W opatowskim Bartoszu powstaje bursa szkolna
Bursa szkolna pomieści 35 uczniów. Starosta opatowski Tomasz Staniek podkreśla, że utworzenie internatu jest zachęceniem młodzieży do wyboru szkoły w Opatowie.
- Będą to nowoczesne pokoje, dla dwóch do czterech osób z łazienkami. Będzie także zaplecze kuchenne, będą to bardzo dogodne warunku dla uczniów uczących się w naszych szkołach. To jest ważne, bo spada drastycznie liczba uczniów w szkołach, ponieważ idzie niż demograficzny. Ja tylko przypomnę, że jeszcze 3 lata temu nasze szkoły podstawowe kończyło ponad 700 uczniów a w tym roku około 350. Spadek w ciągu 3 lat prawie 50 procent to jest bardzo dużo
– mówi Tomasz Staniek.
W bursie szkolnej będzie mogła zamieszkać młodzież z odległych gmin oraz z sąsiednich powiatów, ale także z Ukrainy, która będzie uczyła się w opatowskich szkołach.
- Dzięki temu będziemy mogli te szkoły utrzymać. Będą to dogodne warunki, bo młodzież w przysłowiowych kapciach będzie mogła chodzić na lekcję. W tym samy budynku będzie nocleg, bursa i prowadzone będą zajęcia– dodaje starosta.
By zwiększyć zainteresowanie szkołami, wprowadzane są także nowe kierunki kształcenia. - W Zespole Szkół numer 2 chcemy utworzyć klasę informatyczną, ponieważ informatycy z Bartosza mają sukcesy ogólnopolskie. Mamy specjalne laboratoria i odpowiednie warunki, by kształcić młodzież w technikum informatycznym – wyjaśnia Tomasz Staniek.
Obecnie trwa adaptacja parteru starego budynku liceum pod bursę. Było to możliwe, ponieważ spada liczba klas i pomieszczenia te stały puste. Dziś dostają drugie życie i będą słusznie wykorzystane.
Młodzież w bursie będzie mogła zamieszkać już od września. Bursa będzie odpłatna.
Placówka znajdzie się w strukturze Zespołu Szkół numer 2. Oznacza to, że jej pracownicy będą podlegać pod dyrektora liceum.
W ramach zadania powstanie: 9 pokoi mieszkalnych czteroosobowych, 7 łazienek, pokój wychowawców, pokój do cichej nauki, stołówka i świetlica, kuchnia, zmywalnia naczyń, pralnia z suszarnią, pomieszczenie porządkowe, dwa pomieszczenia magazynowe, sanitariat dla personelu kuchennego oraz przestrzeń komunikacyjna. Bursa posiadała będzie niezależne wejście poprzez wydzielony pożarowo wiatrołap.
Koszt inwestycji to 3 miliony 700 tysięcy złotych. Wyposażenie około 200 tysięcy złotych. Część pieniędzy pochodzi z Polskiego Ładu, a część z budżetu powiatu.
Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?