Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Staszowie i Kurozwękach uczczono 159. rocznicę Powstania styczniowego (ZDJĘCIA)

Jan Mazanka
Kwiaty na mogiłach powstańczych w Staszowie i Kurozwękach złożyli: przedstawiciele władz samorządowych, Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sandomierzu, prezesi spółek oraz dyrektorzy szkół.
Kwiaty na mogiłach powstańczych w Staszowie i Kurozwękach złożyli: przedstawiciele władz samorządowych, Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sandomierzu, prezesi spółek oraz dyrektorzy szkół. Jan Mazanka
17 lutego, w 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, złożono kwiaty na mogiłach powstańczych w Staszowie i w Kurozwękach.

159. rocznica Powstania styczniowego w Staszowie i Kurozwękach

Pierwsze walki na ziemi staszowskiej miały miejsce już 26 dni po jego wybuchu, wtedy to w dniu 17 lutego 1863 roku doszło do starcia na przedmieściach Staszowa oddziałów Mariana Langiewicza z Rosjanami. Do większej bitwy doszło 8 miesięcy później, w dniu 21 października w Jurkowicach, gdzie zginęło ponad 90 powstańców, a 140 dostało się do niewoli.

Sześciu powstańców, poległych w tych dwóch bitwach znalazło swój wieczny spoczynek na cmentarzu przy kościele świętego Bartłomieja w Staszowie, gdzie w czwartek, 17 lutego przedstawiciele władz samorządowych na czele ze staszowskim starostą Józefem Żółciakiem, burmistrzem Staszowa Leszkiem Kopciem oraz zastępcą burmistrza doktor Ewą Kondek, Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sandomierzu, prezesi spółek oraz dyrektorzy szkół, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Modlitwę za poległych powstańców omówił proboszcz parafii ksiądz kanonik Szczepan Janas, a wartę przy mogile powstańczej pełnili uczniowie klas wojskowych staszowskiego Liceum Ogólnokształcącego. Apel poległych odczytał nauczyciel Mariusz Brudek. Starosta staszowski Józef Żółciak przypomniał przyczyny wybuchu i przebieg powstania styczniowego, a także uhonorowanie weteranów walk przez marszałka Józefa Piłsudskiego, poprzez, między innymi prawo do noszenia munduru powstańczego, awanse na kolejne stopnie wojskowe, przyznanie odznaczeń i emerytur wojskowych.

Po złożeniu kwiatów w Staszowie, uczestnicy uroczystości przejechali do Kurozwęk, gdzie także złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy, uczczono ofiarę 20 młodych powstańców, poległych w bitwie na kurozwęckich błoniach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie