Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Starostwie Powiatowym w Staszowie upamiętniono 100. rocznicę powstania Senatu II Rzeczpospolitej Polskiej i otworzono historyczną wystawę

Jan Mazanka
Uczniowie ze staszowskich placówek, którzy oglądali wystawę zostali zaproszeni przez senatora Jacek Włosowicza na wycieczkę do Senatu.
Uczniowie ze staszowskich placówek, którzy oglądali wystawę zostali zaproszeni przez senatora Jacek Włosowicza na wycieczkę do Senatu. Jan Mazanka
W poniedziałek, 21 marca w Starostwie Powiatowym w Staszowie upamiętniono 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Z tej okazji otworzono także specjalną wystawę, którą można oglądać w placówce.

W Staszowie pamiętali o 100. rocznicy powstania Senatu

Tego dnia w starostwie otwarto wystawę na temat powstania Senatu. W uroczystym otwarciu ekspozycji uczestniczyli: senator Jacek Włosowicz, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Paweł Krakowiak, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach Sylwester Kasprzyk, starosta staszowski Józef Żółciak, wicestarosta Leszek Guzal, członkowie Zarządu Powiatu Zbigniew Wiącek i Zbigniew Bąk, kierownik staszowskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach Monika Stemplewska ze współpracownikami, a także pracownicy Wydziału Edukacji w Starostwie staszowskim oraz nauczyciele i uczniowie staszowskich szkół ponadgimnazjalnych.

Spotkanie rozpoczął dyrektor Sylwester Kasprzyk, który powitał wszystkich obecnych i o zabranie głosu poprosił senatora Jacka Włosowicza. Senator Włosowicz przedstawił historię powołania i przeobrażeń polskiego Senatu na przestrzeni wieków, z bardziej szczegółowym przybliżeniem zasad i specyfiki pracy Senatu w obecnej i poprzednich kadencjach. O znaczeniu dwuizbowego parlamentu w stanowieniu prawa mówił starosta staszowski Józef Żółciak i radny Sejmiku Paweł Krakowiak. Wystawę w starostwie staszowskim dotyczącą historii powstania Senatu będzie można oglądać do piątku, 1 kwietnia.

Historia Senatu

Senat w Polsce powstał z Rady Królewskiej, która funkcjonowała przy monarsze od połowy XIV wieku. Rola tej izby i jej znaczenie zmieniały się w ciągu wieków. Senat istniał w przedrozbiorowej Rzeczpospolitej oraz w okresie zaborów w Księstwie Warszawskim i w Królestwie Polskim. Mimo wielu przeobrażeń ustrojowych po I wojnie światowej, w większości państw europejskich parlament pozostał dwuizbowy. Także w odrodzonej Polsce, po przeszło wiekowej niewoli, ustanowiono dwuizbowy system parlamentarny.

W II Rzeczypospolitej dwuizbowy system parlamentarny wprowadziła konstytucja marcowa z 1921 roku, utrzymała go konstytucja kwietniowa z 1935 roku. Ostatecznie w konstytucji marcowej postanowiono, że senatorowie, tak jak posłowie na Sejm, wybierani będą w głosowaniu powszechnym, tajnym, bezpośrednim, równym i stosunkowym (proporcjonalnym). Z kolei ordynacja wyborcza określiła, że w skład Senatu wejdzie 111 senatorów wybieranych w liczbie od 3 do 9 w okręgach wojewódzkich. Pierwsze posiedzenie Senatu w II Rzeczypospolitej, odbyło się 28 listopada 1922 roku. Otworzył je naczelnik państwa, marszałek Józef Piłsudski. W Polsce odrodzonej Senat funkcjonował przez 5 kadencji: I (1922–1927), II (1928–1930), III (1930–1935), IV (1935–1938), V (1938–1939). Marszałkami Senatu w kolejnych kadencjach byli: Wojciech Trąmpczyński, Julian Szymański, Władysław Raczkiewicz, Aleksander Prystor i Bogusław Miedziński. Marszałek Senatu był wybierany przez senatorów w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na staszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto