Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Staszowie i w Rytwianach pamiętano o poległych powstańcach styczniowych (ZDJĘCIA)

OPRAC.:
Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Uczestników uroczystości na cmentarzu przy kościele św. Bartłomieja w Staszowie powitał burmistrz miasta i gminy Staszów Leszek Kopeć.
Uczestników uroczystości na cmentarzu przy kościele św. Bartłomieja w Staszowie powitał burmistrz miasta i gminy Staszów Leszek Kopeć. Jan Mazanka
W piątek, 22 stycznia w 158. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, złożono kwiaty na mogiłach powstańczych w Staszowie i w Rytwianach.

W tym roku uroczystości upamiętniające walki powstańcze zostały ograniczone do symbolicznego złożenia kwiatów, bez tradycyjnie odbywających się marszów powstańczych oraz inscenizacji bitew. Symboliczne uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu przy kościele świętego Bartłomieja w Staszowie, gdzie wszystkich uczestników przywitał burmistrz, Leszek Kopeć. Następnie modlitwę za poległych powstańców odmówił proboszcz parafii świętego Bartłomieja w Staszowie, ksiądz kanonik Szczepan Janas. Kwiaty przy grobach powstańców zarówno w Staszowie, jak i w Rytwianach złożyła delegacja miasta i gminy Staszów, w skład której oprócz burmistrza Leszka Kopcia wchodzili: zastępca burmistrza Ewa Kondek oraz przewodniczący rady miejskiej Ireneusz Kwiecjasz. Kwiaty złożyli także starosta staszowski Józef Żółciak, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Marek Strzała, radny sejmiku Paweł Krakowiak, wójt gminy Rytwiany Grzegorz Forkasiewicz oraz dyrektor staszowskiego liceum Anna Karasińska i młodszy inspektor związku strzeleckiego, a także nauczyciel w liceum Marek Morawski. Wartę honorową zarówno przy grobie na cmentarzu w Staszowie, jaki i przy grobie w rytwiańskim lesie pełnili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza Stefana Wyszyńskiego w Staszowie.

Przypomnijmy, że pierwsze walki powstańcze na ziemi staszowskiej miały miejsce już 26 dni po jego wybuchu, wtedy to w dniu 17 lutego 1863 roku doszło do starcia na przedmieściach Staszowa oddziałów Mariana Langiewicza z Rosjanami. Do większej bitwy doszło 8 miesięcy później, w dniu 21 października w Jurkowicach, gdzie zginęło ponad 90 powstańców, a 140 dostało się do niewoli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie