Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W środę w Kielcach dyskusja sposobach upamiętniania Żołnierzy Wyklętych

Tomasz Trepka
IPN
- Na spotkaniu spróbujemy udzielić odpowiedzi na pytanie, czy upamiętnianie żołnierzy podziemia niepodległościowego po 1945 roku wynika – jak niektórzy twierdzą – z mody i potrzeby chwili, czy może jest to naturalna forma to podziękowania za walkę z komunistycznym reżimem – wyjaśnia przyczyny zorganizowania dyskusji, doktor Dorota Koczwańska-Kalita, Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Szczegółowe informacje będzie można uzyskać na spotkaniu, które rozpocznie się w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” Instytutu Pamięci Narodowej, przy ulicy Warszawskiej 5 w Kielcach (dawny salon Empik), 29 marca o godzinie 17. Wstęp wolny.

Gościem, który zaprezentuje pomysł upamiętnienia dokonań antykomunistycznego podziemia będzie Jacek Pawłowicz – pełniący funkcję dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

W lutym 2016 roku, w budynku Aresztu Śledczego Warszaw-Mokotów przy ulicy Rakowieckiej zaprezentowana została inicjatywa dotycząca utworzenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Zostanie ono utworzone na wydzielonym terenie Aresztu Śledczego, w którym więziono i mordowano żołnierzy Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego. Oficjalne otwarcie Muzeum planowane jest na 1 marca 2019 roku.

Zostań darczyńcą Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Muzeum jest jeszcze w sferze organizacji, poszukuje pamiątek związanych z działalnością Żołnierzy Wyklętych oraz innych osób represjonowanych przez system komunistyczny. – Działając w imieniu powstającego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, zwracamy się z apelem do mieszkańców Kielc i regionu świętokrzyskiego o przekazywanie pamiątek, zdjęć, dokumentów, militariów na rzecz nowopowstającej placówki – mówi kierująca kieleckim Instytutem Pamięci Narodowej.

Szczegółowe informacje będzie można uzyskać na spotkaniu, które rozpocznie się w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” Instytutu Pamięci Narodowej, przy ulicy Warszawskiej 5 w Kielcach (dawny salon Empik), 29 marca o godzinie 17. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie