Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku nie będzie kwesty na starachowickich cmentarzach. Ograniczono program renowacji nagrobków na cmentarzach

Kazimierz Cuch
Nagrobek, który jest odnawiany na najstarszym starachowickim cmentarzu przy ulicy Iłżeckiej
Nagrobek, który jest odnawiany na najstarszym starachowickim cmentarzu przy ulicy Iłżeckiej TPS Starachowice
Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Starachowic informuje, że doroczna kwesta na odnowienie zabytkowych nagrobków na starachowickich cmentarzach, planowana w dniu 31 października i 1 listopada się nie odbędzie. Winny jest koronawirus.

Jak informuje Adam Brzeziński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic, powodem jest zagrożenie, jakie niesie dla wolontariuszy i darczyńców potencjalne zakażenie koronawirusem w trakcie kwestowania. Równocześnie dodaje, że trwają prace nad odnowieniem zabytkowego nagrobka na starachowickim cmentarzu przy ulicy Iłżeckiej, finansowane z pieniędzy ofiarowanych przez darczyńców ubiegłorocznej kwesty. Wkrótce będzie prezentacja odnowionego nagrobka. Towarzystwo Przyjaciół Starachowic planowało odnowienie epitafiów na siedmiu nagrobkach na tym cmentarzu, w ramach kwesty. Odwołanie kwesty stawia pod znakiem zapytania dalsze odnowienia.

Nagrobek wybrany po konsultacjach społecznych
Towarzystwo Przyjaciół Starachowic by ustalić nagrobek do odnowienia zorganizowało ankietę wśród mieszkańców miasta. Zaproponowało trzy nagrobki:

  1. Nagrobek żołnierza Armii Krajowej, który znajduje się przy głównej alejce cmentarza parafialnego na Bugaju. Pochowany jest tam Arseniusz Kufalski, żołnierz Armii Krajowej, który poległ w 1943 roku przy ulicy Skalistej. Nagrobek jest opuszczony od około 25-30 lat. Płyta nagrobna jest w dobrym stanie, natomiast fundament się rozpada.
  2. Nagrobek policjanta, który znajduje się przy głównej alejce cmentarza parafialnego przy ulicy Zgodnej. Pochowany jest tam Marcin Kaleta, policjant „ze stanu konnego oddziału w Wierzbniku”, który poległ na służbie w 1927 roku. Nagrobek jest opuszczony od kilkudziesięciu lat. Jest uszkodzony - brak krzyża oraz częściowo zatarty napis i przechylony.
  3. Najstarsze starachowickie nagrobki, które znajdują się w centralnej części najstarszego cmentarza parafialnego przy ulicy Iłżeckiej. Pochodzą z XIX wieku. Są na nich piękne epitafia – napisy upamiętniające, – które jednak są już mało czytelne.

W odpowiedzi na ankietę Towarzystwo Przyjaciół Starachowic otrzymało 181 imiennych odpowiedzi. Głosy rozłożyły się następująco: 100 głosów na propozycję numer 3; 59 głosów na propozycję numer 1 i 22 głosy na propozycję numer 2.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie