Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W środę w Kielcach debata o tym jak pozbyć się trujących pieców i smogu

Iwona Rojek
Iwona Rojek
Arkadiusz Stawicki, prezes Stowarzyszenia Przyjazne Kielce wraz członkinią Beata Kwas i Mają Wanat ze Stowarzyszenia im. Stefana Artwińskiego zapraszali na jutrzejszą debatę o smogu, na której przedstawią konkretne pomysły.
Arkadiusz Stawicki, prezes Stowarzyszenia Przyjazne Kielce wraz członkinią Beata Kwas i Mają Wanat ze Stowarzyszenia im. Stefana Artwińskiego zapraszali na jutrzejszą debatę o smogu, na której przedstawią konkretne pomysły. Iwona Rojek
We wtorek, podczas konferencji zorganizowanej na kieleckim Rynku przez Stowarzyszenie Przyjazne Kielce oraz Fundację imienia Stefana Artwińskiego mówiono o tym, jakie działania należy wdrożyć, aby zlikwidować w mieście niebezpieczny, szkodzący zdrowiu smog.

Zanim na Rynku zaproponowano konkretne rozwiązania tego problemu Maja Wanat z Fundacji Stefana Artwińskiego zaprosiła wszystkich zainteresowanych tym tematem kielczan na debatę, która odbędzie się w środę 18 września o godzinie 18 na Wzgórzu Zamkowym. Wstęp na spotkanie wolny.

- Razem z kieleckimi radnymi, między innymi przewodniczącym Rady Miejskiej Kamilem Suchańskim, przedstawicielami kieleckich urzędów będziemy dyskutować o zaproponowanych przez nas pomysłach, o pozbyciu się smogu – poinformowała Beata Kwas ze Stowarzyszenia.

- Nam najbardziej chodzi o to, żeby szybko wdrożyć konkretne rozwiązania – powiedział Arkadiusz Stawicki, prezes i założyciel Stowarzyszenia Przyjazne Kielce. - Według naszych obliczeń w Kielcach jest 7 tysięcy trujących pieców i trzeba je jak najszybciej zlikwidować. Należy podjąć stosowną uchwałę, która dokładnie określi do jakiego czasu musi być to zrobione. Pięć lat to realny termin. Potrzebne byłoby wykonanie mapy Kielc pod kątem usytuowania na osiedlach pieców, a później zatrudnienie 10 doradców, którzy chodziliby od domu do domu i nie tylko przekonywali ludzi do wymiany pieca, ale także pomagali wypełnić wniosek o dofinansowanie. Wiele ludzi nie ma pojęcia jak się do tej sprawy zabrać. A przecież w zależności od dochodu można dostać dofinansowanie od 15 do 90 procent. Tam gdzie nie ma możliwości podłączenia się do gazu należałoby wymienić piec, na nowoczesny - mówił.

Arkadiusz Stawicki podkreślał, że ciężko jest się dowiedzieć ile do tej pory pieców zostało już wymienionych, dlatego taka konferencja z udziałem ekspertów jest bardzo potrzebna.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie