Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świętokrzyskiem pracuje coraz więcej obcokrajowców. Zobacz z jakich krajów

Ewa Łukomska
freeimages.com
W województwie świętokrzyskim mieszka i pracuje coraz więcej obcokrajowców. W tym gronie, pod względem liczebności, zdecydowany prym wiodą Ukraińcy.

Tak wynika z danych oficjalnych, nikt nie jest natomiast w stanie określić ile osób pracuje na czarno, szczególne w rolnictwie. Pewne jest jedno - z roku na rok liczby te rosną.

Według oficjalnych danych pd początku roku pracę w regionie rozpoczęło aż 1381 Ukraińców. By podjąć pracę w Świętokrzyskiem przyjechało też wielu Białorusinów - 32, Mołdawian - 17 i Hindusów - 26.

Coraz więcej obcokrajowców
W porównaniu do roku ubiegłego, w regionie pracuje znacznie więcej obywateli innych państw. W tym samym okresie, w roku 2016, pracę rozpoczęło tu 437 Ukraińców, a 5 lat temu - 133. Przedstawicieli kolejnych, obecnie najczęściej wnioskujących o pozwolenia na podjęcie pracy, grup w ubiegłym roku przyjechało bardzo niewielu - dwóch Białorusinów, pięciu Mołdawian i jeden Hindus. Natomiast w pierwszym półroczu roku 2012, o pozwolenia o pracę starało się u nas 133 Ukraińców i jeden Białorusin. Mołdawianie i Hindusi nie wnioskowali o nie wcale.

Zauważalna jest ogólna tendencja wzrostu liczby chętnych do pracy w regionie obcokrajowców. Od stycznia do końca czerwca tego roku o pozwolenia wnioskowało u nas 1585 osób, a przez cały rok ubiegły 1994, czyli tylko kilkaset osób więcej w o połowę dłuższym czasie. Z kolei w roku 2012 liczba ta wyniosła zaledwie 394.
Różnice dotyczące liczby cudzoziemców chętnych podjąć pracę w naszym kraju są wyraźnie widoczne również w skali ogólnopolskiej. W 2012 roku pozwolenia o pracę uzyskało 39 144 obcokrajowców. Natomiast w roku 2016 liczba ta wzrosła aż do 127 394. Biorąc pod uwagę tendencje panujące w naszym województwie, w roku 2017 obcokrajowców może być w Polsce jeszcze więcej.

Jakie zawody wykonują?
Najliczniejsza grupa Ukraińców, którzy w tym roku rozpoczęli pracę w województwie, została zatrudniona jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy - to aż 709 osób. Sporo jest też pracowników wykonujących prace proste - to 361 Ukraińców. Trzecia najliczniejsza grupa, czyli 179 osób, pracuje jako operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń. Natomiast 3 Ukraińców zaklasyfikowano jako przedstawicieli władz publicznych, wyższych urzędników i kierowników.
Spośród 32 Białorusinów, którzy rozpoczęli pracę w Świętokrzyskiem, 16 pracuje jako robotnicy i rzemieślnicy, a druga połowa - jako operatorzy i monterzy.
24 z 26 Hindusów, którzy znaleźli zatrudnienie w województwie, pracuje jako robotnicy i rzemieślnicy. Jeden jest zatrudniony w sektorze usług, a jeszcze jeden - jako przedstawiciel władz, wyższy urzędnik bądź kierownik.
17 Mołdawian zatrudniono do prac prostych. 9 to robotnicy i rzemieślnicy.

Czarny rynek kwitnie...
Rzeczywista liczba obcokrajowców, którzy podejmują pracę w województwie, ale też w całym kraju, jest niemal nie do oszacowania. Wszystko ze względu na czarny rynek. W naszym regionie mnóstwo cudzoziemców podejmuje pracę w sadach czy przy zbiorach truskawek, część znajduje zatrudnienie w firmach budowlanych. Wielu z nich nie ma ani umowy, ani pozwolenia na pracę. Podobne zjawisko generuje mnóstwo problemów nie tylko dla pracowników, ale też pracodawców. Osoba zatrudniona nie posiada ubezpieczenia ani żadnych świadczeń, dlatego w razie wypadku jest pozostawiona sama sobie. Natomiast zatrudniającym, w razie wykrycia nieprawidłowości, grożą wyjątkowo wysokie kary pieniężne. Pracownicy, o ile nie są zarejestrowani jako bezrobotni, nie powinni otrzymać mandatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie