Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Skarżysku powstało stowarzyszenie, które zajmie się promocją rezerwatu Rydno

Mateusz BOLECHOWSKI [email protected]
Podczas pikników archeologicznych Rydno, Marek Poznański pokazuje życie dawnych ludzi i sprzęty, jakimi się posługiwali.
Podczas pikników archeologicznych Rydno, Marek Poznański pokazuje życie dawnych ludzi i sprzęty, jakimi się posługiwali. Fot. Mateusz Bolechowski
Miłośnicy historii i turystyki ze Skarżyska chcą zbudować prehistoryczną wioskę na terenie rezerwatu archeologicznego Rydno. To kolejny pomysł na promocje regionu, oparty o dawną historię naszego terenu.

Teren nad rzeka Kamienną na pograniczu Skarżyska-Kamiennej już sześć tysięcy lat temu zamieszkiwali ludzie. Ślady ich bytności odkrył 90 lat temu badacz Stefan Krukowski. Dziś znajduje się tam rezerwat archeologiczny Rydno. Tysiące lat temu istniał tam ważny ośrodek handlu, osadnicy z okresu paleolitu wydobywali z ziemi hematyt, używany wówczas między innymi do barwienia ciał. Od kilku lat z pomocą miejscowych samorządów grupa miłośników historii organizuje w tym miejscu pikniki archeologiczne, w ubiegłym roku imprezę odwiedziło około czterech tysięcy ludzi. Można było zobaczyć osadę paleolityczną, spróbować dawnych potraw, nauczyć się wykonywania kamiennych narzędzi, atrakcji było wiele.

NA SZLAKU CYWILIZACJI

Niedawno powołano do życia Stowarzyszenie Praosada Rydno, założyła ją grupa 23 skarżyszczan. Prezesem został regionalista Pawel Rzuchowski.

- Zamierzamy położyć nacisk na naukowe badania na terenie rezerwatu i nadal organizować pikniki. W tym roku potrwa on od 14 do 16 maja. Jak zawsze będzie interesująco. Zamierzamy sprowadzić żywe renifery, na te zwierzęta głównie polowali nasi przodkowie - informuje Paweł Rzuchowski. Stowarzyszenie chce, by na Rydnie powstała stała wioska paleolityczna. - Dzięki temu w naszym regionie można będzie prześledzić rozwój ludzkości. Począwszy od Jaskini Raj, gdzie żyli ludzie jaskiniowi, przez Rydno z epoki paleolitycznej, Krzemionki Opatowskie, gdzie istniało osadnictwo neolityczne, aż po Nową Słupię i jej dymarki, gdzie żyli ludzie w epoce żelaza. To okazja do prowadzenia żywych lekcji historii, a wszystko skupione jest w jednym regionie - mówi prezes Praosady Rydno.

RUSZĄ PO KRZEMIEŃ

Organizacja już współpracuje z kilkoma instytucjami, zabiega o unijne dofinansowanie na budowę wioski. Na tegoroczny piknik gmina Skarżysko przeznaczyła 16 tysięcy złotych, prawdopodobnie kilka tysięcy dołoży starostwo powiatowe w Skarżysku. Praosada Rydno wkrótce ogłosi konkurs fotograficzny na temat rezerwatu, a także konkurs na komiks o Rydnie. W ubiegłym roku wydano pierwszą książkę popularnonaukową na ten temat, autorstwa skarżyszczan, historyka, doktora Piotra Kardysia i geologa Jana Jańca. Już w kwietniu członkowie stowarzyszenia podejmą się pierwszego naukowego eksperymentu. Grupa osób ubrana w stroje sprzed tysięcy lat i z wyposażeniem, jakim posługiwali się dawni mieszkańcy Rydna, wyruszy znad Kamiennej do Wierzbicy. - Jak udokumentowano, osadnicy właśnie w tamte okolice wyprawiali się po potrzebny do produkcji narzędzi krzemień. Powtórzymy taką wyprawę - zapowiada Paweł Rzuchowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie