Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szewcach w gminie Sitkówka - Nowiny upamiętnili pomordowanych żołnierzy. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości

Paulina Baran
Paulina Baran
Ich ciała miały leżeć zapomniane gdzieś w świętokrzyskich lasach, ale dzięki staraniom rodzin żołnierzy oraz fundacji "Niezłomni" zostały odnalezione i pochowane z należytymi honorami. W niedzielę, 13 września odbyły się uroczystości z okazji 76. rocznicy bitwy pod Szewcami oraz 72. rocznicy rozstrzelania Żołnierzy Wyklętych, którym towarzyszyły podchody leśne oraz biesiada patriotyczna. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości.

- Pamięć o bohaterach, którzy oddali życie za Ojczyznę, musi być przez nasz wszystkich pielęgnowana. Bo ta pamięć jest podstawą naszej współczesnej tożsamości. Zapraszamy Was do marszu śladami bohaterów drugiej wojny światowej – Jolanta Białek z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zachęcała do wzięcia udziału w podchodach leśnych zorganizowanych w ramach uroczystości upamiętniających 76. rocznicę bitwy pod Szewcami oraz 72. rocznicę rozstrzelania Żołnierzy Wyklętych. W rywalizacji wzięło udział pięć drużyn, które dzielnie pokonały ponad 6-kilometrową trasę leśnymi duktami.

Kielce i cały region świętokrzyski w czasie II wojny światowej były terenem walk i działań konspiracyjnych Polskiego Państwa Podziemnego. Górzysta okolica i lasy sprzyjały walce partyzanckiej. Lasy zgórskie i szewskie zapisały się również w tej historii.

- Bitwę pod Szewcami śmiało można określić jednym z większych sukcesów militarnych 2 i 3 pp. Legionu Armii Krajowej. Toczona była przez cały dzień w najbliżej okolicy Kielc i pomimo ogromnych nakładów osobowych i sprzętowych okupanta, była bitwą zwycięską dla partyzantów. Niemcom nie udało się rozbić oddziałów partyzantów, a oni sami odciągnęli uwagę Niemców od rejonu Korczyna i Fanisławic – wyjaśnia Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.

Tuż po wojnie w tych rejonach rozegrały się równie dramatyczne wydarzenia. Lasy zgórskie były bowiem miejscem ubowskich egzekucji. Zbiorowy grób odkryła tu Fundacja „Niezłomni”, która odnalazła osiem ofiar Urzędu Bezpieczeństwa, siedem udało się zidentyfikować między innymi: Józefa Figarskiego pseudonim „Śmiały”, Czesława Spadło pseudonim „Mały”, Aleksandra Życińskiego pseudonim „Wilczur”, Karola Łoniewskiego pseudonim „Lew”, którzy zostali 24 września 1948 roku wywiezieni z kieleckiego więzienia na Zamkowej i zamordowani w lesie strzałem w tył głowy.

Każdego roku we wrześniu mieszkańcy gminy Sitkówka-Nowiny czczą pamięć tych, którzy polegli w zgórskich lasach. W tym roku oficjalnym obchodom towarzyszyły podchody leśne oraz biesiada patriotyczna.

Mocne słowa księdza: Dzisiaj jest jakiś problem z przebaczeniem
Uczestnicy uroczystości zgromadzili się przy symbolicznych mogiłach, by wspólnie zapalić znicze i złożyć kwiaty w miejscu odnalezienia szczątków żołnierzy wyklętych. Następnie udali się pod pomnik bitwy partyzanckiej w Szewcach, gdzie ksiądz Michał Olejarczyk oraz ksiądz Jan Kukowski odprawili uroczystą mszę świętą. Funkcję dowódcy uroczystości pełnił Dionizy Krawczyński, który stanął na czele pocztów sztandarowych szkół i jednostek strażackich z terenu gminy. – Chrystus mówi nam o wielkiej postawie chrześcijańskiej, która powinna charakteryzować każdego z nas. Tą postawa jest właśnie umiejętność przebaczenia (…) Dzisiaj jest jakiś problem z przebaczeniem. My bardzo często nie potrafimy zdobyć się na tę odwagę, aby do drugiego człowieka wyciągnąć rękę i powiedzieć: Słuchaj, ja Tobie daruję”. My sami nie doświadczamy tez naszych słabości, naszych mini grzechów, nie potrafimy uznać w sobie swojej winy, najtrudniej żyje się z kimś, kto jest świadomy własnej bezgrzeszności, kto twierdzi, że nic złego nie uczynił (…) Żeby można było mówić o przebaczeniu, to ja też muszę w sobie coś zmienić – mówił podczas kazania ksiądz Michał Olejarczyk.

Kwesta na budowę pomnika
W maju tego roku zarządzeniem wójta gminy został powołany komitet budowy pomnika upamiętniającego żołnierzy podziemia niepodległościowego pomordowanych przez reżim komunistyczny na terenie gminy Sitkówka-Nowiny. Podczas uroczystości zbierane były pieniądze na rzecz budowy pomnika, a wójt gminy wręczył akty nominacji członkom komitetu. Środki na budowę pomnika można wpłacać na konto: 60 8493 0004 0040 0429 2160 0208.

Śladami bohaterów
Wraz z Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach i jednostką strzelecką 2105 z Kielc zostały przygotowane podchody leśne, w których mogły brać osoby powyżej 12 roku życia. Uczestnicy podchodów musieli wykazać się nie tylko wiedzą na temat wydarzeń historycznych, ale również sprawnością i analitycznym myśleniem. Na starcie pojawiło się pięć drużyn, które musiały przemierzyć ponad 6-kilometrową trasę, kierując się znakami umieszczonymi przez organizatorów. W trakcie marszu rozwiązywali zadania, wpisując odpowiedzi w specjalnie przygotowanych książeczkach. Wszyscy pokonali trasę w zbliżonym czasie, zajęło im to niemal 4 godziny. - Było fantastycznie. Dziękujmy organizatorom podchodów za wspaniałą przygodę, atmosferę i życzliwość – mówił Krzysztof Wolder z Zagnańska, który na podchody przybył z żoną i synem. Warto było, bo to właśnie oni zostali zwycięzcami tegorocznych podchodów. Na wszystkich uczestników na mecie czekały cenne nagrody.

Patriotyczna biesiada

Po zakończeniu uroczystości w świetlicy w Szewcach odbyła się biesiada patriotyczna. Specjalnie na tę okazję Szewczanki przygotowały wyśmienite dania kuchni regionalnej, w tym swoja słynna kapustę po szewczańsku. Zaśpiewały również wiązankę pieśni patriotycznych, a na akordeonie wtórował im Krzysztof Korban. W tym czasie kilkudziesięcioosobowa grupa dzieci i młodzieży mierzyła się z kolejnymi zagadkami historycznymi i turystycznymi przygotowanymi przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

- Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w dzisiejszych uroczystościach. Naród, który traci pamięć, traci sumienie, dlatego warto pielęgnować pamięć o minionych czasach, o ludziach którzy przelali krew za Ojczyznę – mówi wójt Sebastian Nowaczkiewicz.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie