Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Siennie odbył się pogrzeb Henryka Kaczorowskiego, kombatanta i nauczyciela. Zobaczcie zdjęcia

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Ostatnie pożegnanie  Henryka Kaczorowskiego, prezesa Koła Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Siennie, emerytowany nauczyciel. Więcej zobacz na kolejnych zdjęciach.
Ostatnie pożegnanie Henryka Kaczorowskiego, prezesa Koła Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Siennie, emerytowany nauczyciel. Więcej zobacz na kolejnych zdjęciach. KP PSP Lipsko
W Siennie odbył się we wtorek pogrzeb Henryka Kaczorowskiego, prezesa Koła Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Siennie, emerytowany nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych imienia księdza Stanisława Domańskiego w Siennie. Pan Henryk miał 92 lata. Żegnano go z wielkimi honorami - zobaczcie w galerii zdjęć.

O śmierci pana Henryka informowaliśmy na bieżąco

Zmarłego na zakończenie mszy w kościele pożegnali: poseł na Sejm Dariusz Bąk, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Siennie imienia księdza Stanisława Domańskiego - Lidia Niedziela, starszy brygadier Tomasz Krzyczkowski Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku jednocześnie instruktor Związku Strzeleckiego w Lipsku.

Henryka Kaczorowskiego był prezesem Koła Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Siennie, emerytowany nauczyciel Zespołu Szkół Technicznych imienia księdza Stanisława Domańskiego w Siennie.

Henryk Kaczorowski był członkiem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - tajnej organizacji antykomunistycznej działającej na terenie powiatu iłżeckiego. Aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w 1947 roku, bestialsko przesłuchiwany w Starachowicach. W 1948 roku wywieziony do Kielc, gdzie został skazany 22 maja 1948 roku przez Wojewódzki Sąd Rejonowy na 9 lat więzienia i 5 lat pozbawienia praw obywatelskich. Po zatwierdzeniu wyroku został przewieziony do więzienia karnego w Rawiczu, w którym przebywał do maja 1951 roku. Następnie został przewieziony do więzienia w Jaworznie, gdzie przebywał do 5 marca 1953 roku. W styczniu 1954 roku został skierowany do komisji wojskowej i wcielony do Karnej Jednostki Wojskowej w kopalni węgla Zabrze Wschód, gdzie pracował jako górnik dołowy do roku 1956.

Po powrocie do domu rodzinnego był relegowany z gimnazjum. Zmuszony przenieść się do Ursusa, pracował w tamtejszych zakładach i uczył się w wieczorowym technikum mechanicznym, które skończył w 1960 roku. Wrócił do Sienna i podjął pracę w zasadniczej szkole zawodowej jako nauczyciel zawodu i kierownik warsztatów szkolnych. Dalej kształcił się i w roku 1985 skończył studia w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Warszawie.

W roku 1986 przeszedł na emeryturę. W trakcie pracy zawodowej, w PRL nie należał do żadnej partii politycznej.

W trakcie pracy zawodowej był wielokrotnie szykanowany: relegowany z gimnazjum, nie miał możliwości awansu, skreślono go z listy studentów Studium Nauczycielskiego w Warszawie, nie dopuszczono do egzaminów wstępnych w Wieczorowej Szkole Wyższej Inżynierskiej w Warszawie.

31 stycznia 1992 roku Sąd Wojewódzki w Kielcach unieważnił wyrok Wojskowego Sądu Rejonowego z dnia 22 maja 1948 roku, uzasadniając wszelkie działania oskarżonego, jako działania na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego.

Henryk Kaczorowski był bardzo zaangażowany społecznie: Od powstania w 1990 roku Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – sekretarz koła w Siennie. Od 2002 roku do końca życia – prezes koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Siennie. Od 1990 roku do 2021 roku prezes Koła w Siennie Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Od 2020 roku do 2021 roku wiceprezes Zarządu Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Radomiu.

Współinicjator budowy pomnika poświęconemu księdzu majorowi Stanisławowi Domańskiemu kapelanowi Armii Krajowej i Jego podkomendnych na placu przy kościele Świętego Zygmunta w Siennie w 1994 roku.

Inicjator i koordynator wielu uroczystości patriotycznych w rocznicę śmierci księdza majora Stanisława Domańskiego i Jego podkomendnych w marcu każdego roku od 30 lat.

Odznaczony: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych i Odznaka Żołnierza Samodzielnej Brygady Kieleckiej Wolność i Niepodległość , Krzyż Więźnia Politycznego, Krzyż Armii Krajowej , Złoty Medal „ Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, Medal „ Pro Patria”, Honorowa Odznaka za Zasługi w Armii Krajowej, Weteran Walk o Niepodległość Ojczyzny, Złoty Medal „ Za zasługi dla obronności kraju” , Medal „ Pro Memoria”, Weteran Walk o Niepodległość.

Zobaczcie galerię zdjęć z pogrzebu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie