Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W „starciu” z pociągiem nikt nie ma szans. Tylko rozwaga uchroni nas przed tragedią. Akcja informacyjna w Ostrowcu [ZDJĘCIA]

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
O bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych mówili w Ostrowcu Świętokrzyskim przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych i Straży Ochrony Kolei.

Tylko w czerwcu tego roku na przejazdach kolejowych w całej Polsce doszło do 35 wypadków, w których zginęły 22 osoby, a siedem zostało ciężko rannych. Powodem tych zdarzeń są w większości przypadków niezachowanie ostrożności, brawura i niestosowanie się do zasad ruchu drogowego.

- Według statystyk 99 procent zdarzeń na przejazdach, wynika z niewłaściwego zachowania kierowców – mówi Izabela Miernikiewicz z zespołu prasowego spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

- Są to te podstawowe błędy, czyli ignorowanie znaku „STOP”, omijanie zamkniętych półrogatek, wjeżdżanie na przejazd mimo opadających rogatek, a także niewłaściwe zachowanie w sytuacji, gdy dojdzie do jakiegoś zagrożenia czy unieruchomienia samochodu.

W ubiegłym roku wszystkie skrzyżowania kolejowe w Polsce zostały oznaczone specjalnymi, żółtymi naklejkami. Zawarte na nich informacje pomagają w szybkiej lokalizacji, w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku. Naklejki trzeba szukać na urządzeniach mechanicznych do otwierania szlabanów, a w przypadku przejazdów niestrzeżonych - na wewnętrznej stronie krzyża świętego Andrzeja. Na naklejce jest numer skrzyżowania, który ułatwia lokalizację, a także numery alarmowe i kontakt do służb technicznych kolei.

- Straż Ochrony Kolei dba o na co dzień bezpieczeństwo podróżnych, szczególnie w pociągach, na stacjach i przejazdach kolejowych - dodaje Michał Herman ze Straży Ochrony Kolei.

- Sprawdzane są przejścia na mostach i wiaduktach oraz tak zwane „dzikie przejścia”. Posiadamy mobilne centra monitoringu, w których całodobowo obserwowane obszary kolejowe, mamy kamery noktowizyjne i termowizyjne oraz foto pułapki.

Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku, którego jak widać po liczbie wypadków na przejazdach kolejowych, bardzo często brakuje. Stąd w okresie letnim prowadzone są akcje informacyjne - takie jak w Ostrowcu - mające dotrzeć do świadomości jak największej liczby ludzi. Pracownicy kolei do znudzenia przypominają, by absolutnie nie wjeżdżać i nie wchodzić na przejazd z chwili, gdy opuszczane są rogatki. Przypominają także, że jeśli już z jakiegoś powodu znajdziemy się za zamkniętym szlabanem, należy ruszyć autem do przodu i go wyłamać. Koszt naprawy pokrywa ubezpieczenie OC, a nawet jeśli by nie pokryło, to cena z pewnością jest niższa niż życie nasze i naszych bliskich.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie