Rozpoczęła się 43. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
Pielgrzymka rozpoczęła się w poniedziałek, 5 sierpnia, mszą świętą w Kolegiacie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wiślicy. Eucharystii przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.
-Niech dla nas wszystkich ta Najświętsza Ofiara, którą rozpoczynamy pielgrzymkę, będzie źródłem potrzebnych łask. Niech Pan Jezus przemieni to, co w nas niedoskonałe, umocni to, co się Mu podoba
- mówił na początku mszy świętej biskup kielecki Jan Piotrowski.
Zobacz zdjęcia z Wiślicy
Przez internet na pielgrzymkę zapisało się ponad 400 osób, sporo pątników dołączyło na miejscu, w Wiślicy. Kolejni będą dochodzić na następnych etapach. Na Jasną Górę pielgrzymki dotrą we wtorek, 13 sierpnia.
-Spotykamy się, żeby rozpocząć 43. marsz ku Maryi. Matka Boże Uśmiechnięta chce dać siłę każdemu, kto wyrusza w drogę, dlatego właśnie tutaj rozpoczynamy tę pielgrzymkę. Chcemy wyruszyć z radością do Matki Bożej na Jasną Górę. Wspólnie zapraszamy was do modlitwy, żeby Maryja, Matka każdego z nas, wysłuchała modlitwy, które chcemy jej zanieść i prośby, które nosimy w swoich sercach
- mówił ksiądz Andrzej Waligórski, proboszcz parafii pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wiślicy.
Na pątniczy szlak pielgrzymi wyruszą we wtorek o 6 rano. -Najpierw idziemy do Buska-Zdroju, tam o godzinie 11 będzie msza święta, później tradycyjnie rozdzielamy się. Część osób idzie na Pińczów, część na Chmielnik. Będzie szedł z nami ksiądz biskup Jan Piotrowski. Przekrój wiekowy jest duży, są dzieci, są osoby starsze, dużo młodzieży - powiedział ksiądz Marek Blady, dyrektor pielgrzymki, proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Wiśniówce.
W pielgrzymce będą szli bliźniacy - ksiądz Łukasz Chowaniec i ksiądz Tomasz Chowaniec. Ten pierwszy po raz jedenasty, a drugi już trzynasty.
-Po raz pierwszy wybraliśmy się po bierzmowaniu, razem z naszą ciocią, która jest siostrą zakonną. Złapaliśmy bakcyla i od tego czasu pielgrzymujemy - mówił ksiądz Łukasz Chowaniec, który jest wikariuszem w parafii świętego Bartłomieja w Szczekocinach.
Co jest wyjątkowego na pielgrzymce? -Na pewno doświadczenie żywego Kościoła, szczególnie wśród młodych osób - powiedział ksiądz Tomasz Chowaniec, który posługuje w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Małogoszczu.
-Pielgrzymka jest niezwykłym czasem. Ciężko gdzie indziej spotkać taką atmosferę, czy klimat, żeby spotkać się z Bogiem, z drugim człowiekiem, czy z samym sobą. Zachęcamy do tego, żeby pielgrzymować do Matki Bożej, żeby do nas dołączyć. Nawet na jeden dzień. Warto
- podkreślił ksiądz Łukasz Chowaniec.
-Zaczęło się po maturze. Miałam szczególną intencję, jeśli chodzi o moją przyszłość, o wybór studiów. Poszłam i od tego czasu chodzę co roku. Mnóstwo nowych osób, znajomości, wspaniała atmosfera. Przez ten trud, który się ponosi, można pogłębić relację z Panem Bogiem i to później owocuje - mówiła nam Julia Dybko z Szańca, która po raz czwarty bierze udział w pielgrzymce.
- Bardzo fajne przeżycie, doświadczenie wspólnoty, która coś razem robi i nie jest nas 10-15 osób, ale tysiąc, czy dwa tysiące. Te wszystkie pielgrzymki, które wchodzą na Jasną Górę, jak się modlą, to robi duchowe wrażenie
- powiedział ksiądz Marcel Musiał, wikariusz z parafii świętych apostołów Piotra i Pawła z Sędziszowa.
Posługę ojca duchownego pełni ksiądz Grzegorz Stachura, proboszcz parafii świętej Siostry Faustyny Kowalskiej w Szczukowicach. Kaznodzieją na 43. Kieleckiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę jest ksiądz Adrian Buczkowski, wikariusz parafii świętego Wojciecha w Kielcach.
Oni są opiekunami grup pielgrzymkowych
Biało-Czerwona (dekanaty: Kielce-Południe, Morawica) – ksiądz Tomasz Równicki;
Amarantowa (Kielce-Zachód) – ksiądz Michał Bieroński;
Czerwono-Niebieska (Kielce-Północ) – ksiądz Artur Podgórski;
Zielono-Biało-Złota (Kielce, Parafia salezjańska) – ksiądz Tomasz Łach;
Zielona (Kielce-Śródmieście) – ksiądz Paweł Latos;
Pomarańczowa (Kazimierza Wielka, Proszowice, Skalbmierz) – ksiądz Adrian Stępień;
Czerwono-Czarna (Łopuszno, Piekoszów, Zagnańsk) – ksiądz Konrad Wójcik;
Żółto-Niebieska (Lelów, Koniecpol, Sędziszów, Szczekociny, Włoszczowa, Żarnowiec) – ksiądz Łukasz Chowaniec;
Biało-Pomarańczowa (Miechów, Skała, Słomniki) – ksiądz Zbigniew Wójcik;
Biało-Fioletowa (Chmielnik, Nowy Korczyn, Stopnica, Wiślica) – ksiądz Mateusz Szostak;
Biało-Niebieska (Chęciny, Jędrzejów, Małogoszcz, Wodzisław) – ksiądz Tomasz Chowaniec;
Biała (Bodzentyn, Daleszyce, Masłów) – ksiądz Dariusz Tarka;
Biało-Zielona (Busko-Zdrój, Pińczów) – ksiądz Marcin Bąk;
Żółto-Biała „Duchowa” – ksiądz Damian Liwocha
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?