Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje kredytowe właśnie wchodzą w życie. Kto może z nich skorzystać? Świętokrzyscy parlamentarzyści i samorządowcy tłumaczą

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
W piątek, 29 lipca weszła w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, zawierająca przepisy o wsparciu kredytobiorców, tak zwanych "wakacjach kredytowych". Kto może z nich skorzystać i jak to zrobić? Tłumaczą świętokrzyscy parlamentarzyści i samorządowcy.

Ruszają wakacje kredytowe. Kto z nich skorzysta?

W piątek, 29 lipca weszła w życie ustawa dotycząca wakacji kredytowych dla osób, które są obciążone kredytem hipotecznym.

O szczegółach wakacji kredytowych, podczas piątkowej konferencji prasowej w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach, mówili świętokrzyscy parlamentarzyści i samorządowcy.

Poseł Krzysztof Lipiec, szef okręgu Prawa i Sprawiedliwości obejmującego Kielce i powiat kielecki przyznał, że to dobre rozwiązanie na trudny czas:

- W dniu dzisiejszym wchodzi w życie ustawa o kolejnym wsparciu dla mieszkańców naszej ojczyzny. Tym razem, rzecz dotyczy tych, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne na własne cele mieszkaniowe. Jeśli zaciągnęli te kredyty w polskich złotych to mogą się spodziewać dobrych rozstrzygnięć, które zaproponował rząd Prawa i Sprawiedliwości. To dobre rozstrzygnięcia, na ten trudny czas, w jakim przyszło nam funkcjonować - w czasie szalejącej inflacji. Od samego początku, rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego czynił wszystko, by ulżyć Polkom i Polakom funkcjonowanie w tym niełatwym czasie. Inflacja to nie tylko problem Polski, ale problem całego świata. Polska staje na wysokości zadania, bo chyba tylko u nas tak się dzieje, że polski rząd zabiega o interes polskich rodzin, składając wszelkiego rodzaju propozycje, by ulżyć im tego ciężkiego losu.

O szczegółach wakacji kredytowych opowiedział senator Krzysztof Słoń:

- Przełom lipca i sierpnia to okres typowo wakacyjny, ale w tym roku szczególny, bo oferujemy Polakom niezmiernie istotny instrument wsparcia w spłacie kredytów, tak zwane wakacje kredytowe. W tym roku, będzie możliwość skorzystania jeszcze z wakacji w czterech wybranych miesiącach. W przyszłym roku, to cztery wybrane miesiące spośród czterech kwartałów 2023 roku. To niezwykle istotny instrument pomocy dla tych, którzy zaciągnęli kredyty na własne cele mieszkaniowe. Co istotne, rząd nie tylko określił zasady funkcjonowania możliwości skorzystania z tych wakacji, ale też bardzo mocno nadzoruje i kontroluje cały proces informacyjny oraz proces przyjmowania wniosków poprzez banki, jak również to by kredytobiorcy, niezależnie od źródła zaciągniętego kredytu, mieli takie same możliwości. By banki nie stawiały dodatkowych wymagań. Prostota tego systemu jest niezwykle istotna - zaznaczył senator.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podkreślił, że wakacje kredytowe to nie tylko hasło. Jak mówił, z tego rozwiązania chce skorzystać również jego syn:

- Program jeszcze dobrze nie wystartował, a był już znany społecznie. A wiem o czym mówię, bowiem mój syn mówił mi o tym prawie dwa tygodnie temu: "Tato, ja na pewno z tego skorzystam. Czekam na uruchomienie". I to się dzieje dzisiejszego dnia. Gratuluję rządowi, że na bieżąco wsłuchuje się w problemy, z jakimi mamy do czynienia. Problemy, jak widzimy mnożą się. To nie jest tak, że mamy jakieś "vacatio legis". Nie ma sezonu ogórkowego. Jak nie pandemia, to wojna. Jak nie wojna, to inflacja. To znów różne kryzysy światowe. My wiemy jak przeciwdziałać ich skutkom. Miarą sukcesu każdego programu jest odbiór społeczny, a odbiór społeczny jest w tym przypadku jednoznaczny. Wiemy jedno. Na pewno w ten sposób ulżymy kredytobiorcom, a kredytobiorca to jest nasz obywatel, który postanowił zainwestować w swój własny lokal - mówił wojewoda.

Jak dodał Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, wakacje kredytowe dotyczą około 2 milionów gospodarstw domowych w Polsce.

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to „urlop” od kredytu hipotecznego, czyli możliwość zawieszenia jego spłaty. Okresu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do okresu kredytowania. A to oznacza, że okres kredytowania przedłuża się o miesiące, w których spłata kredytu była zawieszona. W okresie zawieszenia kredytobiorca nie jest zobowiązany do dokonywania płatności wynikających z umowy. Nie płaci więc raty kapitałowo-odsetkowej. Jeśli jednak kredyt jest ubezpieczony, to będzie ponosił w tym okresie opłaty z tytułu umowy ubezpieczenia.

Jak działają wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia spłaty nawet 8 rat. To kredytobiorca indywidualnie decyduje o liczbie zawieszonych rat. Z wakacji kredytowych można skorzystać na poniższych zasadach:

  • maksymalnie 2 raty w okresie 1 sierpnia – 30 września 2022 roku;
  • maksymalnie 2 raty w okresie 1 października – 31 grudnia 2022 roku
  • maksymalnie 4 raty w 2023 roku – po jednej racie w każdym z kwartałów.

Kto może wystąpić o wakacje kredytowe?

O wakacje kredytowe mogą wystąpić osoby, które: zaciągnęły kredyt w polskich złotych. Wakacje kredytowe dotyczą osób, które nabyły nieruchomość na własne potrzeby mieszkaniowe, czyli po to by w niej zamieszkać. Przysługują tylko na jeden kredyt – właśnie ten zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe. Przysługują również osobie, która zaciągnęła kredyt na budowę domu, a także na zakup samej ziemi na cele budowlane.

Wakacje kredytowe dotyczą kredytów zaciągniętych przed 1 lipca 2022 roku, których termin spłaty kończy się co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Lider okręgu Prawa i Sprawiedliwości na Kielc i powiat kielecki, poseł Krzysztof Lipiec poinformował też o drugim wsparciu dla tych, którzy mają kredyty: Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców dedykowany jest tym osobom, którzy spełniają trzy warunki: 1. jeden z kredytobiorców jest bezrobotny, 2. rata kredytu przekracza 50 procent dochodów gospodarstwa domowego, 3. dochody takiego gospodarstwa nie przekraczają określonych kwot. Wówczas można się starać o 36. miesięcy wsparcia - po 2 tysiące złotych w każdym miesiącu.

Jak dodał senator Krzysztof Słoń: - Po dwóch latach będzie trzeba spłacać kredyt w 144 równych ratach. Co ważne: nieoprocentowanych. Jeśli ktoś spłaci 100 rat bez problemu, będzie mógł starać się o umorzenie tych 44 pozostałych rat. Zatem ta pomoc państwa jest bardzo duża. Sięga miliardów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie