Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szkole Podstawowej w Mójczy, w gminie Daleszyce oddano cześć Tadeuszowi Bukowi, który zginął w katastrofie smoleńskiej (WIDEO, ZDJĘCIA)

Paulina Baran
Paulina Baran
W sobotę, 10 kwietnia obchodziliśmy 11 rocznicę katastrofy smoleńskiej. Jedną z ofiar, która zginęła w dramatycznym wypadku był generał Tadeusz Buk, który w listopadzie 2010 roku został patronem szkoły w Mójczy. W poniedziałek, 12 kwietnia delegacja złożona z burmistrza miasta i gminy Daleszyce Dariusza Meresińskiego, wicewojewody świętokrzyskiego Rafała Nowaka, dyrektor Szkoły Podstawowej imienia Generała Tadeusza Buka w Mójczy - Marty Puchały i radnego Dariusza Sarka złożyła kwiaty pod tablicą poświęconą zmarłemu generałowi.

W Mójczy, gdzie do dziś mieszka rodzina generała: brat i jedna z sióstr, a w Sukowie-Papierni ojciec, pamięć o generale nie gaśnie. Rodzina generała od 2013 roku funduje stypendium wyróżniającym się uczniom, a w najbliższym czasie, przed szkołą stanie popiersie tragicznie zmarłego generała.

Marta Puchała, dyrektor Szkoły Podstawowej imienia Generała Tadeusza Buka w Mójczy wyjaśnia, że chciałaby, aby oficjalne jego odsłonięcie odbyło się w listopadzie, kiedy będzie rocznica nadania szkole imienia generała Buka.

Kim był Tadeusz Buk?
Urodzony w Mójczy 1960 roku generał Tadeusz Buk był generałem dywizji, dowódcą Wojsk Lądowych Wojska Polskiego. Był bardzo cenionym dowódcą, który wprowadzał polskie wojsko w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego. Był absolwentem liceum imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach. Służbę w wojsku rozpoczął w 1984 roku, ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu i po-dyplomowe studia dowódczo-sztabowe w USA. W latach 2002-2005 dowodził 34. Brygadą Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Potem był zastępcą dyrektora Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, zastępcą dowódcy Dowództwa Koalicyjnego w Afganistanie, dowódcą dziewiątej - przedostatniej - zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku (2007-2008).

Szkoła w Mójczy pamięta
Szkoła w Mójczy otrzymała sztandar w listopadzie 2010 roku. Pierwszy gwóźdź pamiątkowy wbił w drzewce ojciec generała Józef Buk, a kolejne - żona generała Tadeusza Buka Regina, dzieci oraz zaproszeni na uroczystość goście. Po uroczystości odsłonięta została w szkole w Mójczy tablica pamiątkowa, przed którą każdego roku składane są kwiaty. W szkolnej izbie pamięci stanęła urna z ziemią spod Smoleńska, którą podarowali żołnierze żagańskiej 11 Dywizji Kawalerii pancernej, gdzie gen. Tadeusz Buk był dowódcą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie