Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Starostwie Powiatowym w Opatowie rozdano 15 czujników czadu

Michał Kolera
Michał Kolera
Starszy kapitan Sylwester Kochanowicz oraz starosta opatowski Tomasz Staniek wręczyli mieszkańcom 15 detektorów tlenku węgla.
Starszy kapitan Sylwester Kochanowicz oraz starosta opatowski Tomasz Staniek wręczyli mieszkańcom 15 detektorów tlenku węgla. archiwum starostwa
W środę w Starostwie Powiatowym w Opatowie miało miejsce wręczenie 15 czujników, które mogą ochronić ich właścicieli przed śmiertelnym zatruciem czadem, to znaczy tlenkiem węgla. Strażacy i urzędnicy nawołują do poważnego potraktowania groźby związanej z tym zabójczym gazem.

Dlaczego tlenek węgla, zwany także czadem, jest tak groźny dla zdrowia? Po co zorganizowano całą akcję?

- Czujniki to bardzo potrzebne urządzenia, szczególnie dla osób starszych - mówi starszy kapitan Sylwester Kochanowicz, szef Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie. - To już druga edycja tej akcji, którą rozpoczął w ubiegłym roku nasz komendant główny. Widać wymierne efekty kampanii. Czujki uratowały już wiele osób przed zatruciem tlenkiem węgla, alarmując o wysokim stężeniu tego śmiertelnie trującego gazu. Także my, w Opatowie, byliśmy wzywani do wielu zdarzeń, kiedy komuś uruchomił się taki alarm - mówi starszy kapitan Sylwester Kochanowicz z komendy w Opatowie.

Było dużo alarmów

Czy na terenie powiatu opatowskiego jest dużo zdarzeń związanych z obecnością tlenku węgla? - Ten gaz powstaje w wyniku niewłaściwego działania różnych urządzeń. W poprzednim okresie grzewczym mieliśmy 9 takich zdarzeń. Z kolei przypadków, kiedy tlenek węgla wytworzył się przez pożar, było kilkadziesiąt. Widzimy więc, że czujka nie tylko zabezpiecza przed samym zatruciem, ale też ostrzeże nas o tym, że, na przykład, płoną nam sadze w kominie, a on sam jest pęknięty i przepuszcza czad. To ostatnia chwila na działanie, gdyż potem jest już tylko krok od zajęcia się więźby dachowej i tragedii. Do wielu pożarów nie musiałoby dojść, gdyby w domach były czujniki - mówi Sylwester Kochanowicz. W środę, wspólnie ze starostą opatowskim Tomaszem Stańkiem, wręczył 15 mieszkańcom czujniki.

Zaproś kominiarza, bo...

Obaj panowie przeprowadzili także prelekcję dotyczącą czadu i konieczności czyszczenia przewodów kominowych.

- To już drugi rok z rzędu, kiedy organizujemy całą akcję. Celem jest uświadomienie mieszkańców, jak ważna jest instalacja czujników czadu. Szczególnie tych, którzy są samotni, bądź też mają urządzenia na paliwo stałe, bądź gaz. W środę rozdaliśmy 15 czujek, które zamontują później w domach strażacy. Obdarowane osoby wrócą do swoich środowisk i będą popularyzować wiedzę o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla - mówi Tomasz Staniek, starosta opatowski. - Niebezpieczeństwem jest nie tylko czad, ale też pożar przewodów kominowych. Dzieje się tak wtedy, kiedy nie są one konserwowane co roku - dodaje Tomasz Staniek.

- Ja zawsze powtarzam. Zaproś zawczasu kominiarza, bo strażak przyjdzie bez zaproszenia -uzupełnia Sylwester Kochanowicz komendant strażaków z Opatowa.

Rozdali 15 czujek

Mieszkańcy Opatowa oraz gmin powiatu opatowskiego, którzy w środę pojawili się w starostwie, by odebrać czujki tlenku węgla, byli bardzo zadowolleni z prowadzonej kampanii.

- Dobrze, że takie akcje są prowadzone. Mam w mieszkaniu termę i wszystko może się zdarzyć, dlatego taka czujka bardzo mi się przyda. To na pewno zwiększy moje bezpieczeństwo - mówiła jedna z mieszkanek Opatowa odbierająca detektor czadu.

Ważne

Tlenek węgla

Tlenek węgla, zwany również czadem, to bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku gaz. Przechodząc przez pęcherzyki płucne do krwi wiąże się z hemoglobiną, uniemożliwiając prawidłowe oddychanie na poziomie komórkowym. W efekcie dochodzi do niedotlenienia wielu tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci organizmu. Do śmiertelnego zatrucia wystarczy już dwugodzinne wdychanie tlenku węgla o stężeniu zaledwie 0,16 %.

CZUJNIK CZADU

Prawidłowo zainstalowany detektor tlenku węgla momentalnie uruchamia się, gdy w pomieszczeniu stężenie czadu przekroczy dozwoloną normę, emitując głośny, pulsacyjny alarm dźwiękowy o sile ponad 80 decybeli. Strażacy podkreślają, że nie ma możliwości wykrycia tlenku węgla przez ludzkie zmysły. Tylko dedykowane do tego urządzenie może uchronić przed tragedią.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie