W sobotę pogrzeb księdza Stanisława Czerwika, byłego rektora i wykładowcy seminarium [AKTUALIZACJA]

dor
W 88 roku życia i 64 roku kapłaństwa zmarł ksiądz Stanisław Czerwik. Fot. Diecezja Kielecka
W niedzielę, 4 października, zmarł ksiądz infułat profesor doktor habilitowany Stanisław Czerwik, były rektor i wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 10 października. Kuria apeluje, żeby wszyscy uczestnicy uroczystości pogrzebowych - kapłani i wierni - mieli zasłonięte usta i nos.

Ksiądz Stanisław Czerwik zmarł w 88 roku życia i 64 roku kapłaństwa. - Zakończył swoje ziemskie życie pobożnie i pogodnie, w Domu Księży Emerytów, opatrzony świętymi sakramentami, z gromnicą w ręce, otoczony modlitwą współmieszkańców - informuje strona Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 10 października.
Godz. 10.00 – Czuwanie modlitewne przy trumnie Zmarłego w kościele seminaryjnym Trójcy Świętej w Kielcach pod przewodnictwem Księdza Biskupa Mariana Florczyka.
Godz. 10.30 – Różaniec prowadzony przez Wspólnotę Seminaryjną.
Godz. 11.20 – Procesja do Katedry i Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Godz. 12.00 – Msza Święta pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego.
Ciało Zmarłego zostanie złożone na Cmentarzu Starym w Kielcach.

Ksiądz Stanisław Czerwik urodził się 3 maja 1933 r. w parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie i tam został ochrzczony. Po ukończeniu Liceum Św. Stanisława Kostki wstąpił do Seminarium w Kielcach. Święcenia kapłańskie otrzymał 15 czerwca 1957 roku. Rok później rozpoczął studia z teologii dogmatycznej i liturgiki w Rzymie, ukończone w 1963 roku. W tym czasie był świadkiem ważnych i wielkich wydarzeń w historii Kościoła – pogrzebu Piusa XII, koronacji Jana XXIII, rozpoczęcia obrad Soboru Watykańskiego II i pogrzebu Jana XXIII. Po powrocie do diecezji przez prawie pół wieku wykładał liturgikę w WSD w Kielcach. Był również wykładowcą w Instytucie Liturgicznym w Krakowie oraz w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecny UKSW), gdzie w 1981 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego teologii. W 1982 r. został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach i funkcję tę sprawował przez 12 lat. Zostawszy rektorem, zrezygnował z pracy na uczelni w Warszawie, poświęcając się kierowaniu Seminarium oraz pracy wychowawczej i dydaktycznej - informuje strona Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Jest autorem ponad 200 artykułów naukowych i popularnonaukowych na temat liturgii. W 1999 r. uzyskał tytuł profesora nauk teologicznych. Pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji w Kościele w Polsce i w Kościele powszechnym. Był m. in. członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Seminarium Duchownych, przewodniczącym Komisji Przygotowawczej ds. Liturgii Drugiego Polskiego Synodu Plenarnego, konsultorem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Położył wybitne zasługi jako wykładowca kilku pokoleń duchowieństwa i świeckich teologów, zwłaszcza liturgistów. Z jego nazwiskiem na zawsze pozostanie związane wprowadzanie II Soboru Watykańskiego w zakresie reformy liturgii w naszym kraju i w naszej diecezji. Jest tłumaczem większości posoborowych ksiąg liturgicznych, m. in. Mszału Rzymskiego, preces w Liturgii Godzin, Księgi Błogosławieństw i wielu innych.

Władze diecezjalne odznaczyły go godnością kanonika Kapituły Katedralnej Kieleckiej; był prałatem Jego Świątobliwości, a w 2000 r. otrzymał od Jana Pawła II odznaczenie Protonotariusza Apostolskiego supra numerum (infułata).

W 2013 r. otrzymał godność doktora honoris causa Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Prawie do końca swych długich lat prowadził własną pracę naukową w swoim seminaryjnym mieszkaniu, które było jakby specjalną, niezwykłą katedrą. Siedząc przy biurku, pisał z benedyktyńskim pietyzmem, dokładnością i wytrwałością, tak że nikt po nim nie musiał ani nie ośmielał się czegokolwiek poprawiać. Dla bardzo wielu wykładowców i studentów liturgiki, może nawet dla wszystkich, stał się wielkim autorytetem i niekwestionowanym punktem odniesienia.
We wrześniu 2019 roku, coraz bardziej schorowany, przeniósł się do Domu Księży Emerytów w Kielcach, mając nadzieję, że wróci jeszcze do swego mieszkania i do pracy.
W osobie śp. Ks. Rektora Stanisława Czerwika Wyższe Seminarium Duchowne traci jedną z największych postaci w swojej historii. On sam, gdy piszemy o Nim te słowa w dniu Jego śmierci, prawdopodobnie nie pozwoliłby ich opublikować. Patrzył na świat, widząc jego marność, tak różną od wszelkich próżności. Gdy więc dziś – tuż po Jego śmierci – próbujemy w pośpiechu znaleźć słowa, którymi On sam chciałby podsumować swe życie, mogą to być słowa św. Pawła: Praeterit enim figura huius mundi – przemija bowiem postać tego świata (1 Kor 7,31).
Żegnając Go na ziemi, prosimy, aby Pan pozwolił Mu uczestniczyć w liturgii niebiańskiej, której przedsmak daje ziemska liturgia (Konst. o Liturgii, 8) - napisali pogrążeni w smutku i żałobie
Rektor i wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach

Na Stadionie Narodowym powstaje szpital polowy

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3