Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę, 13 lipca w Kielcach odbędzie się... 11 manifestacji. Czy będzie bezpiecznie? Już zwołano sztab kryzysowy (WIDEO)

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Dawid Łukasik
Wyjątkowo trudna sobota, 13 lipca zapowiada się w stolicy województwa. Tego dnia w Kielcach odbędzie się aż 11 zgromadzeń, tym główne, pierwszy Marsz Równości zorganizowany przez środowiska LGBT. Policja i Urząd Miasta w Kielcach już się szykują, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i uczestnikom.

Prezydent Kielc, Bogdan Wenta wydał zakaz przejścia Marszu Równości w Kielcach ze względów bezpieczeństwa. Organizatorzy odwołali się do Sądu Okręgowego, który uznał ich argumenty i uchylił w piątek decyzję prezydenta. Nie jest ona prawomocna, ponieważ skargę na nią złożyła Liga Świętokrzyskich Rodzin do Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Wyrok zapadnie w środę, ale jest mało prawdopodobne, że będzie on inny niż orzeczenie sądu w Kielcach.

Policja i Urząd Miasta w Kielcach już pracują nad tym, jak zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Kielc i uczestnikom wszystkich sobotnich zgromadzeń. We wtorek w magistracie zebrał się sztab kryzysowy.

- Wiemy, że zgromadzeń będzie 11, w tym Marsz Równości. Pozostałe zgromadzenia są stacjonarne, bez możliwości przemarszu z wyjątkiem jednego w formie akcji informacyjnej- ulicami Kielc jeździ ciężarówka z banerem „Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej Stop Pedofilii”. Każde spotkanie jest w innym punkcie miasta, zgodnie z przepisami odległość między zgromadzeniami musi wynieść co najmniej 100 metrów i zgody tak zostały wydane -zapewnia rzecznik prasowy prezydenta Kielc , Tomasz Porębski.

Marsz Równości rozpocznie się o godzinie 14 na ulicy Staszica i dalej parada przejdzie ulicami Solną, Paderewskiego , rondem Herlinga-Grudzińskiego, IX Wieków Kielc, Pelca, Piotrkowską, Rynkiem (północną pierzeją), Bodzentyńską, Kościuszki, plac Moniuszki, Ewangelicką, plac Wolności, Hipoteczną, Sienkiewicza i zakończenie przed pomnikiem Sienkiewicza na placu Moniuszki. Trasa ma 3 kilometry a przejście zajmie około 3 godzin. Organizatorzy spodziewają się około 500 uczestników Marszu Równości.

Kontrmanifestacje zaplanowane są na placu Artystów, placu Literatów, placu Konstytucji 3 Maja, placu Najświętszej Marii Panny przed pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki, przed kościołem Świętej Trójcy, na ulicy Dużej, przed kościołem Świętego Wojciecha, skwerze imienia Ireny Sendlerowej oraz w rejonie skrzyżowania Warszawskiej i Kaczyńskiego.

Organizatorzy zadeklarowali, że zgromadzenia odbędą się w godzinach 8-22, na taki czas zarezerwowali wyznaczone miejsca.
– Każde zgromadzenie będzie miało opiekuna ze strony Urzędu Miasta, który będzie obserwował wydarzenie i w razie łamania przepisów rozwiąże je- dodaje rzecznik. - Jeśli zauważy on działania niezgodne z prawem to wezwie organizatorów przez megafon do natychmiastowego rozwiązana marszu. Jeśli to nie poskutkuje to sam rozwiąże marsz. Wydelegowaliśmy 6 pracowników. Wiemy, że Marsz Równości będzie miał swoją straż. Z naszej strony cały czas będzie działał Sztab Kryzysowy. Natomiast zapewnienie bezpieczeństwa należy do policji.

Policja zbiera dane o liczbie uczestników Marszu Równości , kontrmanifestacji i spodziewanej liczbie widzów i od tego uzależniają liczebność wystawionych sił.

- W zabezpieczeniu marszu i kontrmanifestacji będą brali udział policjanci z miejskiej i wojewódzkiej komendy- informuje Damian Janus z Biura Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji. - Dołożymy wszelkich starań, aby nie doszło do zakłócenia porządku. Nie wiemy, jak liczne będą nasze siły, bo jeszcze zbieramy informacje o liczbie uczestników wszystkich zgromadzeń i osobach, które mogą się przyglądać. Weryfikujemy te dane. Do soboty jeszcze jest sporo czasu. Nasze służby będą wystarczające. Nasi policjanci mają doświadczenie w zabezpieczeniu takich imprez, ponieważ pracowali przy nich w innych miastach. Jesteśmy też w kontakcie z innymi jednostkami, które częściej mają takie imprezy na swoim terenie.

Zgromadzenia zaplanowane na 13 lipca w Kielcach:

  • 1. Organizacja Ruch Narodowy Świętokrzyskie, zgromadzenie: Plac Artystów, godz. 10-18
  • 2. Osoba prywatna, różaniec publiczny, zgromadzenie: Plac Literatów, godz. 10-18
  • 3. Osoba prywatna, Marsz Równości, godz. 14-17
  • Staszica – Solna – Paderewskiego – Rondo Herlinga-Grudzińskiego – al. IX Wieków Kielc – Pelca – Piotrkowska – Rynek północna pierzeja – Bodzentyńska – Kościuszki – Plac Moniuszki – Ewangelicka – Plac Wolności – Hipoteczna – Sienkiewicza – Plac Moniuszki
  • 4. Organizacja Stowarzyszenie Kobiety dla Kielc, zgromadzenie: Plac Konstytucji, godz. 8-20
  • 5. Osoba prywatna, modlitwa różańcowa, zgromadzenie: Plac Najświętszej Marii Panny k/ pomnika ks. Popiełuszki, godz. 9-21
  • 6. Organizacja Domowy Kościół Diecezji Kieleckiej, zgromadzenie: ul. Duża, godz. 8-22
  • 7. Osoba prywatna, różaniec publiczny, zgromadzenie ul. Jana Pawła przed wejściem do kościoła Świętej Trójcy, godz. 8-21
  • 8. Organizacja Stowarzyszenie Patriotyczne, zgromadzenie: Plac Świętego Wojciecha, godz. 8-22
  • 9. Organizacja Odnowa w Duchu Świętym przy Parafii św. Franciszka z Asyżu, zgromadzenie: ul. Paderewskiego Skwer Ireny Sendlerowej, godz. 10-16
  • 10. Organizacja Stowarzyszenie Południe, zgromadzenie: ul. Warszawska a ul. Kaczyńskiego, godz. 8-22
  • 11. Osoba prywatna, akcja informacyjna do „Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej Stop Pedofilii”, trasa: ulice Kielc, godz. 8-19.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie