Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świętokrzyskiem trujące substancje szkodzą drogom oddechowym

Redakcja
Zanieczyszczenia chemiczne przyczyniają się do uszkodzenia błony śluzowej dróg oddechowych i zwiększają ryzyko zapalenia zatok przynosowych, alergii i astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
Zanieczyszczenia chemiczne przyczyniają się do uszkodzenia błony śluzowej dróg oddechowych i zwiększają ryzyko zapalenia zatok przynosowych, alergii i astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. sxc.hu
W ramach XI edycji ogólnopolskiej kampanii "Zdrowe Zatoki" został opracowany raport specjalny "Wpływ zanieczyszczeń powietrza na występowanie zapaleń błony śluzowej nosa i zatok przynosowych". Według danych Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, w województwie świętokrzyskim zaobserwowano podwyższony poziom zanieczyszczenia powietrza substancjami szkodliwymi dla układu oddechowego: pyłem zawieszonym PM10 oraz pyłem PM2,5. Substancje te mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie również zatok przynosowych.

W województwie świętokrzyskim w niebezpiecznych dla zdrowia ilościach występowały pyły zawieszone PM10 i PM2,5 (szczególnie na obszarze Kielc). Jak wykazała analiza danych Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska w przypadku pyłu PM10, dla którego dopuszczalny średni poziom stężenia dobowego w powietrzu wynosi 50 μg/m3 (dopuszczalne 35 przekroczeń w roku kalendarzowym),maksymalna wartość dobowa w tym województwie to 252μg/m3. Średni poziom stężenia pyłu PM 2,5 uznawany za dopuszczalny to średnio 25 μg/m3 w wyniku rocznym. Na terenie województwa świętokrzyskiego pył PM2,5 osiągnął poziom 31.2 μg/m3. Nie stwierdzono jednak przekroczenia norm w zakresie zanieczyszczenia dwutlenkiem siarki, dwutlenkiem azotu, tlenkiem węgla, benzenem ani ozonem, czyli substancjami mogącymi zagrażać układowi oddechowemu mieszkańców.

- Raport, który opracowaliśmy w ramach XI edycji kampanii "Zdrowe Zatoki", analizuje bardzo szczegółowo problem zanieczyszczenia powietrza, które w znaczący sposób zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób zatok przynosowych. Przygotowując materiał badawczy, prześledziliśmy skalę zanieczyszczenia powietrza w różnych regionach Polski. Wyniki, jakie udało nam się uzyskać, niestety prowadzą do pesymistycznych wniosków. -powiedział dr Piotr Rapiejko, specjalista otolaryngolog,członek Rady Programowej ogólnopolskiej kampanii "Zdrowe Zatoki" oraz autor medycznej części raportu. Mamy nadzieję, że raport przyczyni się do dyskusji w środowisku mediów, lekarzy i społeczności lokalnych. Wierzę, że zdamy sobie sprawę
z realnego zagrożenia i podejmiemy kroki w celu poprawy tej niebezpiecznej dla naszego zdrowia sytuacji - dodaje dr Rapiejko.
Zanieczyszczenia chemiczne przyczyniają się do uszkodzenia błony śluzowej dróg oddechowych i zwiększają ryzyko zapalenia zatok przynosowych, alergii i astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.Wyjątkowo szkodliwe są pyły, w tym pył zawieszony PM10, którego podwyższony poziom także odnotowano na terenie województwa świętokrzyskiego.Pyły oddziałują szkodliwie przede wszystkim na zdrowie ludzkie, przedostając się do organizmu człowieka przez drogi oddechowe lub pośrednio przez układ pokarmowy, kiedy spożywana jest skażona żywność (szczególnie dotyczy to metali ciężkich). Najbardziej toksyczne są pyły emitowane przez hutnictwo miedzi, cynku, ołowiu i aluminium, nieco mniej toksyczne są pyły pochodzące z hutnictwa żelaza, przemysłu gumowego, celulozowego, nawozów sztucznych, farb i lakierów.

Możliwości profilaktyki

1. Dbaj o to, by nos był drożny, oczyszczając go i przepłukując roztworami soli fizjologicznej lub wody morskiej
2. Staraj się unikać zanieczyszczonego powietrza, które uszkadza błonę śluzową nosa (dym papierosów, pyły, związki chemiczne).
3. Regularnie oczyszczaj filtry w klimatyzatorach i oczyszczaczach powietrza
4. Dbaj, by w pomieszczeniu, w którym przebywasz, powietrze miało prawidłową wilgotność
5. Pij dużo płynów, szczególnie, gdy powietrze jest suche.
6. Jeśli jesteś alergikiem, unikaj uczulających Cię substancji.
7. Regularnie przyjmuj zalecone przez lekarza preparaty.
8. Skonsultuj z lekarzem rodzinnym, rozważ czy nie wykonać profilaktycznych szczepień przeciwko grypie i infekcjom bakteryjnym.
9. Jeśli nos jest zablokowany stosuj, (ale tylko doraźnie) środki, które udrożnią nos i ujścia zatok i zmniejszą obrzęk błony śluzowej oraz płukanie hipertonicznym roztworem wody morskiej lub soli fizjologicznej.
10. Przedyskutuj z lekarzem, czy nie należy poddać się zabiegowi chirurgicznemu, który usunie zmiany anatomiczne upośledzające drożność nosa (np. operacja korekcyjna przegrody nosa).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie