MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Świętokrzyskiem powstanie elektrownia jądrowa! Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria wskazała lokalizację. Zobacz film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 7 lat
To już pewne! W Świętokrzyskiem powstanie elektrownia jądrowa. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą dla Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria, która z kolei wskazała dwie lokalizacje. Elektrownia może zostać wybudowana na terenie gminy Chmielnik lub gminy Daleszyce - obie lokalizacje w powiecie kieleckim. Jej powstanie zapewni stabilne, niskie ceny energii i ciepła na... kolejne 60 lat. Zobaczcie film.

W Świętokrzyskiem powstanie elektrownia jądrowa! Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria wskazała lokalizację

Minister Klimatu i Środowiska 10 maja wydał decyzję zasadniczą dla Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria. Decyzja ta dotyczy budowy elektrowni jądrowej z zastosowaniem reaktorów modułowych typu SMR w brytyjskiej technologii Rolls–Royce SMR oraz przechowalnika wypalonego paliwa jądrowego jako integralnej części elektrowni jądrowej.

Dokument uprawnia do ubiegania się o uzyskanie kolejnych decyzji administracyjnych. Jest to również milowy krok prowadzący do pozytywnych zmian w polskim miksie energetycznym i poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Co to oznacza? Wytłumaczył Szczepan Ruman, prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria. - Elektrownia, którą planujemy zbudować, to elektrownia SMR złożona z dwóch jednostek SMR w technologii Rolls-Royce'a. To jednostki, które mają 470MW mocy elektrycznej każda. To w sumie daje 940MW. Taka moc jest w stanie zasilić całe Kielce, cały powiat kielecki i dużo przedsiębiorstw - mówi prezes.

Celem jest zasilenie Strefy Logistyczno-Przemysłowej w Obicach. - Wspomniane dwie jednostki byłyby w stanie zapewnić stabilną zeroemisyjną energię, jak i ciepło - dodaje Szczepan Ruman.

Jakie elektrownia przyniesie korzyści dla regionu? - Po wybudowaniu takiej elektrowni dostarczona jest energia i ciepło w stabilnych, niskich cenach na 60 lat. Widzimy, co się dzieje aktualnie z rynkiem energii - jakie są wahania i niepewności. Jednostki SMR Rols-Royce to źródła, na których można polegać. Produkują energię niezależnie od wszystkich czynników, przez 365 dni w roku. Poza tym warto wskazać na to, że miejscowości, gminy i regiony, w których są zlokalizowane elektrownie, są najbogatsze w swoich krajach. W elektrowniach są bowiem miejsca pracy, sama elektrownia płaci duże podatki, a jednocześnie zeroemisyjny prąd przyciąga innych inwestorów. Dlatego ulokowanie elektrowni w gminie jest szansą dla całego regionu - wyjaśnia Szczepan Ruman.

Podaje również, jakie lokalizacje brane są pod uwagę. - Wskazaliśmy dwie lokalizacje, ale to dopiero początek całego procesu. Kolejne prace dotyczące utworzenia elektrowni mogą potrwać około 8 lat. Należałoby się więc spodziewać, że tak zwane wbicie łopaty odbędzie się na początku kolejnej dekady, w okolicach roku 2030. Brane są jednak pod uwagę gmina Chmielnik i gmina Daleszyce. Za kilka lat będzie moment na wskazanie bardzo konkretnej lokalizacji - podsumowuje prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie