Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wąchock pożegnał Tadeusza Kosiora, zasłużonego obywatela Wąchocka [ZDJĘCIA]

/CuK/
Honory zmarłemu oddaja sztandary szkolne i organizacji nauczycielskich
Honory zmarłemu oddaja sztandary szkolne i organizacji nauczycielskich Kazimierz Cuch
Tadeusza Kosiora, jednego z bardziej zaangażowanych społecznie obywateli Wąchocka, pożegnały liczne środowiska nauczycielskie Wąchocka i Starachowic, działacze Związku Nauczycielstwa Polskiego, strażacy z gminy Wąchock, działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego

Każda z tych grup społecznych, każda z tych organizacji, bardzo wiele zawdzięcza Tadeuszowi Kosiorowi. Był nauczycielem, działaczem związkowym, działaczem politycznym Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, a potem Polskiego Stronnictwa Ludowego i strażakiem ochotnikiem, przez 69 lat. Zmarł w miniony piątek, miał 91 lat.

Pogrzebową mszę świętą, w kościele szczelnie wypełnionym wiernymi, uczestnikami uroczystości, w asyście ośmiu pocztów sztandarowych nauczycieli, szkół i strażaków, odprawił w wąchockim kościele opactwa cystersów ojciec Benedykt. On też wygłosił obszerną homilię, z wieloma akcentami biograficznymi zmarłego. Służył do mszy brat Julian (Kazimierz Koczwara), który pod koniec mszy św. opowiedział o swoich wzruszających kontaktach z Tadeuszem Kosiorem, jako strażakiem ochotnikiem.

W imieniu Związku Nauczycielstwa Polskiego pożegnała zmarłego Mariola Gałka, prezes Oddziału ZNP w Starachowicach. W imieniu społeczności Szkoły Podstawowej w Parszowie, gdzie Tadeusz Kosior był dyrektorem, pożegnała go Barbara Gajewska, obecna dyrektor. Dariusz Dąbrowski, szef struktur powiatowych PSL w Starachowicach, pożegnał zmarłego w imieniu tej partii.

Nauczyciel z powołania, działacz z zamiłowania

Chociaż uważał się za nauczyciela z powołania, to najlepiej czuł się, jako działacz związkowy. Na emeryturze, najwięcej radości przynosiła mu praca kronikarza w Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąchocku. Tak naprawdę to powinien być leśnikiem. Sadzenie drzew było jego wielką pasją. To z jego inicjatywy zasadzono lasem między innymi wzgórze Św. Rocha, pomiędzy Wąchockiem i Marcinkowem.

Urodził się w 1927 roku w Świesielicach, w gminie Ciepielów, w powiecie Lipsko. Rodzice byli majętnymi rolnikami, więc nie zaznał biedy, nawet w powojennych czasach rozkułaczania. Było ich w domu sześcioro. Jeszcze przed wojną chodził do Szkoły Podstawowej w Świesielicach i Ciepielowie. Po wojnie był Solec nad Wisłą i tamtejsze Gimnazjum Ogólnokształcące, gdzie planowo zaliczył cztery klasy. Po tym planowe dwie klasy Państwowego Liceum Pedagogicznego i praca nauczyciela.

Żonę Irenę Głuchowską z Wąchocka poznał na jednej z konferencji pedagogicznych w Starachowicach. W 1954 wzięli ślub i zamieszkali u rodziców Ireny w Wąchocku. Chociaż rodzice Ireny Głuchowskiej nie byli serwitutowymi obywatelami miasteczka, a pan Tadeusz był spoza Wąchocka, to wrośli w to miasto ogromnymi korzeniami.

Tadeusz Kosior wiele lat działał w nauczycielskich związkach zawodowych. Przez pięć kadencji był radnym Wąchocka, jedną kadencję przewodniczącym rady. Od 1949 roku był w Ochotniczej Straży Pożarnej, najpierw w Solcu nad Wisłą, potem w Seredzicach koło Iłży, a najdłużej w Wąchocku. Miał wiele odznaczeń państwowych, związkowych i strażackich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie