Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę czytamy "Przedwiośnie". Zobacz spot kieleckiego muzeum [WIDEO]

Lidia Cichocka
W najbliższą sobotę rodacy w całej Polsce, ale także poza jej granicami, w ramach Narodowego Czytania poznawać będą „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Taką lekturę wybrał Prezydent RP Andrzej Duda.

Wybór ucieszył zwłaszcza kielczan, bo Żeromski to nasz pisarz, duma regionu. W Kielcach mieści się Muzeum Lat Szkolnych Żeromskiego, w Ciekotach działa Szklany dom - nawiązujący do budowli opisanych na kartach „Przedwiośnia”.

Co prawda przygotowaniom do czytania towarzyszył zgrzyt: Prezydent zaproponował bowiem lekturę adaptacji powieści ogołacając ją ze słów, które krytyk literacki Andrzej Dobosz uznał za trudne (np. tudzież lub zażywny), zmieniając szyk zdań a także rozbijając lekturę na rozdziały, które brzmią jak komiks (np. „Poznanie pięknej wdowy”). Część językoznawców oburzyła się na takie traktowanie lektury uważając, że Prezydent zachęca do korzystania z bryków. W naszym regionie „Przedwiośnie” będzie czytane w obu wersjach.

Muzeum Lat Szkolnych pisarza zapraszając do wspólnej lektury wykorzysta oryginał. – Będzie to krytyczne wydanie „Przedwiośnia” z 1996 roku – mówi Dorota Frania, przewodnik muzeum. – Odczytamy słowa, które na papier przelał Żeromski.

Muzeum proponuje spotkanie w wyjątkowej aranżacji – pierwszy raz zaprosi przed willę dyrektora gimnazjum, które znajduje się vis a vis muzeum. Muzeum kupiło ten budynek na początku roku a Warta właśnie go opuściła. W przyszłości zostanie on zaadaptowany na potrzeby muzeum. - Zapraszamy także na spacer po Kielcach śladami Żeromskiego – dodaje Dorota Frania. – W jego trakcie także będzie czytane „Przedwiośnie” a pasażerowie bezpłatnej linii OW w sobotę rano będą mogli wysłuchać fragmentów powieści w czasie pięciu kursów – lektorami będą pracownicy naszego muzeum.

Muzeum przygotowało też spoty reklamujące czytanie „Przedwiośnia”

W Szklanym domu w Ciekotach czytane będą fragmenty z adaptacji polecanej przez Prezydenta. - Początkowo chciałam czytać oryginał, ale uznałam, że tekst może być dla młodzieży, bo to głównie uczniowie będą czytać, za trudny, mało zrozumiały – mówi Anna Obara, kierująca biblioteką w Masłowie. – Czytać będziemy o rodowodzie Cezarego Baryki, rewolucji kończąc na szklanych domach. Wspomogą nas wójt gminy, nauczyciele oraz żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Do udziału w Narodowym Czytaniu zaprasza blisko 50 placówek z województwa świętokrzyskiego. Szczegółowy wykaz na stronie www.prezydent.pl w zakładce Narodowe Czytanie/uczestnicy.

„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Pałeczki w dłoń! Co wiesz o kuchni azjatyckiej? [Quiz]





Wynajem mieszkania – 10 rzeczy, na które zwrócić uwagę





TOP 12 NAJGORSZYCH zabaw weselnych. W co nie bawić się podczas oczepin?





TOP 7 grzechów kierowców ROWERZYŚCI kontra KIEROWCY SAMOCHODÓW ZDJĘCIA





Muzyczni skandaliści. TOP 9 skandalistów ze świata muzyki






TOP 10 UCZELNI Gdzie studiować, żeby zarabiać najwięcej na etacie?



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie