Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świętokrzyskiem chcą walczyć z dopalaczami i narkotykami [WIDEO]

MAT
W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim zainaugurowano kampanię Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Ogólnopolska kampania ma za zadanie zwiększyć świadomość młodych ludzi o zagrożeniach, jakie płyną z zażywania niedozwolonych środków.

Ogólnopolska kampania organizowana jest w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej imienia Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat niebezpieczeństw związanych z zażywaniem narkotyków i dopalaczy, a także konsekwencji zdrowotnych, prawnych oraz społecznych uzależnienia. Kampania ma potrwać do końca 2019 roku.

Jak informują świętokrzyskie służby i specjaliści, problem narkotyków i nielegalnych dopalaczy w regionie świętokrzyskim istnieje od dawna. - W 2018 roku udało nam się "zdjąć" pół tony narkotyków. To olbrzymia ilość, która funkcjonowała na rynku. Tyle nam się udało zabezpieczyć, a nie wiadomo, ile jeszcze tych substancji na naszym rynku jest - mówi Artur Bielecki, pełniący obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach. Dodawał, że w 2018 roku udało się także zamknąć ostatnie dwa lokale stacjonarne w świętokrzyskiem, które sprzedawały dopalacze. Były one w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim. - Trzeba jednak zachować czujność, bo życie nie lubi próżni i w to miejsce mogą wejść kolejne osoby, grupy, które będą chciały te substancje na naszym rynku rozprowadzać - mówi.

Świętokrzyski Inspektor Sanitarny Jarosław Ciura informuje, że od lipca 2018 roku zmieniła się ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawa o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. - Według nowych przepisów posiadanie, czy dystrybucja nowych narkotyków i dopalaczy traktowane jest jako przestępstwo. To bardzo duża zmiana na niekorzyść osób, które chcą takie narkotyki wprowadzać do obrotu - mówi Jarosław Ciura. Do końca czerwca 2018, czyli do momentu kiedy obowiązywała jeszcze stara ustawa, w całym kraju odnotowano 2098 zatruć narkotykami i dopalaczami, z czego w województwie świętokrzyskim zatruć odnotowano 38. Po zmianach w przepisach, a więc od lipca do końca grudnia 2018 roku tych w Świętokrzyskiem odnotowano 34 zatruć. Zgonów w naszym regionie na szczęście nie odnotowano.

Jednym z elementów edukacji młodzieży i dorosłych, jakie niesie za sobą używanie narkotyków i dopalaczy jest sport profilaktyczny przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, który dostępny będzie w internecie. Policjanci mają także prowadzić w świętokrzyskich szkołach edukacyjne zajęcia z dziećmi i młodzieżą.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie