Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świętokrzyskiem ma powstać pierwsza na świecie maszyna do...drylowania wiśni! Zobaczcie film

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, Suszarnia Owoców, Warzyw i Ziół Maria Chmielewska w Węgrcach Szlacheckich w gminie Klimontów, w czwartek, 28 stycznia 2021 roku zaprezentowały innowacyjny projekt, nowość w Polsce i na świecie dotyczący nowatorskiego sposobu drylowania wiśni na skalę przemysłową. Podpisano umowę dotyczącą realizacji projektu.

Urządzenie ma usprawnić produkcję i zminimalizować uszkodzenia owoców. To zupełna nowość na światowych rynkach. Nad technologią pracują naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej we współpracy ze Świętokrzyskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz Suszarnią Owoców, Warzyw i Ziół Maria Chmielewska z Sandomierza.

Obecnie stosowane na rynku polskim i zagranicznym technologie drylowania wiśni są do siebie bardzo podobne, począwszy od drylownic stosowanych w gospodarstwach domowych, kończąc na rozwiązaniach przemysłowych. W dużym uproszczeniu obecnie stosowana technologia drylowania wiśni polega na nacięciu z jednej strony owocu i wypchnięciu pestki z drugiej strony. Proces wypychania pestki z owocu wiśni powoduje bardzo dużą degradację struktury owocu, która prowadzi do utraty kształtu oraz części miąższu i soku.

W ramach realizowanego projektu opracowana zostanie nowa innowacyjna technologia drylowania owoców miękkich, która przez wykorzystanie ultrasonicznego noża oraz podciśnienia pozwoli na usuniecie z wiśni pestki przy minimalnych naruszeniu struktury owocu. Dzięki zachowaniu prawie nienaruszonej struktury owocu - w owocu zostanie wycięty z jednej strony niewielki otwór pozwalający na usunięcie pestki - będzie możliwość wykorzystania drylowanych wiśni w procesie np. kandyzowania, suszenia, rodzynkowania.

Prowadzone prace, które są już na półmetku, zapewnią wprowadzenie na rynek krajowy nowej technologii procesu drylowania poprzez nacięcie z jednej strony niewielkiego otworu pozwalającego na podciśnieniowe usunięcie pestki owocu, opracowania i wdrożenia nowej metody organizacji produkcji dzięki ograniczeniu selekcji drylowanych owoców eliminując pracę człowieka oraz wprowadzenie na rynek krajowy i europejski nowego produktu.

To rozwiązanie wyeliminuje segregację drylowanych owoców i spowoduje powstawanie mniejszej ilości owoców nienadających się do przetworzenia. W efekcie tego zostanie znacząco podniesiona jakość wydrylowanych owoców, niemożliwa do osiągnięcia obecnie stosowanymi technikami.

Na razie naukowcy nie chcą zdradzać szczegółów projektu. Prace nad projektem nadzoruje doktor Łukasz Nowakowski z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn politechniki Świętokrzyskiej.

Projekt wpisuje się w proces mechanizacji polskiego rolnictwa. Polska jest liderem w produkcji wiśni na rynku europejskim.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie