Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W środę próbny egzamin ósmoklasisty, w świętokrzyskich szkołach trwają przygotowania. Arkusze z odpowiedziami będą na echodnia.eu [WIDEO]

Paulina Baran
Paulina Baran
Rafał Skrok, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół imienia Juliusza Verne'a w Kielcach wyjaśnia, jak będzie wyglądał próbny egzamin w reżimie sanitarnym.
Rafał Skrok, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół imienia Juliusza Verne'a w Kielcach wyjaśnia, jak będzie wyglądał próbny egzamin w reżimie sanitarnym. Krzysztof Krogulec
Już w najbliższą środę, 17 marca, testem z języka polskiego rozpocznie się próbny egzamin ósmoklasisty przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Egzamin przebiegał będzie w ścisłym reżimie sanitarnym, pomiędzy ławkami zachowane zostaną odpowiednie odstępy, młodzież będzie dezynfekować ręce przy wejściu do szkoły oraz na sam egzamin. Sprawdziliśmy jak wyglądają przygotowania w naszych szkołach. Arkusze zadań wraz z rozwiązaniami opublikujemy na portalu echodnia.eu zaraz po zakończeniu poszczególnych części testu.

Rafał Skrok, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół imienia Juliusza Verne'a w Kielcach wyjaśnia, że uczniowie przed wejściem do szkoły będą mieli mierzoną temperaturę, rodzice złożą oświadczenia o tym, że ich dzieci nie miały kontaktu z osobą zakażoną.
- Oprócz tego młodzież będzie wchodziła do szkoły w rękawiczkach na dłoniach i maseczkach na twarzach, a na egzaminie będzie mogła korzystać tylko ze swoich długopisów, linijki czy chociażby wody mineralnej - wyjaśnia pan Rafał i dodaje, że jeżeli chodzi o przygotowania ze strony szkoły to sale lekcyjne są wietrzone i ozonowane, ławki rozstawione w odległości 1,5 metra od siebie, a w każdej z sal znajdują się płyny do dezynfekcji.

Mimo tych wszystkich obostrzeń uczniowie bardzo cieszą się, że mogą na te trzy dni wrócić do szkoły i poczuć przedsmak prawdziwego egzaminu na zakończenie podstawówki.
- Dzięki temu, że uczniowie będą pisać egzamin w sposób tradycyjny, będą mogli odnaleźć się w sytuacji egzaminacyjnej, a więc przychodzą do szkoły, kodują prace, muszą się zmierzyć również z czasem przeznaczonym na pisanie tego egzaminu, a wszyscy wiemy, że z koncentracją w warunkach domowych bywa równie - mówi Rafał Skork i dodaje, że egzamin pisany w szkole będzie najzwyczajniej w świecie sprawiedliwy, ponieważ uczniowie nie będą mogli korzystać z żadnych pomocy dydaktycznych, które przecież byłyby dostępne w ich domach.

Na napisanie egzaminu z języka polskiego uczniowie będą mieć 120 minut. Aby napisać egzamin na wysoką liczbę punktów, należy zapoznać się z lekturami obowiązkowymi - ich znajomość jest kluczowa do odpowiedniego wypełnienia zadań w arkuszu egzaminacyjnym, a także napisania wypracowania.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 - co będzie?
Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego mogą pojawić się zadania od samego początku przygody uczniów ze szkołą. Najlepiej przypomnieć sobie wszystkie lektury obowiązkowe – fragment jednej z nich na pewno pojawi się w pierwszej części arkusza egzaminacyjnego. Zadania na teście są tak ułożone i sformułowane, aby sprawdzać różne umiejętności, które uczniowie powinni zdobyć podczas 8 lat podstawówki – czy umieją wnioskować, argumentować, wyrażać opinię na dany temat, cz potrafią interpretować treści utworów i obrazów, a także czytać ze zrozumieniem i korzystać z różnych form językowych.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 - polski. Co było w zeszłym roku na egzaminie?
Zeszłoroczny egzamin ósmoklasisty z polskiego odbył się w czerwcu. Na egzaminie w pierwszej części arkusza pojawił się fragment dzieła "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza. Pod nim znajdowały się pytania odnoszące się do treści fragmentu. Zadania polegały między innymi na ułożeniu w odpowiedniej kolejności zdań, stwierdzeniu, czy podane zdania są fałszywe, czy prawdziwe i napisaniu krótkich odpowiedzi na zadane pytania. Jednym z nich było na przykład sformułowanie argumentu potwierdzającego tezę, że "Petroniusz był skutecznym mówcą".

Kolejno uczniowie musieli zmierzyć się z tekstem "Artysta" (którego tytuł musieli najpierw odgadnąć na podstawie swojej wiedzy), a następnie z fragmentem artykułu Małgorzaty Smoczyńskiej "Życie z pasją".

Egzamin ósmoklasisty - wypracowanie. Jak napisać wypracowanie?
Ostatnim zadaniem w arkuszu było wypracowanie. W zeszłym roku uczniowie mieli do wyboru dwa tematy: przemówienie, w którym zdający miał przekonać swoich słuchaczy, że książki są źródłem mądrości; opowiadanie, którego głównym tematem miało być spotkanie z bohaterem lektury, który nauczył ucznia czegoś ważnego.

Oba tematy wypracowań miały dowodzić znajomości przez ucznia wybranej przez niego lektury obowiązkowej. Oznacza to, że aby dobrze napisać wypracowanie, przed egzaminem warto zapoznać się ze wszystkimi lekturami, których znajomość jest wymagana - poznać najważniejsze wątki, motywy, sylwetki bohaterów.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 - co trzeba wiedzieć? Na co się przygotować? Podstawowe informacje
Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego jest podzielony na dwie części. W pierwszej znajdują się dwa teksty, na podstawie których należy wypełnić kolejne zadania. Jeden tekst jest tekstem literackim, natomiast drugi może być tekstem naukowym, popularnonaukowym lub publicystycznym. Druga część egzaminu to dłuższa wypowiedź pisemna. W zeszłym roku uczniowie mieli do wyboru jeden temat z dwóch i musieli napisać o nim wypracowanie. Wypowiedź pisemna jest najważniejszym elementem testu z polskiego – można za nie otrzymać aż 20 punktów, zatem dobrze się do niego przyłożyć. Cały test nie może mieć więcej niż 26 zadań. Czas przeznaczony na jego napisanie to 120 minut.

Powodzenia! Arkusze wraz z odpowiedziami z poszczególnych części egzaminu opublikujemy na echodnia.eu zaraz po ich zakończeniu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie