Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W środę Popielec. Rozpoczynamy Wielki Post

Iza BEDNARZ [email protected]
W Środę Popielcową księża posypują wiernym głowy popiołem wypowiadając słowa z Ewangelii Św. Marka: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub Księgi Rodzaju: "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Tak rozpoczyna się Wielki Post, który będzie trwał 40 dni.
W Środę Popielcową księża posypują wiernym głowy popiołem wypowiadając słowa z Ewangelii Św. Marka: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub Księgi Rodzaju: "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Tak rozpoczyna się Wielki Post, który będzie trwał 40 dni. Łukasz Zarzycki
W środę Popielec - wielu z nas posypie głowy popiołem i rozpocznie Wielki Post. Co znaczy dla współczesnego człowieka ten czas? Czy kryzys nastraja do postów?

Ksiądz Krzysztof Banasik:

Ksiądz Krzysztof Banasik:

- Wszyscy jesteśmy pielgrzymami, którzy zdążają do domu Ojca. W tej podróży mają nam pomóc trzy filary, które akcentuje Wielki Post: modlitwa, która zbliża nas do Boga, jałmużna, która zbliża nas do drugiego człowieka i post, który zbliża nas do samych siebie. To czas, który przygotowuje nas do najważniejszych świąt chrześcijańskich - Zmartwychwstania Pańskiego.

- Wielki Post ukazuje nam inną stronę życia - mówi ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej. - Na co dzień koncentrujemy się na tym, co widzialne, materialne, korzystne, bieżące. Zapominamy o sferze duchowej, o Bogu, o potrzebujących. Wielki Post jest okazją, żeby spojrzeć na swoje życie z szerszej perspektywy. To czas intensywnego treningu duchowego.

Modlitwa

- Nasze czasy są narcystyczne, wszystko wokół wprost determinuje człowieka, żeby myślał i działał tylko dla siebie. Często w tym biegu zaniedbujemy bardzo ważną, podstawową potrzebę budowania właściwych relacji z innymi ludźmi i z Bogiem - tłumaczy dr Krzysztof Gąsior, psycholog, szef Świętokrzyskiego Centrum Edukacji i Profilaktyki. - Bez względu na to, czy wierzymy w tego Boga, czy innego, czy też w żadnego, mamy jako ludzie sferę duchową, wymiar wyższych wartości. Poszukujemy odpowiedzi na pytania, co jest dla nas ważne, dokąd zdążamy, po co żyjemy - mówi. Do takiego "generalnego przeglądu duchowego" nastrajają nas zwykle trudne wydarzenia w życiu, doświadczenia krytyczne, utrata czegoś lub bliskiej osoby, choroba.
Dla chrześcijan taki czas to Wielki Post i specjalne wielkopostne nabożeństwa: droga krzyżowa, gorzkie żale, rekolekcje.

Jałmużna

Tradycyjnie w parafiach w całej Polsce Caritas rozprowadza już kartonowe skarbonki na jałmużnę wielkopostną. Do diecezji kieleckiej trafiło 35 tysięcy skarbonek, w tym tygodniu będą rozdawane w kościołach po mszach i nabożeństwach. Przez cały 40 - dniowy okres Wielkiego Postu dzieci mogą składać do nich pieniądze, które zaoszczędzą na odmawianiu sobie różnych przyjemności. Skarbonki zostaną zebrane w każdej parafii w Niedzielę Miłosierdzia Bożego (pierwsza niedziela po Wielkanocy), a pieniądze posłużą na leczenie i rehabilitację osób chorych i niepełnosprawnych w parafii. - Nie są to wielkie kwoty, średnio około 1200 złotych na parafię, choć bywają i większe. Najważniejsze w tej akcji jest rozbudzanie w dzieciach poczucia odpowiedzialności za drugiego człowieka, znajdującego się w potrzebie. Na tym właśnie polega jałmużna: to miłosierne uczynki względem ciała i ducha - tłumaczy ksiądz Banasik. Dodaje, że często uczynki względem ducha są znacznie cenniejsze. - Pracując z osobami bezdomnymi zauważyłem, że dla nich o wiele większe znaczenie ma rozmowa, to, że ktoś ich poszanuje, doceni w nich człowieka, bo miskę zupy i ciepłą kurtkę dostaną w pomocy społecznej. Rozejrzyjmy się wokół, wszędzie są starzy, samotni ludzie, którzy czekają, żeby ktoś ich odwiedził. Możliwości jest wiele - podpowiada.

Odnowienie relacji międzyludzkich akcentuje również psycholog: - Wszyscy potrzebujemy bliskich, szczerych relacji z innymi ludźmi. Stąd taka popularność portali społecznościowych. To dlatego, kiedy jest nam w życiu ciężko, szukamy oparcia wśród przyjaciół, rodziny, znajomych. Zgromadzone rzeczy, umiejętności, pozycja społeczna okazują się dobrami pozornymi.

Post

Czy w czasach kryzysu, kiedy wielu rzeczy musimy sobie odmawiać, mamy motywację do tego, żeby pościć? W popularnych sondażach na temat wyrzeczeń, jakie podejmujemy w Wielkim Poście najczęściej pojawia się rezygnacja z alkoholu, papierosów, słodyczy, ograniczenie oglądania telewizji, korzystania z komputera dla zabawy.
- Post to nie głodówka, którą się prowadzi, żeby schudnąć. To uwolnienie od bożka, od któremu na co dzień służymy, dla jednych to alkohol, telewizja, komputer - tłumaczy ksiądz Banasik. - Post można też ofiarować. Prawie w każdej rodzinie jest ktoś, kto się zmaga z uzależnieniem od alkoholu, w okresie Wielkiego Postu cała rodzina może na przykład postanowić, że nikt nie będzie pił alkoholu i wszyscy będą się modlić za tę uzależnioną osobę. Najważniejsza jest intencja, w której pościmy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie