Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu upamiętniono 80. rocznicę śmierci wybitnego regionalisty Aleksandra Patkowskiego. Zobaczcie zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Kwiaty na symbolicznym grobie Aleksandra Patkowskiego złożyli: Janusz Stasiak zastępca burmistrza Sandomierza oraz Zbigniew Puławski - od lewej prezes Sandomierskiego Centrum Pamięci.
Kwiaty na symbolicznym grobie Aleksandra Patkowskiego złożyli: Janusz Stasiak zastępca burmistrza Sandomierza oraz Zbigniew Puławski - od lewej prezes Sandomierskiego Centrum Pamięci. Klaudia Tajs
Uroczystość upamiętniająca postać Aleksandra Patkowskiego odbyła się we wtorek, 22 marca w 80. rocznicę śmierci tego wybitnego regionalisty Aleksandra Patkowskiego w Sandomierzu. Aleksander Patkowski jest Honorowym Obywatelem Miasta Sandomierza.

W Sandomierzu upamiętniono 80. rocznicę śmierci wybitnego regionalisty Aleksandra Patkowskiego

Kwiaty na symbolicznym grobie Aleksandra Patkowskiego złożyli: Janusz Stasiak zastępca burmistrza Sandomierza oraz Zbigniew Puławski prezes Sandomierskiego Centrum Pamięci.

Podczas wydarzenia odmówiono modlitwę za duszę zmarłego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Zbigniew Puławski, który przytoczył życiorys Aleksandra Patkowskiego.

Zobaczcie zdjęcia z upamiętnienia Aleksandra Patkowskiego

Aleksander Patkowski był redaktorem wielu czasopism i wydawnictw. Społecznik na miarę swoich niezwykłych czasów. Urodził się 4 marca 1890 roku w Ożarowie na ziemi sandomierskiej. Dzieciństwo i młodość spędził w Sandomierzu. Dorastał w rodzinie o tradycjach inteligencko - ziemiańskich zdominowanych nurtem świadomego patriotyzmu. W Sandomierzu ukończył progimnazjum rosyjskie, ale maturę zdobył w cenionym, prywatnym gimnazjum polskim Pawła Chrzanowskiego w Warszawie. Na dwóch znakomitych uniwersytetach; lwowskim i krakowskim studiował klasykę, anglistykę i polonistykę. Po uzyskaniu dyplomu wrócił do rodzinnego Sandomierza i z miejsca przystąpił do organizowania gimnazjum polskiego. Uczył w nim do 1923 roku zyskując opinię wybitnego nauczyciela i wychowawcy. W 1923 roku Aleksander Patkowski wraz ze swoją żoną Zofią przeniósł się do Warszawy, do pracy w Towarzystwie Urządzeń Szkolnych i Laboratoryjnych „Urania". W 1928 roku podjął pracę w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Równocześnie kierował biblioteką tego ministerstwa. Podczas wojny uczył na tajnych kompletach, wiele pisał. 12 stycznia 1941 roku został aresztowany przez gestapo i uwięziony na Pawiaku. Zginął 22 marca 1942 roku w Oświęcimiu.

Zobaczcie zdjęcia z upamiętnienia Aleksandra Patkowskiego

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto