Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu upamiętniono 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przed pomnikiem 2. Pułku Piechoty Legionów i 4. Pułku Saperów

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Po przemówieniach delegacje złożyły przy pomniku wiązanki kwiatów. Zobacz galerie zdjęć
Po przemówieniach delegacje złożyły przy pomniku wiązanki kwiatów. Zobacz galerie zdjęć K. Tajs
W Sandomierzu upamiętniono pierwszego września 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przed pomnikiem 2. Pułku Piechoty Legionów i 4. Pułku Saperów na Cmentarzu Katedralnym uroczyście złożono kwiaty i zapalono znicze. Zobaczcie zdjęcia.

Po mszy w intencji ofiar II wojny światowej, w kościele pod wezwaniem świętego Józefa, uczestnicy wydarzenia przeszli przed pomnik 2. Pułku Piechoty Legionów i 4. Pułku Saperów na Cmentarzu Katedralnym, gdzie odbyły się główne uroczystości.
Po hymnie państwowym zmówiono modlitwę za ofiary II wojny światowej. Podczas okolicznościowych przemówień wspominano o bohaterstwie polskich żołnierzy walczących z niemieckim najeźdźcą.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta, Rady Miasta Sandomierza, Zarządu i Rady Powiatu Sandomierskiego, środowisk kombatanckich, służb mundurowych. Uczestniczyła reprezentacja sandomierskich uczniów i parlamentarzyści. Rangę wydarzenia podkreśliły poczty sztandarowe. - Dziś kolejny raz zbieramy się przy pomniku 2. Pułku Piechoty Legionów i 4. Pułku Saperów po to, aby złożyć hołd wszystkim poległym, pomordowanym, obrońcom naszej ojczyzny - mówił Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza. - Dziś składamy hołd tym, którzy polegli i ponieśli śmierć w obronie naszej ojczyzny. Po raz kolejny mówimy o tym, że to świętowanie i wspominanie ma szczególne znaczenie właśnie dzisiaj, kiedy za granicami naszego kraju również trwa konflikt zbrojny. Wszyscy myślimy podobnie i nikt nie chciałby, aby ta tragedia z września 1939 roku powtórzyła się.

Poseł Marek Kwitek dodał , że dla Polaków pierwszy września zawsze będzie kojarzył się z wybuchem II wojny światowej.

- Najstraszliwszej z wojen, która przyniosła śmierć i cierpienie wielu milionom Polaków - mówił poseł Kwitek. - Co szósty obywatel II Rzeczpospolitej poniósł śmierć w wyniku działań wojennych. Polska mimo, że znalazła się w zwycięskiej koalicji straciła 20 procent swojego terytorium, ale straciliśmy coś cenniejszego. Straciliśmy suwerenność i niepodległość, na którą czekaliśmy blisko pół wieku.

Wicestarosta sandomierski Paweł Niedźwiedź dodał, że pierwszy września 1939 roku to bez wątpienia jedna z najtragiczniejszych dat w historii narodu polskiego. - Wybuch II wojny światowej kosztował Polskę życie ponad sześciu milionów obywateli, utratę kresów wschodnich, upadek człowieczeństwa - powiedział Paweł Niedźwiedź. - II wojna światowa to także symbol bohaterstwa polskich żołnierzy walczących w kampanii wrześniowej. To symbol fiaska polityki zagranicznej, nieudolności polskich generałów i upadku elit II Rzeczpospolitej, które w trakcie wybuchu wojny, jako pierwsze uciekły za granicę pozostawiając Polskę samą. Jeśli my siebie nie obronimy, nikt inny nas nie obroni. Cześć i chwała bohaterom.

Po przemówieniach delegacje złożyły przy pomniku wiązanki kwiatów. Następnie uczestnicy obchodów przeszli przed pomnik poświęcony plutonowemu Władysławowi Baranowi, sandomierzaninowi, jednemu z obrońców Westerplatte, gdzie złożono wieńce.
Zwieńczeniem obchodów było oddanie hołdu por. pilotowi Michałowi Brzeskiemu pod pamiątkową tablicą przy ulicy Brzeskiego.

Zobaczcie galerię zdjęć z uroczystości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto