W Szkole Podstawowej w Połańcu w sposób artystyczny uczczono setną rocznicę odzyskania niepodległości. Były trzy konkursy [WYNIKI, ZDJĘCIA]

oprac. ach
W czwartek, 15 listopada w Szkole Podstawowej w Połańcu artystycznie uczczono setną rocznicę odzyskania niepodległości. Tego dnia zorganizowano tam XIV Konkurs Poezji Polskiej. Towarzyszyły mu dwa inne, to jest konkurs plastyczny „100 bohaterów na 100 lat” oraz konkurs na najciekawszy plakat pod tytułem „Polska Niepodległa”. Ze względu na przypadającą setną rocznicę odzyskania niepodległości recytatorzy zaprezentowali utwory o charakterze patriotycznym. Poniżej wyniki konkursów.

W przedmowie do poetyckiego wieczoru prowadzący podkreślili, że walka narodowowyzwoleńcza w naszej literaturze, w tym poezji, jak również wynoszenie potrzeby miłości do Ojczyzny na ołtarze, to stały topos, dzięki któremu powstały niezwykle ekspresyjne i prawie każdemu z nas znane dzieła. Poeci przyjmowali rolę Tyrteusza i zagrzewali naród do walki, a Ojczyzna stała się najważniejszą i unikatową wartością. Niby po odzyskaniu niepodległości Antoni Słonimski napisał:

„Ojczyzna moja wolna…
Więc zrzucam z ramiom płaszcz Konrada”

Lecz ten sam poeta, gdy naród znowu znalazł się w niebezpieczeństwie, tworzył o niej peany, które wprowadzały w zachwyt czytelnika. Zwrócono też uwagę, iż moglibyśmy –tak jak wspomniany poeta zrzucać dzisiaj z ramion płaszcz Konrada, bo żyjemy w suwerennym kraju, ale nie wolno nam tego czynić! Stąd też mottem tego konkursu była znana wszystkim fraza: „Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie”.

I naszym zadaniem jest nie tylko prośba do Boga o wszelkie dla niej dobrodziejstwa, ale również naszą postawą, pracą i umiłowaniem Ojczyzny powinniśmy kreować jak najpiękniejszą dla Polski przyszłość. Toteż celem tego konkursu było między innymi rozmiłowanie jej uczestników oraz słuchaczy w pięknie ojczystego języka, a także pokazanie jak poezja odzwierciedla naszą trudną, niełatwą, ale też chlubną przeszłość - jak zagrzewała do walki, jak budziła w czytelniku miłość. Tę świętą miłość, do której w „Hymnie” zwraca się Ignacy Krasicki.

Wyniki
A oto lista zwycięzców Konkursu Poezji Polskiej:
Kategoria klas IV:

 • I miejsce- Nicola Kamińska VI g, Julia Murdza IV g,
 • II miejsce- Magdalena Chmura IV b,
 • III miejsce- Karol Chmielowiec IV g,

Wyróżnienia – Kaja Krupa IV h oraz Krystian Myl-Kucharski IV e.
Nagrodę specjalną Dyrektora Szkoły otrzymał uczeń klasy IV b – Karol Wołowski, który recytował utwór napisany przez siebie.

Kategoria klas V:

 • I miejsce- Amelia Dudek V f
 • II miejsce- Bartosz Słomski V f
 • III miejsce- Nicola Gomuła V a

Wyróżnienia – Emil Godzwon V e oraz Aleksandra Porębska V b.

Kategoria klas VI:

 • I miejsce- Julia Marczewska VI b,
 • II miejsce- Gabriela Forkasiewicz VI b,
 • III miejsce- Alicja Brzeska VI b,

Wyróżnienia – Julia Gałek VI b oraz Alicja Koza VI b.

Kategoria klas VII:

 • I miejsce- Wojciech Kopacz VII a,
 • II miejsce- Amelia Drogosz VII a,
 • III miejsce- Liliana Maciąg VII b,

Wyróżnienia – Julia Dziarmaga VII b oraz Bartłomiej Wilk VII d.

Kategoria klas VIII:

 • I miejsce- Gabriela Żurawska VIII b,
 • II miejsce- Paulina Chyla VIII a,
 • III miejsce- Michalina Meszek VIII c oraz Natalia Szydłowska VIII c.

Nagrody w konkursie plastycznym „100 bohaterów na 100 lat”

 • I miejsce- Kacper Słowiński VII b,
 • II miejsce- Julia Dziarmaga VII b,
 • III miejsce- Wiktoria Seremak VII d, Dawid Skiba VII c.

Wyróżnienia:
- Daria Motyl VII b, Weronika Banaś VII c oraz Igor Dziarmaga IV g.

Nagrody w konkursie na najciekawszy plakat „Polska Niepodległa”:

 • I miejsce- Julia Dziarmaga VII b,
 • II miejsce- Magdalena Ambroży V e,
 • III miejsce- Natalia Liśkiewicz VII b.

W jury pracowali: Alicja Adaś, Edyta Wawrzyk-Stępięń, Magdalena Pedyńska, Monika Skowron, Justyna Stachura, Aneta Ambroży, Anna Wąż, Jolanta Łabuszewska- Gzyl i Iwona Gacoń.

Wszyscy zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody książkowe, a każdy uczestnik imprezy- pamiątkowy dyplom.

Za przygotowanie scenografii odpowiadały: Grażyna Cichoń, Urszula Żurawska, Magdalena Pedyńska i Maria Prasałek. Natomiast za przygotowanie części artystycznej: Małgorzata Konwicka (recytowała "Hymn do miłości ojczystej" Ignacego Krasickiego) i Marzena Drożdżowska, która wraz zespołem wykonała patriotyczne piosenki i Karolowi Grabowskiemu, który zagrał utwory Fryderyka Chopina.

Enea wsparła konkursy
Podczas konkursu poinformowano także o ważnej kwestii związanej z organizacją tego przedsięwzięcia. Otóż - szkoła zwróciła się do ENEA Elektrownia Połaniec Spółka Akcyjna z prośbą o pomoc finansową w zorganizowaniu konkursu. Petycja została pozytywnie rozpatrzona i dlatego w imieniu całej szkolnej społeczności podziękowano ENEA Elektrowni Połaniec, prezesowi spółki - Lechowi Żakowi za przychylność oraz otwartość na tę inicjatywę. Za zdobyte w ten sposób fundusze uhonorowano zwycięzców nagrodami książkowi nie tylko w Konkursie Poezji Polskiej, ale także dwóch innych towarzyszących.

Na koniec głos zabrała dyrektor szkoły, Gabriela Zielińska, która gratulowała uczestnikom emocjonujących recytacji i podziękowała zespołowi humanistów za przygotowanie wieczoru poetyckiego. Uroczystość koordynowali i prowadzili: Maria Prasałek i Andrzej Kowalik.

Źródło:vivi24

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie