Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W siedzibie Radia Kielce powstało Centrum Edukacji Medialnej. Jest bardzo nowoczesne. Zobacz zdjęcia

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
W siedzibie Radia Kielce powstało Centrum Edukacji Medialnej. Jest bardzo nowoczesne i będzie dostępne dla wszystkich.
W siedzibie Radia Kielce powstało Centrum Edukacji Medialnej. Jest bardzo nowoczesne i będzie dostępne dla wszystkich. Aleksandra Boruch/archiwum Radia Kielce
Edukacja o mediach i sposobach ich działania, czy metody wykrywania manipulacji – tym między innymi będzie zajmować się Centrum Edukacji Medialnej, które powstało w siedzibie Polskiego Radia Kielce przy ulicy Radiowej 4 w Kielcach. W piątek, 7 września odbyła się uroczysta inauguracja centrum, której towarzyszyła konferencja pod tytułem: "Edukacja medialna – co oznacza?".

W Kielcach powstało nowoczesne Centrum Edukacji Medialnej

W siedzibie Polskiego Radia Kielce powstało Centrum Edukacji Medialnej. W uroczystej inauguracji nowoczesnego obiektu, które będzie służyć edukacji zarówno dzieci, młodzieży, jak również studentów i osób dorosłych, udział wzięli między innymi: przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski, przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - Katarzyna Twardowska i Barbara Stachowiak, przedstawiciel Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Mateusz Powązka, jego ekscelencja biskup kielecki Jan Piotrowski, który poświęcił nowy obiekt, senatorowie: Krzysztof Słoń i Jarosław Rusiecki, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, przewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś, prezes Polskiego Radia Kielce Janusz Knap wraz z prezesami pozostałych rozgłośni Polskiego Radia i wielu, wielu innych zaproszonych gości.

Dumy z otwarcia Centrum Edukacji Medialnej nie krył prezes Polskiego Radia Kielce, Janusz Knap:

- Mamy nadzieję, że dzięki temu centrum pomożemy ludziom lepiej zrozumieć istotę informacji. Potrafimy chyba już rozróżniać informacje fałszywe od prawdziwych. To jest niezwykle trudny temat, ale cały czas się tego uczymy. Mam nadzieję, że tę naszą wiedzę przekażemy naszym słuchaczom, czytelnikom - wszystkim, którzy będą to centrum odwiedzać.

Na razie, Centrum Edukacji Medialnej będzie otwarte dla grup szkolnych i zorganizowanych wycieczek. Od 2023 roku obiekt zostanie otwarty dla wszystkich:

- Od przyszłego roku, otwieramy centrum dla wszystkich chętnych. Każdy będzie mógł tu bezpłatnie przyjść i zapoznać się z tym, jak powstaje informacja, jakie są losy tej informacji, a nawet spróbować samemu tę informację stworzyć

- informował prezes Janusz Knap.

Prace nad stworzeniem Centrum Edukacji Medialnej trwały dwa lata.

Otwarciu Centrum towarzyszyła konferencja pod tytułem "Edukacja medialna – co oznacza?". Swoje wystąpienia zaprezentowali przedstawiciele instytucji zaangażowanych w edukację medialną, a następnie odbyła się debata, w której udział wzięli: Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski, Prezes Państwowej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji i Nauki – Radosław Brzózka oraz Kierownik Działu Przeciwdziałania Dezinformacji w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Mateusz Mrozek. Debatę poprowadzili specjaliści z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach: profesor UJK Olga Dąbrowska-Cendrowska i doktor Tomasz Chrząstek.

Ważną częścią konferencji było spotkanie z naukowcami. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Jan Franciszek Jacko wygłosił wykład: "Chwyty erystyczne. Mechanizm i taktyka obrony", podczas którego przedstawił funkcje chwytów erystycznych i taktyki rozwiązywania sporów. Śladami Sherlocka Holmesa i doktora House’a, w poszukiwaniu poszlak dezinformacji, poprowadził profesor Aleksander Woźny z Uniwersytetu Wrocławskiego w wykładzie pod tytułem – "Dez-informacja, czyli super-bohater naszych czasów".

Otwarcie Centrum Edukacji Medialnej połączono z przypadającym w tym roku jubileuszem 70-lecia Polskiego Radia Kielce.

Warto przypomnieć, że z tej okazji w ostatnią niedzielę, 2 października redakcja Radia Kielce otworzyła swoje drzwi dla słuchaczy. Zobacz:

Dzień otwarty w siedzibie Polskiego Radia Kielce. Rozgłośnia świętuje 70-te urodziny ze swoimi słuchaczami. Zobaczcie zdjęcia

Centrum Edukacji Medialnej w walce z fake newsami
Dyrektor Centrum Edukacji Medialnej, doktor Paulina Prędotka zdradziła czym będzie się zajmować nowoczesne centrum:

- Edukacja nigdy się nie kończy, to nieustanna lekcja życia, wskazująca jak uchronić się przed dezinformacją, w której wielokrotnie powtarzane kłamstwa pretendują do stawania się "prawdą". Badania Pew Research Center pokazują, że aż 75 procent młodych Polaków w wieku 18-29 lat uważa dezinformację i cyberataki za ważny problem. Co ciekawe, spośród badanych 19 krajów, tylko w Grecji wskaźnik dla tej grupy wiekowej jest większy. Dlatego w Centrum Edukacji Medialnej szczególny nacisk położymy na prezentację metod obrony przed dezinformacją i fałszywymi komunikatami. Będziemy miejscem zbierającym wiadomości, z biblioteką i katalogiem narzędzi do weryfikacji różnorodnych przekazów. Cel jest jeden – przekonać, że tylko krytyczne podejście do każdego komunikatu pomoże nam uniknąć przykrych konsekwencji

- informowała na wstępie dyrektor CEM.

Odwiedzający Centrum poznają historię mediów na interaktywnej ścianie. Centrum Edukacji Medialnej zostało powołane przez Polskie Radio Kielce, dlatego szczególną uwagę poświęci radiu.

- Pokażemy, jak zmieniła się technika radiowa na przestrzeni ostatnich dekad. Na wystawie znajdują się używane jeszcze kilkanaście lat temu urządzenia do nagrywania i montażu. Specjaliści pokażą, jak przygotowywano materiały radiowe na taśmach. Dla kontrastu będzie też można zobaczyć ten proces przy użyciu najnowocześniejszej technologii cyfrowej - dodała pani dyrektor.

W specjalnym studiu, wyposażonym w profesjonalny Green Screen, odwiedzający sprawdzi się jako spiker wiadomości lub prezenter pogody. Zaprojektowano również kilka stanowisk, na których zostaną zaprezentowane możliwości nowoczesnych technologii wizualnych, na przykład wyświetlanie interaktywnych obrazów na ekranie z pary wodnej czy rozszerzoną rzeczywistość.

W wydzielonej salce, gdzie znajduje się studio dźwiękowe, zwiedzający "dotkną" dźwięku w technologii Dolby Atmos, którą wykorzystują światowi filmowcy, twórcy gier czy producenci telewizyjni. Finałową część wystawy stanowi strefa fake newsów, w której z kolei dowiedzą się, jak tworzone są dezinformujące komunikaty, rozwiążą quiz czy dodadzą komentarz do materiałów TV.

Podążając ścieżką edukacyjną po ekspozycji – dedykowaną różnym grupom wiekowym – zwiedzający zgromadzi dla siebie bazę najistotniejszych informacji, ale też rozwinie swoje kompetencje medialne.

Centrum otwarte dla zwiedzających
Warsztaty w Centrum będą realizowane dla grup zorganizowanych. Uczestnicy zajęć będą mogli zwiedzić również Radio Kielce: wejdą do newsroomu, studia emisyjnego, a także nagrają przygotowany przez siebie serwis informacyjny. Obecnie opracowywane są tematyczne edukacyjne ścieżki zwiedzania oraz scenariusze lekcji dla szkolnych grup uczniów z różnych poziomów nauczania.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto