Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Staszowie pamiętali o powstańcach styczniowy w 158. rocznicę bitwy (ZDJĘCIA)

MBR
Uroczystości rozpoczęła dyrektor staszowskiego liceum Anna Karasińska, witając przybyłych gości oraz młodzież klas mundurowych.
Uroczystości rozpoczęła dyrektor staszowskiego liceum Anna Karasińska, witając przybyłych gości oraz młodzież klas mundurowych. Paulina Majczak
W środę w Staszowie miały miejsce uroczystości upamiętniające bitwę staszowską, która rozegrała się 17 lutego 1863 roku.

Dla upamiętnienia staszowskiej bitwy, na cmentarzu parafialnym przy kościele świętego Bartłomieja w Staszowie, odbyły się okolicznościowe uroczystości z udziałem władz samorządowych powiatu staszowskiego, miasta i gminy Staszów, duchowieństwa, uczniów i nauczycieli oraz miejscowych regionalistów. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, modlitwę za poległych odmówił proboszcz parafii ksiądz kanonik Szczepan Janas. Po apelu pamięci w wykonaniu uczniów klas mundurowych staszowskiego Liceum Ogólnokształcącego, rys historyczny bitwy przedstawił nauczyciel liceum Mariusz Brudek. O znaczeniu bitwy i potrzebie upamiętniania bohaterskich czynów powstańczych mówili: starosta staszowski Józef Żółciak i burmistrz Staszowa Leszek Kopeć. Starosta staszowski zwracając się do obecnej na uroczystości młodzieży, zaznaczył jak ważne są patriotyczne postawy społeczeństwa oraz pielęgnowanie pamięci i tożsamości narodowej, podziękował również wszystkim za udział w uroczystości. Uroczystości zakończono złożeniem kwiatów na mogile w której spoczęło 4 powstańców poległych w staszowskiej bitwie oraz 2 w bitwie pod Jurkowicami, jaka rozegrała się 8 miesięcy później - 21 października 1863 roku.

Przypomnijmy, że bitwa w Staszowie była dla Polaków zwycięską potyczka powstania styczniowego. Po walkach w Górach Świętokrzyskich i zajęciu Rakowa, Marian Langiewicz podjął decyzję o wkroczeniu do Staszowa, gdzie liczył na uzupełnienia prowiantu, powstańczej kasy oraz stanu osobowego oddziału. Istotnie, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem miejscowej ludności. Tutaj, w dniu 17 lutego 1863 roku, zaatakował go major Zagriażski z 2 kompaniami piechoty i szwadronem dragonów. Po kilkugodzinnym starciu powstańcy odparli atak, mając 4 zabitych i 7 rannych, przy podobnych stratach przeciwnika. W dniu 18 lutego, w godzinach porannych Langiewicz opuścił Staszów i omijając Kielce, skierował się ku Włoszczowie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie