Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu upamiętniono 193. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. Piękna uroczystość. Zobaczcie zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Organizator obchodów poseł Marek Kwitek - z lewej, powiedział, że o tych rocznicach i osobach należy pamiętać, bo były to bardzo ważne wydarzenia, wręcz dziejowe w historii Polski. Więcej na kolejnych zdjęciach
Organizator obchodów poseł Marek Kwitek - z lewej, powiedział, że o tych rocznicach i osobach należy pamiętać, bo były to bardzo ważne wydarzenia, wręcz dziejowe w historii Polski. Więcej na kolejnych zdjęciach KLaudia Tajs
Na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu odbyły się symboliczne uroczystości upamiętniające 193. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. Przy mogile porucznika Ignacego Marynowskiego uczestnika Powstania Listopadowego i Powstania Styczniowego przypomniano historię sprzed prawie 200 lat. Złożono kwiaty i zapalono znicze.

Hołd bohaterom Powstania Styczniowego - uroczystości w Sandomierzu

W rocznicowych obchodach wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych, parlamentarzyści, samorządowcy i młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu - Mokoszynie.

Organizator obchodów poseł Marek Kwitek powiedział, że o tych rocznicach i osobach należy pamiętać, bo były to bardzo ważne wydarzenia, wręcz dziejowe w historii Polski.

- Miejscem ciągle przypominającym o tamtej walce jest mogiła, będąca wiecznym świadectwem tragicznych wydarzeń i bohaterskiej walki Polaków - mówił poseł Marek Kwitek. - Naszym obowiązkiem jest przywrócenie pamięci o rodzinie Marynowskich do świadomości mieszkańców Sandomierza i regionu, gdyż jest ona symbolem niestrudzonej walki o wolną i niepodległą Polskę. Pokolenia Marynowskich wychowywane były w kulcie minionej wielkości Rzeczypospolitej i szacunku do bohaterów oddających życie na ołtarzu Ojczyzny. Wychowanie i tradycje rodzinne uczyły poświęcenia, rezygnacji z życia osobistego dla dobra wspólnego, troski o losy narodu i gotowości do ofiar.

Poseł Kwitek przypomniał, że Ignacy Marynowski z chwilą wybuchu powstania listopadowego przybył z Galicji do Kongresówki i był jednym z organizatorów Pułku Jazdy Sandomierskiej, w której służył jako porucznik.

- Ranny w bitwie pod Puławami, dostaje się do niewoli i zostaje zesłany na Syberię - dodał poseł. - Po dwóch latach powrócił do kraju i nabył majątek w Otoce w powiecie sandomierskim, ale z chwilą wybuchu powstania styczniowego wraz z trzema synami po raz kolejny podjął walkę z rosyjskim zaborcą. Walczył w oddziale Dionizego Czachowskiego. Aresztowany przez Moskali trafił do więzienia w sandomierskim Zamku, gdzie w trakcie śledztwa zmarł w wieku 63 lat. Jego syn Marian walczył w oddziałach Mariana Langiewicza, Dionizego Czachowskiego, Jana Rudowskiego, aż do lutego 1864 roku, kiedy został ranny w bitwie pod Ćmińskiem. Po powstaniu zakupił ziemię w Klimontowie, gdzie przez 28 lat pełnił funkcję wójta. Zmarł w 1920 roku w Warszawie, na wieść o śmierci wnuka Władysława, który zginął w bitwie pod Zadwórzem – „Polskimi Termopilami”, walcząc z bolszewikami w obronie Lwowa.

Potomkowie Ignacego Marynowskiego walczyli w 1920 roku z Rosją Bolszewicką i w trakcie II wojny światowej. Zbigniew Marynowski zginął w Katyniu w 1940 roku. Edmund walczył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, jako „cichociemny” zrzucony do kraju, wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Felicjan był żołnierzem Armii Krajowej walcząc w 5. Brygadzie Wileńskiej. Został zamordowany przez NKWD. Poznając historię rodziny Marynowskich należy stwierdzić, że jest ona symbolem polskiego heroizmu i patriotyzmu, gdyż każde pokolenie płaciło daninę krwi walcząc i ginąc za ojczyznę.

W imieniu mundurowych głos zabrał major Krzysztof Oszczudłowski, zastępca komendanta Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sandomierzu. - Dzisiejszy dzień jest okazją do oddania hołdu wszystkim, którzy walczyli w obronie naszej ojczyzny - powiedział major Oszczudłowski. - My w imieniu żołnierzy Wojska Polskiego zapalimy symboliczny znicz na grobie oficera Wojska Polskiego porucznika Ignacego Marynowskiego. Mamy obwiązek pamiętać o naszych bohaterach, powstańcach, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny, i dzięki którym żyjemy w niepodległej Polsce, i przekazywać tę wiedzę pokoleniom, które nadejdą po nas.

Zobaczcie galerię zdjęć z uroczystości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto