Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W wieku 87 lat zmarł Stefan Wyczyński z Lubczy - legenda muzyki ludowej. W tym roku obchodziłby 70-lecie pracy artystycznej

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
W wieku 87 lat zmarł Stefan Wyczyński z Lubczy (gmina Wodzisław) - legenda muzyki ludowej naszego regionu. Niezwykła postać i piewca lokalnej kultury.

Laureat wielu festiwali i konkursów folklorystycznych, między innymi Spotkań z Folklorem w Busku-Zdroju, Ogólnopolskiego Festiwalu Folklorystycznego w Poznaniu, Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą. Był autorem niezliczonej ilości piosenek i przyśpiewek. W listopadzie 2019 roku otrzymał Złotego Gryfa Powiatu Jędrzejowskiego, a podczas gali swoim humorem skradł serca publiczności. W tym roku obchodziłby 70-lecie swojej pracy artystycznej.

Stefan Wyczyński - ponadczasowy artysta, muzyk, rolnik, wielbiciel życia, śpiewu i ludzi. Przez całe życie mieszkał w Lubczy w gminie Wodzisław.

Podczas gali Złote Gryfy Powiatu Jędrzejowskiego 2019 znalazł się wśród 10 laureatów i odebrał statuetkę w kategorii "Edukacja i kultura, pielęgnowanie tradycji kulturowych i historycznych".

Stefan Wyczyński - rolnik, ale z zamiłowania artysta ludowy. Już jako kilkuletni chłopiec brał udział w przedstawieniach teatralnych, śpiewał i opowiadał anegdoty. W wieku 15 lat występował już z kapelą swojego brata – Feliksa, której początki sięgają 1935 roku, a kierownictwo po swoim bracie objął w 1980 roku i tak jest do dziś.

Na przestrzeni lat zmieniał się częściowo skład zespołu instrumentalnego, ale solista zawsze był ten sam. Posługiwał się gwarą jędrzejowską nie dokonując ubarwienia tekstu. Muzyka wykonywana przez niego była bez zapisu nutowego, a słowa pieśni patriotycznych i religijnych oraz piosenek układał sam. Jego piosenki mają charakter rozrywkowy, taneczny, biesiadny, czasami są frywolne i swobodne. Napisał ponad 300 tekstów okolicznościowych.

Do głównych postaci oraz kapel, z którymi ściśle współpracował należą: Bronisław Opałko, kapela Mirosława Piaseckiego, kapela "Ponidzie", czy kapela ludowa "Działoszacy".

Miał na swoim koncie mnóstwo nagród i wyróżnień, wiele odznaczeń, medali i statuetek. On jak i jego kapela potrafiła zarówno porwać do tańca, jak i wzruszyć. Sprzyjał temu bogaty repertuar, od szybkich oberków i polek do utworów o charakterze balladowym odnoszącym się do ludzkich przeżyć.

Jego dorobek na polu folkloru muzycznego jest niezwykle bogaty. Laureat dostarczał radości w wielkiej dawce i beztroskiej rozrywki na ludową nutę.

W 2020 solista obchodziłby jubileusz 70-lecia pracy artystycznej, której przez cały czas przyświecało motto: „Śpiewać, tańczyć, złość rozbijać, radość łączyć”.

Z jego odejściem kończy się pewna epoka muzyki ludowej naszego regionu...

Pogrzeb artysty odbędzie się w piątek, 29 maja o godzinie 14.00 w kościele w Lubczy.

A tak żegnają i wspominają Stefana Wyczyńskiego przedstawiciele samorządów i świata kultury:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie