Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szydłowie do 2020 roku powstanie Park Miejski? Oto szczegóły inwestycji i kilka wizualizacji [ZDJĘCIA]

ach
Zwycięską koncepcję na park miejski w Szydłowie wypracowało konsorcjum INOONI Jakub Zygmunt z Mysłowic i PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne z Kielc.
Zwycięską koncepcję na park miejski w Szydłowie wypracowało konsorcjum INOONI Jakub Zygmunt z Mysłowic i PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne z Kielc. UMiG Szydłów
Władze miasta i gminy Szydłów mają kolejne ambitne plany. Przedstawiono koncepcję urbanistyczną parku miejskiego, który ma powstać do 2020 roku na terenach po byłej oczyszczalni ścieków w Szydłowie. Poniżej szczegóły inwestycji.

Jak dowiedziało się "Echo Dnia" od pracowników wydziału promocji w Urzędzie Miejskim w Szydłowie - park miejski ma powstać planowo do 2020 roku, na terenach, gdzie niegdyś działała oczyszczalna ścieków.

Tak dokładnie chodzi o teren pomiędzy ulicą Kazimierza Wielkiego, ulicą Krakowską i Kielecką - poniżej kościółka Wszystkich Świętych. Obszar obecnie uchodzi wśród większości mieszkańców za niezbyt atrakcyjny. Drzemie w nim jednak wielki potencjał. Malowniczo ukształtowany teren, pomiędzy meandrami rzeczki Ciekącej i wapienną ścianą skalną z ukrytymi w niej jaskiniami (pomnik przyrody), po odpowiedniej adaptacji i zagospodarowaniu może służyć mieszkańcom jako park miejski – miejsce do spacerów i wypoczynku. Może stać się także kolejną atrakcją turystyczną Szydłowa - swego rodzaju geoparkiem.

Ogłoszono konkurs na projekt parku
Aby tak się stało, potrzeba dobrych pomysłów i koncepcji, które znajdą się w finałowym projekcie wykonawczym. Temu służą konkursy na koncepcje urbanistyczno-architektoniczne. Organizator takiego konkursu otrzymuje kilka prac, z których może wybrać tę o najlepszych walorach użytkowych. Zwycięzca konkursu, oprócz nagrody finansowej, otrzymuje zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, na wykonanie ostatecznych dokumentacji projektowych.

Gmina Szydłów w styczniu tego roku ogłosiła konkurs właśnie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej pod nazwą „Adaptacja zdegradowanych terenów poprzemysłowych oraz ochrona i udostępnienie odsłonięcia geologicznego wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu” w ramach projektu „Kompleksowa rewitalizacja wyznaczonego obszaru na terenie Gminy Szydłów w celu zapewnienia wysokiej, jakości życia mieszkańców”.

Opracowania konkursowe dotyczyć miały terenów związanych z zakończoną działalnością oczyszczalni ścieków w Szydłowie, ochronę i udostępnienie odsłonięcia geologicznego wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu.

Burmistrz Szydłowa Andrzej Tuz, zarządzeniem powołał Sąd Konkursowy do rozstrzygnięcia konkursu w składzie: magister inżynier architektury Regina Kozakiewicz Opałka – Przewodniczący Sądu Konkursowego, mgr inż. arch. Karol Skuza – Członek Sądu Konkursowego, mgr inż. Agata Nowakowska-Buk – Sekretarz Sądu Konkursowego.

Zwycięzca
Na konkurs wpłynęło pięć propozycji, każda opatrzona unikalnym kodem liczbowym. Oceniający nie znali danych autorów poszczególnych projektów. Pod koniec marca nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu.

Pierwsze miejsce zajęła praca oznaczona kodem 221816. Zwycięską koncepcję wypracowało konsorcjum INOONI Jakub Zygmunt z Mysłowic i PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne z Kielc. W nagrodę otrzymali 5 tysięcy złotych brutto.

Jak wyglądałby park? W roli głównej...śliwka
Podstawowym założeniem zwycięskiego projektu jest pokazanie potencjału tego obszaru mieszkańcom Szydłowa. Stworzenie miejsca, które będzie im służyło na codzień, a jednocześnie tak atrakcyjnego, że przyciągnie też turystów odwiedzających miasto.

W parku, który miałby powstać jedną z głównych ról grałaby...śliwka szydłowska. Według autorów koncepcji: "Część terenu obsadzona będzie śliwami, tworząc niewielki sad. Podstawową funkcją sadu będzie edukacja. Posadzone w nim będą wszystkie gatunki śliw uprawianych w gminie Szydłów (około 45 gatunków), a przy każdym drzewie znajdzie się szczegółowy opis. W sadzie znajdą się także meble ogrodowe wzorowane na drewnianych skrzyniach na owoce. W sadzie znajdzie się także replika suszarni śliwek na tak zwanych laskach. Ma ona na celu pokazanie turystom jak tradycyjnie wędzi się śliwki w Szydłowie i okolicach".

Dodatkowo w parku powstałby "śliwkowy kram", drugie miejsce poświęcone promocji specjału z gminy Szydłów. Znajdzie się nieopodal wejścia do parku od ulicy Krakowskiej. Znajdzie się tam niewielka wiata, a pod nią kramy, na których rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty. Dodatkowo będzie można tam też zasięgnąć informacji turystycznej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ 500 plus na każde dziecko

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie