Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu upamiętniono 81. rocznicę nalotu niemieckiego na dworzec kolejowy (ZDJĘCIA)

Klaudia Tajs
W Sandomierzu upamiętniono 81. rocznicę nalotu niemieckiego na dworzec kolejowy. Mieszkańcy złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą. Kwiaty złożyła między innymi delegacja sandomierskich zuchów.
W Sandomierzu upamiętniono 81. rocznicę nalotu niemieckiego na dworzec kolejowy. Mieszkańcy złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą. Kwiaty złożyła między innymi delegacja sandomierskich zuchów. Klaudia Tajs
W Sandomierzu upamiętniono 81. rocznicę nalotu niemieckiego na dworzec kolejowy. Mieszkańcy złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą. O nalocie i dramaturgii tamtych dni mówił burmistrz Marcin Marzec.

Dokładnie 81. lat temu, 3 września 1939 roku Sandomierz znalazł się pod bombami niemieckich samolotów. W wyniku nalotu sił powietrznych Luftwaffe na sandomierskim peronie życie straciło 12 osób.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń, trzeciego września, w południe pod pamiątkową tablicą spotykają się przedstawiciele samorządu miejskiego i powiatowego, radni, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich, mieszkańcy prawobrzeżnej części Sandomierza, uczniowie oraz mieszkańcy miasta, aby oddać hołd pierwszym ofiarom wojny w mieście. Odmawiana jest modlitwa. W tym roku modlitwę za dusze poległych obrońców Ojczyzny odmówił wraz ze zgromadzonymi ks. Marek Flis proboszcz Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski. Wygłoszono okolicznościowe przemówienia - Wydarzenie, które dziś wspominamy miało miejsce 81 lat temu - przypomniał burmistrz Sandomierza. - Było okrutnym początkiem zagłady, jakiej dopuściły się hitlerowskie Niemcy na ludzkości. W wyniku pierwszego nalotu sił powietrznych Luftwaffe na sandomierskim peronie życie straciło 12 osób. Ta symboliczna dla nas Sandomierzan data przypomina o tym, że wojny i konflikty zbrojne to synonim śmierci i cierpienia. Zaczyna się od kilkunastu ofiar a końcowy rekonesans sięga ilości liczonej w milionach.

Burmistrz Marzec przypomniał, że podczas II wojny światowej dworzec PKP był miejscem strategicznym, o którym dziś nie wolno zapomnieć. - Miejsce pamięci, w którym spotykają się obecnie mieszkańcy, by oddać hołd pierwszym ofiarom jest nieprzypadkowe, bowiem właśnie okolice dworca PKP w Sandomierzu, były miejscem strategicznym w kontekście obronności naszego państwa - dodał burmistrz. - Stąd wyruszali na wojnę, która rozpoczęła się niespełna dwie doby wcześniej, żołnierze 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.

Andrzej Bolewski, radny Sandomierza i prezes Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego "Sandomierz" zwrócił się do władz miasta z apelem, aby skorzystały z możliwych programów pomocowych, by przywrócić dworcowi PKP w Sandomierzu dawną funkcjonalność.
Po przemówieniach delegacje złożyły wieńce, wiązanki i znicze pod tablicą upamiętniającą wydarzenie.
Na koniec uroczystości wybrzmiał utwór „Śpij kolego”

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto