Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sukowie niedaleko Kielc rosną miliony drzewek. To jedna z największych szkółek w Europie [WIDEO]

lid
Największa i najnowocześniejsza w Polsce a jedna z największych w Europie szkółka leśna działa tuż pod Kielcami, w Sukowie. Tu hodowane są miliony sadzonek drzew wysadzanych później w lasach.

Gospodarstw Nasienno- Szkółkarskie w Sukowie na terenie Nadleśnictwa Daleszyce działa od 2017 roku. Jest 17 w kraju, powstało ostatnie i z tego względu jest najnowocześniejsze ze wszystkich w Polsce. Co roku produkuje około 3 milionów sadzonek na potrzeby nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, ale w razie potrzeby jest w stanie tę produkcje zwiększyć. - Na przyklad po huraganach, które połamały duże połacie lasu – mówi Paweł Kosina, rzecznik nadleśnictwa Daleszyce.

W tym roku w daleszyckiej szkółce produkowane są sadzonki dębu, buka i sosny, a także w mniejszych ilościach olszy, lipy, dzikich grusz i jabłoni.

Wiosna to dla leśników wyjątkowo gorący czas. - Zawsze jest dużo pracy, ale wyjątkowe warunki atmosferyczne tej wiosny, stawiają przed leśniczymi szkółkarzami nie lada wyzwania – wyjaśni Kosina.- Trwająca od tygodni susza, wysokie temperatury w ciągu dnia i przymrozki, czy wręcz mrozy w nocy, silne wiatry, to wszystko może zagrażać wschodom i młodym, bardzo wrażliwym, drzewkom.

W przyrodzie nie ma przerw i czekania na lepszą pogodę. Siewy muszą się odbyć o ustalonej porze. By sadzonki były gotowe jesienią, do prac związanych z siewami przystąpiono, gdy na zewnątrz jeszcze nie widać było symptomów wiosny. Do specjalnych styropianowych kaset wysiano wtedy nasiona dębu szypułkowego i umieszczono je w foliowych namiotach. Dzięki temu, że kontrolowano temperaturę i wilgotność nasiona wykiełkowały i rośliny mają już po 15-20 centymetrów. Z uwagi na dużą wrażliwość młodych dębów na niskie temperatury, sadzonki pozostaną w namiocie do połowy maja. Dopiero po tzw. zimnej Zośce i ogrodnikach, zostaną wystawione na pola hodowlane by hartowały się na otwartej powierzchni. Co istotne, do wysiewu dębu posłużyły nasiona przechowywane w daleszyckiej przechowalni nasion. - Drzewa owocują czasami co drugi rok i musimy mieć zapasy nasion – dodaje Paweł Kosina. Akurat te były zbierane 2 lata temu.

Z początkiem kwietnia daleszyccy leśnicy przystąpili również do wysiewu sosny, którą od razu umieszczono na zewnątrz. Trzeba jednak było kasety z kiełkującymi nasionami okryć agrowłókniną. Pierwsze wschody właśnie zaczynają się nieśmiało pokazywać.

Na połowę maja, gdy z namiotu wyjadą sadzonki dębowe, zaplanowano rozpoczęcie siewu buka. Dzięki automatyzacji dziennie można wysiać nawet 100 tysięcy nasion.

Podobnie jak dąb, buk będzie wschodził i wzrastał przez pierwsze tygodnie w namiocie. Później trafi na otwartą przestrzeń.

Bardzo istotne w hodowli młodych drzewek jest podlewanie. W daleszyckiej szkółce system irygacji obejmuje zarówno namioty, jak i zewnętrzne pola hodowlane. Przy panującej suszy sadzonki podlewane są codziennie. Zazwyczaj wykorzystywana jest do tego woda opadowa, zbierana z powierzchni namiotów, jednak w tym roku przez suszę 3 zbiorniki mogące pomieścić po 1500 metrów sześciennych wody są puste. Dlatego do podlewania służy woda z alternatywnego źródła – studni głębinowej, która została wykonana przy budowie obiektu.

Większość sadzonek z Sukowa wyjedzie do końca października, zostaną zasadzone w lasach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. - Jednak część, 10 – 20 procent a to 200 – 300 tysięcy sadzonek zostaje w specjalnej chłodni dla sadzonek – mówi rzecznik. - One będą wysadzone wiosną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie