Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu upamiętniono 80. rocznicę Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Od prawej - Starosta sandomierski Marcin Piwnik i burmistrz Sandomierza Marcin Marzec złożyli okolicznościowe wiązanki w 80. rocznicę  Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, przed symboliczną mogiłą upamiętniającą ofiary sowieckiego ludobójstwa w Katyniu oraz pomnikiem poświęconym ofiarom rzezi wołyńskiej
Od prawej - Starosta sandomierski Marcin Piwnik i burmistrz Sandomierza Marcin Marzec złożyli okolicznościowe wiązanki w 80. rocznicę Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, przed symboliczną mogiłą upamiętniającą ofiary sowieckiego ludobójstwa w Katyniu oraz pomnikiem poświęconym ofiarom rzezi wołyńskiej powiat sandomierski
Na Cmentarzu Katedralnym, przed symboliczną mogiłą upamiętniającą ofiary sowieckiego ludobójstwa w Katyniu i pomnikiem poświęconym ofiarom rzezi wołyńskiej, odbyły się we wtorek 14 kwietnia sandomierskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wieczorem odbyła się uroczysta msza w intencji ofiar zbrodni katyńskiej.

Były to bardzo symboliczne obchody. Starosta sandomierski Marcin Piwnik i burmistrz Sandomierza Marcin Marzec złożyli okolicznościowe wiązanki w 80. rocznicę Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, przed symboliczną mogiłą upamiętniającą ofiary sowieckiego ludobójstwa w Katyniu oraz pomnikiem poświęconym ofiarom rzezi wołyńskiej.

Samorządowcy wspólnie podkreślali, że ta rocznica, która przywołuje na myśl okrutny, zbiorowy mord na narodzie polskim zasługuje na szczególne uczczenie pamięci pomordowanych. Jest to także ważna lekcja historii, o której należy pamiętać w kontekście niszczącej mocy wszystkich totalitaryzmów Europy XX wieku. - To bardzo ważna rocznica ogromnej tragedii narodu polskiego - powiedział burmistrz Marcin Marzec. - Tragiczna śmierć oficerów Wojska Polskiego i policji, służb mundurowych dokonana przez stalinowskiego oprawcę. To szczególnie ważna rocznica, bo do lat 90-tych XX wieku o tej tragedii wiedzieliśmy bardzo niewiele. Powinniśmy o takich tragicznych momentach w naszej historii pamiętać i przedstawiać te tragiczne momenty zwłaszcza młodym pokoleniom, po to by już nigdy do takich tragicznych zbrodni w historii naszego kraju i ludzkości nie doszło.

Po napadzie Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku w latach 1940-1941 władze radzieckie przeprowadziły cztery wielkie wywózki - w lutym, kwietniu i czerwcu 1940 roku oraz pod koniec maja 1941 roku. Barbarzyńskie deportacje Polaków w głąb Związku Radzieckiego miały rozbić społeczną strukturę Polski, dostarczając jednocześnie totalitarnemu, sowieckiemu imperium siłę roboczą. Masowe wywózki dla tysięcy deportowanych okazały się wyrokiem śmierci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto