Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W stąporkowskim ośrodku kultury trwają próby do nowego muzycznego widowiska na ludową i rockową nutę

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Zespół Ludowy z Mokrej realizuje projekt „Panny jak malowane. Będzie miał dzięki temu nowe stroje.
Zespół Ludowy z Mokrej realizuje projekt „Panny jak malowane. Będzie miał dzięki temu nowe stroje.
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Stąporkowie realizuje projekt „Panny jak malowane - zakup strojów dla Zespołu Ludowego z Mokrej”.

- Udało nam się pozyskać 35 tysięcy złotych z programu EtnoPolska 2019, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury - mówi Katarzyna Sorn, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie. - Dla zespołu, który ma już ponad 35-letnią tradycję zostaną zakupione komplety strojów letnich i zimowych. Jest to duża radość, ponieważ zespół reprezentuje nasz teren na różnego rodzaju konkursach czy koncertach na terenie całego kraju, kultywuje tradycje regionalne, nierzadko sięgając do lokalnej gwary. Włącza się w akcje charytatywne. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień w konkursach wokalnych. Aktualnie wspólnie z zespołem Smarkowianki uczestniczy w projekcie muzycznym Stomp Folk System. Jest to przedsięwzięcie promujące muzykę ludową regionu kieleckiego i opoczyńskiego w nieco uwspółcześnionej wersji w aranżacjach Bartka Gartnera. - Mamy przygotowanych już 12 piosenek. Nagrywamy również teledysk promujący projekt. Premiera widowiska planowana jest na 11 listopada - zapowiada Katarzyna Sorn.

Bogata reprezentacja
Przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Stąporkowie działają trzy zespoły folklorystyczne. Są to: zespół śpiewaczy „Sma-rkowianki”, Zespoł Ludowy z Mokrej oraz Zespół Ludowy „Duraczowianki”.

Zespół Smarkowianki ze Smarkowa został reaktywowany w 2010 roku. Reprezentował gminę Stąporków na wielu przeglądach i konkursach wielokrotnie odnosząc sukcesy. Zespół bardzo często występuje podczas festynów, uroczystości, dożynek, koncertów charytatywnych, targów, na terenie całej gminy oraz województwa. Ma na swoim koncie nagranie kolęd na płycie wydanej przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Stąporkowie oraz liczne nagrania w rozgłośniach radiowych.

Zespół śpiewaczy z Mokrej powstał w roku 1983 w Mokrej, w gminie Stąporków, choć jego źródła sięgają znacznie dalej bo do roku 1954, kiedy to zostało założone Koło Gospodyń Wiejskich w Mokrej. Zespół reprezentuje region Konecczyzny na terenie całego kraju, kultywuje tradycje regionalne, nierzadko sięgając do lokalnej gwary. Włącza się w akcje charytatywne. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień w konkursach wokalnych.

Zespół Ludowy „Duraczowianki” to uznany zespół o prawie 50-letniej tradycji. Jest laureatem wielu nagród. Reprezentował gminę Stąporków na wielu konkursach, uroczystościach, festynach, dożynkach, koncertach charytatywnych, targach, na terenie całej gminy oraz województwa.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie