto przypominać młodemu pokoleniu.

Janusz Jakubowski prezes sandomierskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej podczas uroczystości ubolewał nad brakiem młodych ludzi na tak ważnych wydarzeniach. - Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie pisał Mikołaj Rej przed I rozbiorem Polski, dlatego jest mi przykro, że na ostatnich uroczystościach kombatanckich, mimo wakacji jest coraz mniej młodzieży - dodał prezes. - Rozmawiałem z dyrektorami szkół, którzy mówią, że rodzice muszą dać zgodę i trzeba o tę zgodę wystąpić. Zastanawiam się dlaczego rodzice nie dają zgody dzieciom, które idą na dyskotekę, aby tam mogli iść. Dla mnie jest to niezrozumiałe. Dobrze, że jest pokolenie moje i moich dzieci, które kultywuje te tradycje, o których należy mówić szczególnie w tych czasach. Bez patriotyzmu nasz kraj zginie.

Po wystąpieniach okolicznościowych delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze na mogile poległych w Bitwie pod Pielaszowem.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto