Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Skarżysku coraz więcej pomysłów na nowe nazwy dla ulic, rond i skwerów. Jest sporo kontrowersji

Mateusz Bolechowski
W Skarżysku - Kamiennej szykują się zmiany w nazewnictwie ulic. I zapewne nie przebiegną bezboleśnie. Po upadku komunizmu sporo w tej kwestii zrobiono.

Ulicę generała Świerczewskiego przemianowano na 3 Maja, Komuny Paryskiej zmieniono na Paryską, Armii Ludowej to dziś ulica Legionów, 22 - lipca przemianowano na Sezamkową, a Plac Obrońców Stalingradu nazywa się obecnie Floriański. Zniknęły z cokołów radziecki czołg T-34 (trafił do Muzeum Orła Białego) i pomnik Janka Krasickiego, świeckiego patrona socjalistycznej młodzieży. Usunięto z budynku Eurocentrum tablicę poświęconą Armii Czerwonej, z byłej komendy policji - czczącą poległych podczas utrwalania władzy ludowej milicjantów i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Nawet posąg Staffa, jak żywo przypominający Lenina, usunięto z placu imienia poety.

Co tu dekomunizować?

W Polsce obowiązuje ustawa o dekomunizacji przestrzeni publicznej. Związane z dawnym reżimem nazwy należy zmienić. Jeśli nie zrobi tego samorząd, nową nazwę nada wojewoda. Czy w Skarżysku zostało coś do zdekomunizowania? - Uważam, że nie. Ulicy 1 Maja nie ma co zarzucić, komuniści zawłaszczyli to święto, ale go nie wymyślili. Kontrowersje od dawna budzi ulica 17 stycznia, data odnosi się do „wyzwolenia” Skarżyska w 1945 roku, a właściwie zmiany okupanta. W przygotowanym przez kielecki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wykazie nazw wymagających zmiany nie znalazłem żadnej z naszego miasta - mówi Tadeusz Sikora, historyk z Muzeum Orła Białego.

17 stycznia - nie ruszać!

Kwestię ulicy 17 stycznia poruszał na jednej z sesji radny Adam Ciok. Na kolejnym posiedzeniu samorządu mocno mu sie za to oberwało. Podczas swojego wystąpienia Dionizy Napora z dzielnicy Bór przekazał przewodniczącemu rady pismo z podpisami kilkudziesięciu mieszkańców ulicy, sprzeciwiających się zmianie nazwy. Takie próby już kiedyś podejmowano, bezskutecznie. - Znalazł się radny, który postanowił nas uszczęśliwić. Zdaniem historyków 17 stycznia Skarżysko opuścili Niemcy, Rosjanie pojawili się dzień później. miało to miejsce dzień później. - 17 stycznia to data rozpoczęcia bitwy o Monte Cassino - mówił Dionizy Napora. Prezydent Konrad Kronig uspokajał, zapewniając, że władze miasta nie zamierzają zmieniać nazwy ulicy. - W tym zakresie nie zamierzamy nic robić. Nawet, jeśli wojewoda świętokrzyski uzna, że nazwa ulicy jest niewłaściwa i na mocy ustawy dekomunizacyjnej nada jej nową nazwę, po pewnym czasie będziemy mogli ją zmienić - stwierdził.

Za tydzień głosowanie

Kolejne kontrowersje wywołał pomysł grupy radnych, którzy rondu przy markecie Kaufland chcą nadać imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomysł poparł prezydent. Na prośbę o zgodę Jerzy Owsiak odpowiedział twierdząco, zaznaczając, że chciałby, by decyzja zapadła z poparciem całej rady. Z tym może być problem, bo opozycja nie mówiąc „nie” wskazywała, że może lepiej nazwać rondo imieniem któregoś z lokalnych bohaterów, których w mieście nie brakowało. Podobne zdanie ma nieformalna grupa Skarżyscy Patrioci. Złożyli w magistracie wniosek o nazwanie tego miejsca imieniem Stanisławy Cichosz - Staszałek ps. „Sława”, sanitariuszki w 3. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Przewodniczący miejskiej rady Leszek Golik pismo czytał, ale na sesji 31 marca nie będzie ono rozpatrywane. - Pod nim znalazły się cztery podpisy, nie było nawet podanego kontaktu do autorów - informuje. Projekt uchwały o nadaniu rondu imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest gotowy, będzie głosowany na najbliższym posiedzeniu rady.

Rozkręca się na dobre

Nazywanie stało się ostatnio bardzo popularne. Podczas obchodów Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych komendant 13. Świętokrzyskiego Korpusu Polskich Drużyn Strzeleckich ogłosił, że do miasta złożono wniosek o nadania skwerowi przed domem handlowym SDH imienia „Wyklętych”. - Jest problem, bo część tej działki należy do osób prywatnych, trzeba by uzyskać ich zgodę - studzi zapał przewodniczący Golik. Dodaje, że wpłynęła również propozycja nazwania tego miejsca imieniem Franciszka Tatkowskiego, burmistrza Skarżyska, zamordowanego w 1940 roku przez Niemców. Samorządowiec ma też szansę zostać patronem nowego ronda przy zbiegu ulic Sokolej i Wiejskiej. Choć i tu ma kontrkandydata. Leszek Golik przyznaje, że złożono również wniosek o nazwanie ronda imieniem zmarłego biskupa ordynariusza diecezji radomskiej, Edwarda Materskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie