Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sobkowie zainstalowano czujnik jakości powietrza. Wyniki wyświetla na monitorze

Oprac.: Mateusz Zapart
Wyniki jakości powietrza w Sobkowie można sprawdzić na ekranie zamontowanym przed wejściem bocznym do urzędu oraz na stronie internetowej Smog Control.
Wyniki jakości powietrza w Sobkowie można sprawdzić na ekranie zamontowanym przed wejściem bocznym do urzędu oraz na stronie internetowej Smog Control. Gmina Sobków
Czujnik został zamontowany na ścianie budynku Urzędu Gminy w Sobkowie na placu Wolności. Stan jakości powietrza i inne informacje można sprawdzić na tablicy LED-owej zawieszonej na ścianie budynku oraz na stronie internetowej smogcontrol.eu.

Czujnik jakości powietrza wraz z tablicą LED zakupione zostały w ramach podpisanego z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach porozumienia dotyczącego programu Czyste Powietrze. Sprzęt zainstalowano i uruchomiono 12 sierpnia w piątek.

Wyniki są wyświetlane na ekranie zamontowanym przed wejściem bocznym do urzędu gminy oraz dostępne na stronie Smog Control. Zostanie także dodany widżet informujący o aktualnej jakości powietrza na terenach gminy, który znajdzie się na stronie internetowej Sobkowa.

Laserowy czujnik mierzy stężenie frakcji pyłów: PM1, PM2,5 oraz PM 10, temperaturę, wilgotność oraz ciśnienie atmosferyczne. Dane aktualizowane są co 10 minut.

CZĄSTECZKI PYŁÓW: PM 1 - to zdecydowanie najbardziej niebezpieczne z pyłów zawieszonych. Źródłem zanieczyszczeń są kiepskiej jakości paliwa. Cząsteczki bardzo łatwo przenikają do płuc i do krwi. Norma dla pyłów PM1 nie została jeszcze określona.

CZĄSTECZKI PYŁÓW PM: 2.5 - Z wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych według Światowej Organizacji Zdrowia najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka są aerozole atmosferyczne (pył zawieszony) o średnicy nie większej niż 2,5 μm.

CZĄSTECZKI PYŁÓW PM:10 - mieszanina cząsteczek w powietrzu o średnicy nie większej niż 10 μm. W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne jak np. benzopireny, dioksyny i furany. Występowanie pyłów PM10 związane jest m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie